שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

עבר בטרומית: מתן הקלות מס על דירות שנבנו בתמ"א 38 סעיף 2

על פי הצעת החוק, יוענק פטור ממס שבח על דירות חדשות בפרויקטים של הריסת בניין והקמת חדש במקומו - בדומה לעסקת תמ"א רגילה

דותן לוי 17:5326.06.12

הצעת חוק שמקלה את המיסוי בעת ביצוע תמ"א 38 סעיף 2 (תמ"א המאפשרת את הריסת הבניין הקיים ובניית בניין חדש תחתיו תוך ניצול זכויות הבנייה של תמ"א 38) עברה בקריאה ראשונה במסגרת ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ אמנון כהן.

 

אם תאושר ההצעה היא תקל על היזמים באמצעות הפחתת שיעור המס שהם נדרשים לשלם כיום. החוק יעניק פטור ממס שבח על הדירות שיתווספו לבניין לאחר בנייתו מחדש, בדומה לעסקת תמ"א 38 רגילה שבה לא מתבצעת הריסה של הבניין הקיים.

 

תמ"א 38 סעיף 2 אושרה בשנת 2010 בעקבות בעיות הנדסיות רבות שעלו בעת ביצוע חיזוק מבנים ישנים, וחוות דעת מקצועיות שלפיהן במקרים רבים מוטב להרוס את הבניין הקיים ולבנותו מחדש. אלא שהשינוי לא הופנם על ידי רשות המסים אשר לא עדכנה את הטבות המס לפרויקטים מסוג זה.

 

פרויקט תמ"א 38 פרויקט תמ"א 38 צילום: יובל חן

 

יזמים הפועלים בתחום טוענים כי גם לאחר שהטבת המס החדשה תאושר סופית, נטל המס יוותר גבוה, ומרבית העסקאות עדיין לא ישתלמו. בעת הריסת הבניין הדיירים והיזם מבצעים עסקת מכירה אשר מחייבת את הדיירים בתשלום מס שבח על דירותיהם, כיוון שהדיירים לא יסכימו לתשלום בעת ביצוע עסקת תמ"א ההוצאה מתגלגלת לפתחם של היזמים.

 

"כפתרון לסוגיה הציעה רשות המסים 'לנצל' את הפטורים הפרטניים אשר להם זכאים חלק מבעלי הדירות מתוקף החוק, אלא שמספיק שמסיבה כזו או אחרת לדייר או שניים אין פטור או שהוא לא מעוניין לנדב את הפטור שלו בכדי לטרפד את העסקה כולה, ולראיה עד כה התבצעה רק עסקה אחת של תמ"א 38 סעיף 2", מסביר איל אוכמן, מנכ"ל חברת אגם שביט ויו"ר איגוד חברות התמ"א באיגוד לשכות המסחר. "רוב העסקאות של תמ"א 38 סעיף 2 נפסלות ברשויות בגלל היבטים תכנוניים, וחבל שעסקאות שכן יכולות לצאת אל הפועל ייפסלו על ידי יזמים בגלל חוסר כדאיות כלכלית, לכן יש להעניק פטור מלא ממס שבח לכל הבניין", הוסיף אוכמן.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x