$
ועידת התשתיות והנדל"ן 2012

דורון כהן משיב לאטיאס: "מקווים לבשורות חדשות בקרוב"

מנכ"ל משרד האוצר הגיב להאשמות שהטיח שר השיכון והבינוי במשרדו, בראיון ל"כלכליסט" הבוקר. לדבריו, "אין ספק שמצוקת האשראי היא המחסום"

אסף גילעם 11:2205.06.12

"מי שרוצה לפתור את בעיית הדיור יצטרך יצירתיות, אבל יצירתיות יתר היא גם הדבר שהביא את יוון למקום שבו היא נמצאת כיום" - כך אמר היום (ג') דורון כהן, מנכ"ל משרד האוצר, בפאנל 'שוק הנדל"ן ביום שאחרי הרפורמות' בוועידת התשתיות והנדל"ן של "כלכליסט" שמתקיימת בתל אביב. כהן התבקש בדבריו לענות על השאלה "מהו ארגז הכלים להגדלת היצע הדירות?", אך בטרם פנה לענות על השאלה, התמקד בהאשמות שהטיח שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס במשרד האוצר בראיון "לכלכליסט" בו טען כי פקידי האוצר הם שתוקעים את שוק הנדל"ן בישראל, והציע פתרון חדש לדיור הציבורי בישראל.

 

"לנו, אריאל, אסור להשיב לשרים - אנחנו פקידים" פנה כהן לאטיאס. "הסיבה שאנחנו לא נמצאים במקום בו נמצאת יוון ומדינות אחרות באירופה היא האמינות של פקידי האוצר והיציבות שסיפקו פקידי האוצר. אם אנחנו לא רוצים להיות שם, אנחנו חייבים לשמור על משמעת פיסקלית - ואת הדברים האלה נעשה". בתגובה לטענה כי "האוצר לא רוצה לתת" אמר כהן כי "אין דבר כזה, הכסף שהאוצר מחלק הוא לא כסף שלו אלא כסף של הציבור".

 

דורון כהן בוועידה דורון כהן בוועידה צילום: אריאל בשור

 

בהתמקדות בבעייה הדיור בישראל, אמר כהן כי "אנחנו לא חושבים שצריך לטפל בצד הביקוש, אלא בצד ההיצע. הבעיה היא נושא התכנון, צריך להיות מלאי של דירות מתוכננות. אם יהיה 60 אלף דירות כל שנה שהמנהל ישווק, איתן יהיה אפשר לפתור את הבעיות".

 

כהן המשיך לבעיית האשראי בענף: "אין ספק שמצוקת האשראי היא המחסום. האשראי הבנקאי די חסום, אנחנו מנסים לפתור צווארי בקבוק עם בנק ישראל. ההשקעה בהשקעות בתשתיות בישראל גבוהה, אבל עוד לא הגענו למצב יציב". כהן הוסיף כי בתשתיות באוצר שוקלים לחזור למודלים של שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי, שלדבריו קצת זנחנו בשנים האחרונות "אבל גם כאן צריך אשראי".

 

לסיום דבריו, התייחס לדיור להשכרה בישראל: "דיור מוסדר להשקעה, על ידי גופים מוסדיים, הוא הפתרון לדירות להשכרה - ולא דירות בבעלות פרטיים. זה פרויקט שאנחנו מקדמים עם משרד השיכון, ואנחנו מקווים שבטווח של השבועות הקרובים נצליח להודיע על בשורות חדשות הן בתחום הקלות האשראי והן בנושא בנייה להשכרה על ידי מוסדיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x