$
נדל"ן

תמ"א 38 תתוקן ותאפשר הוספת 2.5 קומות למבנים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה המליצה אתמול לממשלה לשנות את התוכנית לחיזוק מבנים, שלא מתרוממת מחוץ לגוש דן

דותן לוי 08:3403.05.12

המדינה מנסה להתניע את תמ"א 38. המועצה הארצית לתכנון ובנייה המליצה אתמול (ג') לממשלה לאשר את תיקון 3 לתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, כך שיתאפשר ליזמים להוסיף למבנים קיימים 2.5 קומות פטורות ממס וכן לנייד זכויות בנייה בתוך הרשויות. התיקון צפוי

לעבור לאישור ועדת שרים, שצפויה להתכנס במהלך החודש הקרוב.

 

מדובר בתיקון המשמעותי ביותר שהתקבל עד כה בתמ"א 38, שמטרתו לעודד את קידום התוכנית במרכז הארץ ולהרחיב את מעגל הבנייה לערים נוספות מחוץ לגוש דן. כיום מאפשרת התמ"א תוספת של קומה וחצי בלבד בתמורה לחיזוק המבנה, אך היעדר כדאיות כלכלית בשילוב עם חסמים שהציבו רשויות מקומיות גרמו להזדחלות ביישום התוכנית. כך, עד כה הושלמו פחות מ־100 פרויקטים ברחבי הארץ, מרביתם ברמת גן ובתל אביב.

 

המודל שלפיו החליטו לפעול הרשויות כעת דומה לזה שיזמה לפני כשנתיים עיריית רמת גן, כשאפשרה תוספת של 2.5 קומות במסלול פטור ממסים. שינוי זה הביא לכך שיזמים רבים העדיפו לעבוד ברמת גן וזנחו ערים אחרות.

 

על פי ההערכות, אישור התיקון יביא לכך שיישום תמ"א 38 יגביר את קצב ביצוע הפרויקטים ברחבי הארץ. בין היתר האפשרות לניוד זכויות תאפשר לערים שנמנעו מלאשר פרויקטים במרכזי הערים - בשל מחסור במקומות חניה ותשתיות מוגבלות - לאשר את חיזוק המבנים על חשבון קבלת זכויות בנייה בשולי היישוב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x