$
נדל"ן

3,400 חדרי סטודנטים ייבנו על קרקעות מדינה כשלב ראשון

מינהל מקרקעי ישראל אישר הקצאת קרקע לבניית מעונות בארבעה מוסדות אקדמיים. התאחדות הסטודנטים הביעה חוסר שביעות רצון מהיעדר דגש על בנייה בפריפריה: "ההקצאה הנוכחית מתמקדת במרכז ובמוסדות חזקים"

אתמול (ג') אישר מינהל מקרקעי ישראל, בראשות בנצי ליברמן, הקצאות קרקע לבניית 3,400 מעונות סטודנטים בארבעה מוסדות אקדמיים. מדובר בטכניון בחיפה, אוניברסיטת בן־גוריון בבאר שבע, מכללת כנרת בצפון ואוניברסיטת בר־אילן ברמת גן. זהו השלב הראשון בתוכנית המינהל להקצות קרקעות בחינם לדיור סטודנטים, ועד סוף השנה יאושרו 10,000 חדרי מעונות.

 

המכרזים לבניית המעונות ייצאו בשיטה הדומה למכרזי מחיר למשתכן. מדובר במכרזים הפוכים שבהם היזם הזוכה הוא זה שהציע את דמי השכירות הנמוכים ביותר מבין המתחרים. ההחלטה שאושרה אתמול בהנהלת המינהל מוסכמת גם על ידי המועצה להשכלה גבוהה והן על ידי התאחדות הסטודנטים. במינהל הבטיחו כי בעתיד הקרוב ייקבע גם שכר דירה מקסימלי שממנו לא יוכלו היזמים לחרוג. באזורים שבהם מחירי הקרקעות נמוכים מאוד עד אפסיים, מבטיח המינהל להעניק סיוע ממשלתי של 100 מיליון שקל למוסד אקדמי.

 

 

בהתאחדות הסטודנטים הארצית בירכו על התוספת במעונות, אבל הביעו חוסר שביעות רצון מהיעדר דגש על הבנייה במוסדות אקדמיים בפריפריה. "ההקצאה הנוכחית מתמקדת במרכז ובמוסדות חזקים, בעוד שרוב הסטודנטים לומדים במכללות בפריפריה, וההקצאות הבאות חייבות לתת לזה מענה", אמרו בהתאחדות. לפי הנתונים שיש בידי ההתאחדות, מספר המעונות כיום מאפשר רק ל־10% מהסטודנטים בכל הארץ להשתמש במגורים מסובסדים.

 

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אמר כי הסטודנטים בפריפריה נמצאים במצוקת דיור חמורה במיוחד, בגלל השילוב של מעט דירות שלרוב רחוקות מהקמפוס, נגישות נמוכה לתחבורה ציבורית והיצע מוגבל של מקומות תעסוקה. בהתאחדות עומדים על כך כי המנה הבאה של הקצאות הקרקע צריכה להתבצע לא יאוחר מיוני 2012, בגלל המצוקה החמורה שעמה מתמודדים הסטודנטים. בהתאחדות גם דורשים שעלות הדיור תחושב על בסיס כושר ההשתכרות של הסטודנטים, עלויות הדיור הממוצעות באזור שבו ייבנו המעונות ומדד המחירים לצרכן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x