שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

כצפוי: הממשלה אישרה את פרק הדיור של דו"ח טרכטנברג; נתניהו: "זו מהפכה של ממש"

אושר שיווק של כ־187 אלף יחידות דיור בחמש השנים הקרובות, מתוכן כ־34 אלף באזור המרכז וכ־30 אלף באזור ירושלים. לפי דרישת ראש הממשלה, נקבע ש־40 אלף יחידות דיור יהיו מיועדות לדיור בר־השגה; נתניהו: "ההחלטה תביא להגדלה של זמינות הדירות ולהורדת מחירים"

תומר אביטל 13:4218.03.12

כצפוי, הממשלה אישרה פה אחד את עיקרי פרק הדיור של דו"ח טרכטנברג. מדובר בין השאר שאישור שיווק של כ־187 אלף יחידות דיור בחמש השנים הקרובות, מתוכן כ־34 אלף באזור המרכז וכ־30 אלף באזור ירושלים.

 

ראש הממשלה סיכם את הדיון ואמר: "ההחלטה הזו היא החלטה חשובה שמהווה מהפכה של ממש. מטרתה להגדיל את היצע הדירות וגם לעשות חלוקה מיטבית יותר של דירות לזוגות צעירים, למשפחות ולמי שזקוקים. זוהי החלטה חשובה שתביא להגדלה של זמינות הדירות ולהורדת מחירים". רה"מ הודה לועדת טרכטנברג ולכל העוסקים במלאכה. 

 

פרופ' טרכטנברג מגיש את הדו"ל לנתניהו (ארכיון) פרופ' טרכטנברג מגיש את הדו"ל לנתניהו (ארכיון) צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

 

187 אלף יחידות דיור בחמש השנים הקרובות

 

הממשלה אישרה כאמור שיווק של כ־187 אלף יחידות דיור בחמש השנים הקרובות, מתוכן כ־34 אלף באזור המרכז וכ־30 אלף באזור ירושלים. לפי דרישת ראש הממשלה, נקבע ש־40 אלף יחידות דיור יהיו מיועדות לדיור בר־השגה, כלומר לדירות קטנות למכירה או לדירות לשכירות ארוכת טווח לזכאים.

 

בנוסף הוגדל סכום הסיוע המרבי לזכאים לדיור ציבורי הממתינים לדירה מ־1,000 ל־3,000 שקל לחודש. במסגרת אישור ההמלצות, יוענק גם פטור מלא ממס על הרווחים של גופים מוסדיים בגין השקעה בבנייה להשכרה כדי לעודדם להיכנס לפרויקטים.

 

הממשלה הסמיכה במקביל את שר הפנים לקבוע כפל ארנונה למבני מגורים ריקים היוצרים "שכונות רפאים". לטענת הממשלה, כ־47 אלף דירות עומדות ריקות, כשרובן נמצאות בתל־אביב, חיפה וירושלים. כמו כן יוגבל הפטור האוטומטי מארנונה לדירות מגורים "שאינן ראויות לשימוש" לתשעה חודשים, במטרה לעודד את בעלי הדירות לסיים את השיפוץ

ולמכור או להשכיר אותן.

 

הממשלה תקים גם צוות בין־משרדי בראשות יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל שיבחן את "ההתמודדות עם התמורות בשוק הדיור", ופיתוח מרכזים אורבניים נוספים.

 

החלטת הממשלה כוללת הקצאת כמיליארד שקל לנושאים שלא נכללו בדו"ח טרכטנברג אך סוכמו בין משרד רה"מ לבין סיעת ישראל ביתנו, שצפויה לתמוך באישור ההמלצות. התקציב יוקצה בין השאר לסבסוד שכר דירה לאמהות עולות חד־הוריות ולעיבוי בתקציב להוסטלים של עולים קשישים.

 

160 מיליון שקל יוקצו לסיוע נוסף בשכ"ד למשפחות העולים, של עד כ-1250 שקל למשפחה בחודש; 40 מיליון שקל יוקצו להגדלת הסיוע בדיור לקשישים עולים; עולים נכים בכיסא גלגלים, יזכו לסיוע של כ-3,000 שקל  בסיוע בשכ"ד; בכל שנה (2012-2015) ייבנו 1,000 יחידות דיור חדשות בעלות של 110 מיליון שקל. ישנה גם אפשרות להכפלת מספר היחידות ל-2,000 תוך הגדלת התקציב בהתאם - סה"כ כ-8,000 יחידות דיור חדשות ב-4 השנים הקרובות.

 

 

איטאס: "החלשים שנשכחו בדו"ח לא יישארו בצידי הדרך"

 

שר השיכון אריאל אטיאס אמר בתגובה: "נאבקנו שהחלשים שנשכחו בדו"ח טרכטנברג לא יישארו בצידי הדרך והממשלה תקבל את עמדתה של ש"ס שאלפי דיירי הדיור הציבורי הממתינים בתור יקבלו שכר דירה של 3,000 שקל ללא הגבלת זמן עד שמשרד הבינוי והשיכון יאתר עבורם דירה. המשמעות של צדק חברתי היא לא דאגה רק למעמד הביניים וזניחת השכבות החלשות אלא דאגה לאלה שלא יכולים לגמור את החודש לצד אלה שלא יכולים להתחיל את החודש".

 

איציק שמולי יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית מסר בתגובה: "בהחלטה הבוקר הוכיחה ממשלת ישראל כי היא אינה ראויה לאזרחים המצוינים שחיים כאן וקורסים תחת הנטל, מה שנראה כמו ישראבלוף, נשמע כמו ישראבלוף ומרגיש כמו ישראבלוף - הוא ישראבלוף אחד גדול! בין הצעדים האלה ובין צדק חברתי או פתרון בעיית הדיור אין ולא כלום”.

 

שר התיירות, סטס מיסז׳ניקוב (ישראל ביתנו) אמר כי "ישראל ביתנו גאה בהישג של חבילת סיוע נרחבת לאוכלוסיות המוחלשות ובראשם העולים החדשים וקשישים. עם זאת, אין שום קשר בין ההישג הזה לבין דרישתנו העקבית לאורך חודשים רבים, כי כושר ההשתכרות יהווה תנאי הכרחי לזכאות בדיור מוזל. נמשיך להתעקש על הטמעת קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות בדיור בר השגה, על מנת לעודד את המעמד היצרני במדינה, זה שתורם בצבא ובכלכלה. תמיכתנו ב׳רפורמת המרפסות׳ מותנית בכך שנהיה שותפים בקביעת הזכאות לדיור מוזל". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x