$
נדל

בלעדי ל"כלכליסט": אטיאס מגבש רוב נגד עדיפות לזוגות עובדים בדיור בר־השגה

שר השיכון קרוב לגיבוש רוב בממשלה שינטרל את דרישת ישראל ביתנו להכליל את מיצוי כושר ההשתכרות בקריטריונים לדירות בנות־השגה. ההחלטה על הקריטריונים לדיור שייבנה במסגרת רפורמת המרפסות עשויה להתקבל כבר בראשון הקרוב

שי פאוזנר 07:0414.03.12

שר השיכון אריאל אטיאס (ש"ס) קרוב להשגת גוש חוסם בממשלה שימנע את אישור דרישתו של שר החוץ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) להוסיף את קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות לרשימת הקריטריונים לדיור בר־השגה - כך נודע ל"כלכליסט". קריטריון כושר ההשתכרות קובע שרק זוגות שעובדים ביחד לפחות במשרה וחצי יהיו זכאים לדיור בר־השגה.

 

במסגרת הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, שזכתה לכינוי רפורמת המרפסות, תוכל הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה להציע תוספת שטח לקבלנים שיבנו דירות קטנות למכירה או דירות להשכרה כחלק מהפרויקט. הדיון על רשימת הקריטריונים שיקבעו מי יוכל לרכוש את דירות אלו עשויה לעלות לדיון בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב ובסביבתו של אטיאס מעריכים שהרוב החוסם יושג עד אז.

 

ההחלטה על רשימת הקריטריונים הייתה אמורה להתקבל במקור בפורום מצומצם שכלל מלבד אטיאס גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר האוצר יובל שטייניץ. אולם, בעקבות פיצוץ הדיונים על הרפורמה על ידי ישראל ביתנו ביום שני, נענו ליברמן ואטיאס לדרישת נתניהו להחזיר את ההצבעה לממשלה.

 

בכל מקרה, כמות הדירות בנות־השגה שיוצאו במסגרת הרפורמה בחוק הבנייה צפויה להיות נמוכה מאד, זאת כיוון שהחוק החדש קובע שהוועדות המחוזיות יוכלו לייעד קרקע פרטית או ציבורית לדיור בר־השגה, אך אינו מחייב אותן לעשות כן. בנוסף, חברי הוועדה יכולים לקבוע בעצמם את אחוז הדירות מכל פרויקט שיוקצו לדיור בר־השגה.

 

המחיר שישלמו רוכשי הדירות המוזלות יקבע על ידי השמאי הממשלתי ויהיה 80% ממחיר השוק לדירות דומות. הדירות להשכרה יוצעו בהנחה של לפחות 20% על מחיר השוק, אך הפיקוח יהיה רק לשלוש שנים. הקריטריונים האחרים לדיור בר־השגה מלבד כושר ההשתכרות צפויים להיות מספר הילדים, שירות צבאי וזמן הנישואים. בעלי דירה בחמש השנים האחרונות, לא יהיו זכאים לדיור זה בכל מקרה.

 

הקריטריונים הנידונים כעת אינם קשורים למכרזי מחיר למשתכן המציעים דירות במכרזי קרקע מדינה. הקריטריונים למחיר משתכן, שאינם כוללים מיצוי כושר השתכרות, נקבעו ולא ישתנו בכל מקרה.

 

אתמול (ג') פרסם משרד השיכון מכרזים ראשונים במסגרת מחיר למשתכן ל־2,500 יחידות דיור במודיעין, ראש העין, נשר וטירת הכרמל. על רקע המאבק בין על הקריטריונים, הדגישו מקורבי שר השיכון כי יחידות הדיור אינן ממוקמות באיזורים חרדיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x