שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

יוג'ין קנדל: "המלצתי לבת שלי לחכות עם רכישת הדירה לשנה הבאה"

ראש המועצה הלאומית לכלכלה אומר כי המדינה לא יכולה להשלים עם מחירי הדיור הגבוהים. מחירים יו"ר מנרב: "מצוקת הדיור היא פצצה מתקתקת"

דותן לוי ושירלי ששון-עזר 12:3105.03.12

"הבת שלי שאלה אותי אם כדאי לקנות דירה ואמרתי לה שאני חושב שכדאי לה לחכות לשנה הבאה", כך אמר היום פרופסור יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, בוועידת הנדל"ן של גלובס.

 

קנדל אמר כי אינו שולל עליית מחירים בהמשך, "צריך להגיע לרמה של שיווי משקל

שבה נוכל להגיד לציבור שאלה המחירים ונוכל לחזור לפעילות נורמלית. המחירים עלו בשלוש השנים האחרונות מעבר לעלייה שהתבקשה בשל ירידת הריביות, הם עלו בגלל סיבות נוספות כמו היצע נמוך ופאניקה מסוימת שאחזה בקונים שסברו כי המחירים עומדים לעלות. הערכות קודמות שלנו היו כי מחירי הדיור יעלו עד הרבעון השלישי של 2012 וגם בהמשך אבל הערכות האלה לא לקחו בחשבון גורמים רבים כמו צעדים שננקטו על ידי משרד השיכון ובנק ישראל. המדיניות עצרה את עליית המחירים יחד עם המחאה החברתית והיום יש דיסונס מאד גדול בין ציפיות הקונים לאלה של המוכרים. הקונים מצפים להורדת מחירים והמוכרים שקנו במחירים של סוף 2010 עדיין לא מוכנים להוריד. יש כאן פער של 10%-15%".

 

קנדל הוסיף ואמר כי למדינה אין ברירה והיא תהיה חייבת להתערב בשוק הנדל"ן, "הממשלה לא יכולה להתמודד עם מחירי הדיור הגבוהים ולכן לא תהיה לה ברירה אלא לפעול להורדת המחירים". בנוגע לנתוני הדיור שזורמים אל משרדי הממשלה אמר קנדל כי הנתונים לא מספיק מדויקים וקשה להסתמך עליהם כשמנתחים את השוק, "אנחנו בונים כרגע מודל חדש שיאפשר נתונים מדויקים יותר".

 

מוקדם יותר אמר היזם אברהם קוזניצקי, יו"ר מנרב השקעות, כי "מצוקת הדיור היא פצצה מתקתקת. אנחנו על סף טרגדיה כלכלית". לדבריו, "אין יד מרכזת בשוק הדיור. הייתה צריכה להיות ועדה או צוות של מומחים שיעשו סדר בענף הבנייה. כל פעם זורקים משהו לסלט וחושבים שמכאן תבוא הישועה". בפאנל שעסק בשחרור קרקעות אל מול מחנק האשראי השתתפו גם אליעזר פישמן, בעל השליטה בחברת כלכלית ירושלים ורועי יקיר, מנכ"ל כנף זרוע השקעות בכלל ביטוח.

 

הבכירים לא חסכו ביקורת על מדיניות הממשלה בנושא הדיור. "ראיתי שבנצרת רצו לשווק 800 יחידות דיור. בדימונה 600 יחידות דיור. למי?", שאל קוזניצקי והוסיף: "האם בכך יורידו את מחירי הדירות בפריפריה הקרובה למרכז בערים כמו ראשון לציון, רחובות, נתניה? הרי אין שום קשר. לא יכול להיות שכל מי שלא מבין בנדל"ן יצא בהכרזות חדשות לבקרים. רוצים לפתור את בעיית הדיור. בעיית הדיור מגלגלת מאות מיליוני שקלים בשנה וכדי לפתור אותה צריך לעשות זאת ביד מקצועית. צריך לרסן מחירים, אבל לא לרסק מחירים. אם המחירים יתרסקו זה לא יפגע רק בקבלנים, זה יפגע בכולם. צריך להוציא תכנית מושכלת שתפתור את בעיית הדיור, גם לטובת המדינה וגם לטובת הזקוקים לדיור".

 

פישמן הצטרף לביקורת ואמר כי נעשה שימוש בביטוי 'מחנק אשראי' לטובת העלאת מחירים בלבד. "אני מרגיש שרוצים להעלות מחירים. אין מחסור בכסף בבנקים. נורא קל להגיד יש מחנק אשראי מחנק אשראי אז נעלה את הריבית בחצי אחוז".

  

לדברי פישמן בתקופה הקרובה אנחנו צפויים לראות פחות התחלות בנייה. "יבנו פחות. למה? אני מפחד לבנות, אחרים מפחדים לבנות. רוצים שקט אז לא בונים. תהיה ירידה חזקה בהתחלות בנייה. אטיאס לא בונה. הוא מוכר קרקעות בירוחם. הוא לא מוכר ברעננה, בראשון לציון. הקבלנים אחראים יותר משהיו פעם ולכן הם לא בונים, והם יבנו פחות".

 

פישמן הוסיף כי ההנחות על קרקעות עליהם מדובר בתקופה האחרונה הן בגדר אחיזת עיניים: "אומרים שזה חצי מחיר. מה זה חצי מחיר? ממחיר הקרקע או מחיר הפיתוח? יש עכשיו מס חדש - תשתיות על. אף אחד לא יודע איך מחשבים את זה. אומרים לך תשלם. קרקע זה לימון שסוחטים אותו כל הזמן. אם זה לא המדינה אז העיריות. אני לא רואה התקפה של בנייה של דירות. אם אני טועה אני טועה.

 

 

"לא ניכנס לשוק הדיור בתשואות נמוכות מ-10%"

 

בכירי השוק הביעו סקפטיות בעניין התרוממותו של שוק דיור להשכרה בארץ. לדברי קוזניצקי: "דירות להשכרה לא יצאו לשוק לפני שיקום מודל שיוכלו להציג מודל למשקיעים בתשואה של לפחות 10% על ההשקעה שלהם. אם רוצים שיהיה אפיק שבו יוכל אדם במקום לרכוש את דירתו, להשכיר את דירתו והוא יכול להיות בבית הזה 5-10 שנים, חייבים למצוא מודל כזה. היום התשואה היא בין 3-4%. על זה לא ניתן לבסס אפיק שנקרא דיור להשכרה. אנחנו התעניינו בארה"ב והתשואות הן סביב 10%. הדירות צריכות להיות 500 אלף שקל ואז זה יהיה משתלם. על ידי הורדת מע"מ, מיסים, מיסי עירייה"

 

פישמן צינן את ההתלהבות: "המדינה לא תוותר על מחירי הקרקע, העיריות לא יוותרו על מיסים. מה שיצא מזה זה כמו טרכטנברג, יצא רק העלאת מיסים. תצא מזה רק וועדה"

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x