שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

הממשלה קבעה את רשימת השמאים שיפעלו בתחום הפינוי-בינוי

סך הכל מונו שבעה שמאים שיפעלו בתחום מטעם הממשלה. השמאי יבקר בסביבת הפרויקט, יקיים דיון וישמע הן את המעוניינים בעסקה והן את אלה המתנגדים לה, ויבחן את כדאיותה

שי פאוזנר 14:4404.03.12
משרד הבינוי והשיכון ומשרד המשפטים הקים מאגר שמאים שיפעלו בתחום הפינוי-בינוי, ואישרו תקנות לקביעת סדרי הדין בבקשות שיוגשו לשמאים אלו. קדמו לכך הכנת תקנות לקביעת שכרם של השמאים, פרי עבודה משותפת של שני המשרדים, וכן בחירת השמאים שייכללו במאגר, שנעשתה יחד עם מועצת שמאי המקרקעין.

 

מעתה, כאשר קיים רוב של דיירים המעוניינים לחתום על העסקה (66% במקבץ של בניינים, ו-51% בכל בניין), הם יוכלו לפנות אל יו"ר הוועדה להתחדשות עירונית, עינת גנון, לצורך מינוי "שמאי פינוי ובינוי" שתפקידו להכריע בעניין הכדאיות. יו"ר הוועדה תמנה, באופן אקראי, שמאי מתוך רשימת השמאים שנקבעה. כאשר קיים אחוז גבוה של דיירים המעוניינים לחתום על העסקה (80% במקבץ של בניינים, ו-67% בכל בניין), ניתן לתבוע דיירים המסרבים סירוב בלתי סביר בתביעת נזיקין. במרבית המקרים מקורו של הסירוב הבלתי סביר הוא סחטנות – הרצון לקבל יותר מאחרים.

 

לאחר קביעת השמאי בדבר כדאיות העסקה, יוכל דייר הסבור כי שווי דירתו גבוה יותר משווי דירה אופיינית בפרויקט, לפנות לשמאי לצורך הערכה פרטנית של דירתו. אותו דייר יישא בתשלום ההערכה הפרטנית. בנוסף, נקבעו בתקנות כללים לקביעת שכרו של שמאי פינוי בינוי: השכר יקבע באופן הדרגתי בהתאם למספר הדירות במקבץ פינוי ובינוי נשוא הבקשה, ערב ביצוע העסקה.

 

עוד נקבעו בתקנות התייחסות לנושא שכר חריג, סוגיית נטל הנשיאה בשכרו של שמאי פינוי–בינוי וסוגיית הטיפול בשכרו של שמאי שהפסיק את עבודתו. מבין רבים שהגישו מועמדות למאגר מונו שבעה שמאים והם: אהרון בוץ, טובי גרש, רחלי טרייסטמן, איל יצחקי, אברהם כץ, ירון ספקטור ויוסף רייטן. בנוסף נבחרו חמישה שמאים כעתודה למקרה שיהיה צורך בהרחבת המאגר.

 

השמאי יבקר בסביבת הפרויקט וכן במספר דירות אופייניות בבניינים המיועדים להריסה, יקיים דיון וישמע הן את המעוניינים בעסקה והן את אלה המתנגדים לה, יבחן את העסקה המוצעת ואת התוכניות המיועדות לאותו שטח. על סמך הנתונים שיוצגו בפניו ועל סמך ניסיונו המקצועי המוכח, יכריע השמאי האם העסקה שהוצעה לבעלי הדירות היא כדאית כלכלית, ואם אינה כדאית, באילו תנאים תיחשב כדאית כלכלית.

 

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, אמר בעקבות הקמת מאגר השמאים, "פינוי-בינוי הוא כלי חברתי מדרגה ראשונה המאפשר לאוכלוסיות חלשות ומעוטות יכולת להתחיל חיים חדשים עם רווחה כלכלית וסביבתית בדיור הולם ללא כל עלות נוספת מצידם. החלטה זו מצטרפת להחלטות שמשרד הבינוי והשיכון הוביל בחוק התקציב שבו הורדנו את שיעור ההסכמה הנדרשת לפרויקט פינוי-בינוי ל-66% בלבד מהדיירים בבניין".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x