$
נדל"ן

"רפורמת התכנון והבנייה היא קטסטרופה שתביא לעליית מחירי הדירות"

אדריכלים, מתכננים, עורכי דין ושמאים הגיעו אמש לכינוס חירום שמטרתו לעצור את אישורו של חוק התכנון והבנייה ביום רביעי הקרוב. לטענתם, מדובר בחוק הרסני "שיזיק לאזרח הקטן"

חוק התכנון והבנייה יגיע ביום רביעי הקרוב לקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ואם לא יהיו עיכובים בדרך יוכל ראש הממשלה בנימין נתניהו להכריז כבר בחודש הבא על השלמת הרפורמה המקיפה שהחל לקדם עם בחירתו לתפקיד. התרחיש הזה, מסתבר, טורד את מנוחתם של לא מעט אנשי מקצוע מתחום התכנון

והבנייה. אתמול הוזעקו לכינוס חירום אדריכלים, מתכננים, עורכי דין, שמאים ואנשי ציבור במטרה להביא לעצירה של אישור החוק. הרפורמה צפויה להחליש מאוד את הוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה, המשמשות מפקח מרכזי על התנהלות הרשויות המקומיות בתחום זה.

 

בין הנוכחים ניתן היה למצוא את עורך הדין עופר טויסטר, מתכננת מחוז המרכז לשעבר רננה ירדני-גולן, האדריכלים אורי זרובבל, דני מורן, מוטי כסיף ויוסי סיוון, השמאים ארז כהן ועדי צביקל ואנשי האקדמיה יוסי שיין ופרופ' מירון איזקסון. לכינוס הגיע גם חבר הכנסת מאיר שטרית שכיהן בעבר כשר המשפטים והפנים. המשתתפים היו תמימי דעים כי מדובר בחוק בעייתי שעתיד ליצור כאוס תכנוני ואף לעלות לא מעט כסף לאזרחי ישראל בשנים הקרובות בשל שינויים מהותיים בתחום היטלי ההשבחה. 

 

"לא לילד הזה פיללנו", פתחה את הכנס ירדני גולן. "צפויות לנו 7 שנים רעות מאוד עד שהעסק הזה יתפוס אוויר, אם בכלל".

 

עו"ד טויסטר הצטרף לדבריה ופרס חלק ממגוון הבעיות המטרידות אותו בנוסח החדש: "יקומו 16 ועדות תכנון חדשות, לא ברור מי יקים אותן ומי יתקצב אותן. העברת הסמכות בין הוועדות לא ברורה, כל דבר יכול להגיע לוועדת ערר. לוחות הזמנים לאישור תוכניות לא הגיוניים. יש בחוק הזה ביטול של סעיף 197 (הסעיף המאפשר להגיש תביעת פיצויים בשל תכנית פוגענית-שש"ע). לשינויים האלו יש השלכות על המשק, על הבנקים, על האזרחים. צריך לחשוב איך עוצרים את זה".

 

"נזק למעמד הביניים"

 

ח"כ שטרית ניסה להסביר למשתתפים כי הניסיון לעצור את ההצבעה על החוק ביום רביעי אינה משימה פשוטה. "לקואליציה יש רוב עיוור שיצביע מה שיגידו לו. יגידו שחור, הוא יצביע שחור, התוכן לא משנה. חלק מהסעיפים של החוק אפילו לא נידונו בוועדה המשותפת לענייני החוק. בראש הוועדה יושב היו"ר אמנון כהן מסיעת ש"ס ולא 'סופר' אף אחד. אני חושב שזה חוק קטסטרופלי, ואם הוא יעבור אז פרשת הולילנד תהיה משחק ילדים, אבל הקואליציה תצביע בעדו בכל מקרה".

 

שטרית הוסיף כי העביר מכתב ליו"ר הכנסת שבו טען כי לא יכול להיות שחלק מהפרקים בחוק הגיעו להצבעה מבלי שדנו בהם, ועל כך הוא ממתין לתשובה.

 

השמאי צביקל אמר כי לדעתו אין כל היגיון בקידום חוק כזה. "מישהו הוליך את ביבי שולל והוא מאמין שהחוק הזה יוריד את מחירי הדירות. עשו עבודה ממש רשלנית. זה חוק שפוגע בציבור והוא מעלה את מחירי הדירות".

 

עו"ד עופר אבן הצטרף לעמדתו של צביקל: "אם החוק הזה יעבור תהיה פרנסה נהדרת לשמאים ולעורכי דין כי הוא כל כך מסובך שכל שינוי ידרוש איש מקצוע. הנזק למעמד הביניים בחוק הזה כבד, והוא בסופו של דבר מזיק לאזרח הקטן".

 

המשתתפים יצאו נגד ההליך המהיר בו קודם החוק. עמותת אדם טבע ודין וארגונים סביבתיים הגישו בג"ץ בנושא. בנוסף, משרד מבקר המדינה, לטענתם, מגבש מסמך על ההליך הלא תקין  של קידום מהיר של חוק שיש בו 600 סעיפים ועתיד לשנות את כל מערך התכנון והבנייה ושוק הנדל"ן מבלי שלאנשי המקצוע ניתנה האפשרות לקרוא אותו ולהגיב עליו בזמן. "בעיני זה מטורף, זה חוק זוועתי ואם בג"ץ לא יעצור את זה החוק יעבור. עד שהוא יכנס לתוקף יכולה להתחלף ממשלה ואף אחד לא ייקח אחריות על הכאוס שייווצר. חייבים לעצור את ההצבעה ביום רביעי", סיכם ח"כ שיטרית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x