$
נדל"ן

אילן גיפמן: "יש סיבה לדאגה בשוק הנדל"ן"

לדבריו של מנכ"ל אספן, תתאפיין השנה הקרובה בקושי בגיוס כספים: "כללי המשחק השתנו ומילת המפתח היא נזילות"

דותן לוי 11:5521.02.12
"יש סיבה לדאגה, הפעילות בשוק ההון מקשה על חברות הנדל"ן לגייס כספים, כך אמר היום (ג') מנכ"ל אספן אילן גיפמן בוועידת הנדל"ן המסחרי השנתית 2012 שיזמה חברת מידע כנסים ואתר WinWin.  

 

גיפמן ציין כי יש קשר ישיר בין המשבר שמתרחש בעולם לבין התנהלות החברות: "כיום
מנהלים מפחדים לקבל החלטות, כל הנפקה מחייבת חתם. מחנק האשראי לא קיים רק בשוק ההון אלא גם בבנקים, יש להם מגבלה ענפית, גם אם בנק רוצה לתת אשראי לפרויקט טוב, יש לו בעיה אפקטיבית שלא תלויה בו".

 

לגבי ענף הנדל"ן אמר גיפמן: "אנחנו רואים סנטימנט שלילי, בעיות מחזור חוב, ירידת ערך נכסים וקיפאון בשוק המגורים, כללי המשחק השתנו ומילת המפתח היא נזילות. צריך לממש נכסים ולמצוא אלטרנטיבות למימון חוץ בנקאי. זה גם הזמן לחברות הביטוח הנזילות להראות לנו מה הן מסוגלות לעשות. לגבי חברות הנדל"ן אני חושב שהן צריכות להרגיע ולדאוג להתייעלות גם באמצעות מיזוגים בין חברות בנות שיובילו לחברה אחת חזקה".

 

עוד הוסיף גיפמן כי "במשבר האחרון ראינו לא מעט אקסיומות שנשברו, כמו זו שהורדת הריבית דוחפת אנשים להשקעות כולל בבורסה, וראינו שבניגוד לעבר לצרכנים יש יכולת אמיתית להשפיע על חברות ענק. הדברים האלה צריכים להוביל למציאת דרכי ניהול חדשות".

 

"להתרחשויות באירופה קשר ישיר לשוק המשרדים בישראל"

 

יו"ד לשכת השמאים אוהד דנוס אמר כי הנדל"ן המסחרי רגיש יותר משוק המגורים, "בעוד שבשוק המגורים לא נמצא דירה ריקה, בשוק המשרדים ברור לנו כי אם יבנו את כל חצי מיליון המ"ר שמתוכננים בשנים הקרובות, יהיה היצף ונראה משרדים ריקים".

 

דנוס מעריך כי קיים מתאם מובהק בין היקף היצוא של מדינת ישראל למחירי השכירות: "ככל שהיצוא גדל אנחנו רואים ביקוש גובר למשרדים והמחירים עולים. זה קורה בגלל פעילות עסקית גדולה יותר שנתמכת בישראל. המשמעות היא שאם ביוון לא יחזירו את החוב, הדבר יקשה על כל מערב אירופה ויחלחל לכאן תוך הקטנת היצוא, ירידה בביקוש למשרדים ופחות תעסוקה. השרשרת הזו יכולה להוביל גם להקטנת הביקוש בתחום המגורים".

 

דנוס התייחס גם לקצב הקידום של מתחמי משרדים: "בניגוד לבנייה למגורים, שלעתים מתעכבת על ידי ראשי הערים במשרדים, אנחנו רואים קידום מהיר ויעיל בגלל הארנונה הגבוהה שצפויה לזרום לרשות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x