$
נדל

למרות הלחץ הציבורי: כושר ההשתכרות לא נכנס לקריטריונים של הדיור המוזל

מועצת מינהל מקרקעי ישראל הצביעה על הקריטריונים של שר השיכון לזכאות במכרזי דיור למשתכן. הסוכריה החלקית ליוצאי צבא: עלייה מ-20 ל-30 נקודות. נקבע כי מחיר הקרקע ליזמים יהיה 50% מערכה. אטיאס: "אסור למדינה להעדיף זוג צעיר ששפר עליו גורלו וששניהם עובדים"

כתב כלכליסט 14:0430.01.12

הלחץ הציבורי השפיע חלקית בלבד על הצבעת מועצת מינהל מקרקעי ישראל היום (ב') על הקריטריונים החדשים לזכאות במכרזי הדיור המוזל שהציג בשבוע שעבר שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס. כי למרות שינוי קל בסעיפים היום לטובת המשרתים בצבא, עניין כושר ההשתכרות נותר מחוץ לרשימת הקריטריונים

– למרות המחאה הציבורית.

 

מה כן התקבל? עבור שירות צבאי /לאומי או אזרחי של שנה מלאה או יותר של אחד מבני הזוג יזכה ב-15 נקודות. 5 נקודות נוספות תינתנה על שירות מילואים פעיל של אחד מבני הזוג לפחות, ועוד 10 נקודות אם בן הזוג השני שירת בצבא/שירות לאומי או אזרחי. כך, הניקוד ב-50% מהפרויקטים יגיע ל-30 נקודות (במקום 20 נקודות בהצעה המקורית). ותק הנישואין ירד מ-8 נקודות לשנה ל-7 נקודות לשנה (עם מקסימום של 70 נקודות, לעומת 80 נקודות בהצעה המקורית).

 

עוד הוחלט, כי בתוך 50% מהפרויקטים המיועדים ליוצאי צבא יינתן ניקוד נוסף של 10 נקודות למשרתים בשירות פעיל – בסך הכל יינתנו עד 30 נקודות – 15 נקודות על שירות צבאי סדיר ועוד 15 נקודות על שירות מילואים פעיל.

 

ותק הנישואין ירד לניקוד של 7 נקודות לשנה, עם מקסימום של 70 נקודות לעשר שנות נישואין, כאשר 30 הנקודות שניתנות למי משרת במילואים שוות ערך ללמעלה מ-4 שנות נישואין. ב-50% מהמתחמים בהם לא תינתן עדיפות ליוצאי צבא, כל שנת נישואין תהיה שווה 7 נקודות עד למקסימום של 10 שנות נישואין.

 

מעבר לכך, המינהל החליט כי במסגרת מאמצי הממשלה להקל על משפחות, זוגות צעירים ויחידים המתקשים ברכישת דירה, ישווקו מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון קרקעות ליזמים כדי לבנות דירות מוזלות שימכרו לזכאים, בשטח שלא יעלה על 100 מ"ר (ובאזורי עדיפות לאומית 120 מ"ר).

 

במטרה לעודד את הקבלנים לתת הנחות מרביות לציבור הזכאים, קבעה המועצה כי מחיר הקרקע ליזמים יהיה 50% בלבד משומת השמאי.

 

אטיאס: קורת גג לא תוכל להיות נגזרת של חזקים וחלשים

 

השר אטיאס אמר היום, כי "רכישת קורת גג היא דבר בסיסי שהמדינה חייבת לסייע בו לזוגות צעירים באשר הם, כפי שמקובל בעולם המערבי. אסור למדינה להעדיף זוג צעיר ששפר עליו גורלו ושני בני הזוג עובדים על משפחות שלא הצליחו לממש את כושר ההשתכרות בהיקף של 125% משרה כשם שאיננו מתנים את הסיוע של המדינה לחינוך בסיסי, כך קורת גג לא תוכל להיות נגזרת של חזקים וחלשים. צדק חברתי בעיני הוא שמעמד הביניים והשכבות החלשות גרים בכפיפה אחת ולא מדירים את החלשים".

 

אטיאס הוסיף ואמר: "נתוני הביטוח הלאומי קבעו חד משמעית כי הוספת תנאי שלא היה מעולם ואינו קיים בשום נושא אחר, לפיו שני בני הזוג צריכים למצות כושר השתכרות ולשים אותו על נושא בסיסי כמו דיור משמעו להוציא 160 אלף משפחות מהאפשרות לרכוש בכספן דיור במחיר מופחת. אנחנו חייבים לדאוג לדיור לכולם ונשווק בכל רחבי הארץ ובדגש על אזורי הביקוש עם אלפי יחידות דיור במכרזי מחיר למשתכן. ועדת המשנה שהוקמה היום תסייע לי ליישם את המדיניות של השיווקים לכלל האוכלוסייה".

 

הפגנה נגד הקריטריונים

 

במקביל, בעת שהתכנסו הבוקר חברי מועצת מקרקעי ישראל, התקיימה מחוץ למטה משרד השיכון בירושלים הפגנה של עשרות פעילים מתנועת התעוררות בירושלים, תא אופק, רוח חדשה ואגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית. הם הפגינו במחאה על הקריטריונים שהשר אטיאס הציג לתוכנית מחיר למשתכן.

  

בהפגנה, בגשם שוטף, קראו נציגי התנועות לאטיאס להכניס את סעיף מיצוי כושר השתכרות לקריטריונים של התכנית. במהלך ההפגנה הבעירו פעילי תנועת התעוררות בירושלים צמיגים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x