שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

התעלמתם מצו הריסה? זה עלול להגמר בכלא

על תושב חולון שהתעלם מצו הריסה של בנייה בלתי חוקית יופעל עונש מאסר על תנאי של 3 חודשים אשר יבוצע בעבודות שירות

שי פאוזנר 14:5517.01.12

בית המשפט לעניינים מקומיים בחולון קיבל את בקשתה של עיריית חולון, וקבע כי יש להפעיל את עונש המאסר על תנאי של 3 חודשים שהוטל על תושב חולון שהתעלם מצו הריסה לתוספת בנייה. בנוסף הטיל עליו בית המשפט עונש נוסף של 3 חודשי מאסר, שירוצו באופן חופף לעונש הקודם. העונש יבוצע בעבודות

שירות, אך אם הנאשם יפר את תנאי עבודות השירות, יומר העונש למאסר מאחורי סורג ובריח. בית המשפט אף הטיל על הנאשם קנס בסך 6,000 שקל. הקנס 'מתחשב' במובן זה שבית המשפט לקח בחשבון כי בתקופת המאסר לא יוכל התושב להתפרנס.

 

הנענש ביצע עבודות בנייה בלתי חוקית בשנים 1999-2000 ונשפט על כך בשנת 2003. באותה שנה הוא הורשע בבניית תוספות בנייה בשיעור כ-70 מ"ר לבית ברחוב נובידבור בחולון, והוטל עליו צו להריסת התוספת. הצו לא בוצע והוא נשפט שוב בשנת 2008 על הפרת הצו, אז הוטל עליו עונש הכולל קנס בסך 10,000 שקל ומאסר על תנאי של 3 חודשים שלא ישוב ויבצע את העבירה של הפרת צו. באותו מועד עמדה בקשה שלו להיתר בנייה שנועד להכשיר את התוספת. הבקשה להיתר נזנחה על ידו בחודש יוני 2009 ובתחילת שנת 2011 הגישה עיריית חולון כתב אישום נוסף לעניין הפרת הצו, ובית המשפט דחה את טענת הנאשם, כי חידש הליכי הוצאתו של היתר.

 

השופט עזריה אלקלעי התייחס בגזר הדין לפסיקת בית המשפט העליון משנת 2009, שקבע, כי "בעבירות של הפרת צווים שיפוטיים בתחום התכנון והבנייה מן הראוי ככלל להטיל עונשי מאסר בפועל של ממש. זאת, הן נוכח הצורך להיאבק בעבירות של בנייה בלתי חוקית, שזה מכבר הוכרו על ידי בית משפט זה כ'מכת מדינה', והן נוכח הפגיעה החמורה בשלטון החוק שנגרמת כתוצאה מהפרתם של צווים שיפוטיים".

 

נציין כי רק במקרים בודדים בשנים האחרונות הסתיימה מערכה משפטית נגד בונים לא חוקיים בכליאה בפועל. ביוני בשנה שעברה למשל הוטל עונש מאסר בפועל על תושב הכפר טובא זנגריה שבגליל עונש דומה לאחר שהתעלם במשך 16 שנים מצו הריסה לבניה בית לא חוקי.

 

עיריית חולון ייצג עו"ד ניר כהן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x