שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בדרך למעלה - קריית גת: שכונת מלכי ישראל

עליות המחירים שחלו בשכונה בשנים האחרונות החלו למצות את עצמן ולהתמתן. בשנים הקרובות צפוי פיתוח משמעותי של אלפי יחידות דיור חדשות מצפון לשכונה

שכונת מלכי ישראל נחשבת לשכונה ותיקה ומבוקשת בקריית גת, אבל נראה כי עליות המחירים שמהן נהנתה בשלוש השנים האחרונות הגיעו למיצוי לפני כחצי שנה ומאז המחירים התמתנו. השכונה ממוקמת בצד הצפון־מערבי של העיר ונהנית מגישה נוחה לכביש 6 ומקרבה למרכז מסחרי גדול, פארק ומוסדות ציבור. חלקה הצפוני של השכונה מאופיין בבנייה ישנה בבנייני שיכון משנות החמישים והשישים, בעוד שבחלקה הדרומי נבנו בניינים חדשים החל משנות התשעים. המחירים מגוונים ומשתנים בהתאם למצב הנכס.

 

גם השכירות קפצה

 

מנתוני אתר הנדל"ן של רשות המסים עולה כי דירות בשטח ממוצע של כ־60 מ"ר בבניינים ישנים נמכרות כיום במחירים הנעים בין 400 ל־500 אלף שקל, בעוד שבשנת 2008 נמכרו במחירים של 200 עד 300 אלף שקל בלבד. בבניינים חדשים בשכונה שבהם נבנו דירות של 4 חדרים ומעלה נמכרות דירות אלה כיום במחירים הנעים בין 750 ל־900 אלף שקל, בעוד שלפני שלוש שנים נמכרו ב־500–600 אלף שקל.

 

מנתוני מערכת המידע "בעל הבית" של WinWin וגיאוקרטוגרפיה, האוכלוסייה בשכונה מעורבת: 55% מתושביה חילוניים, 30% מסורתיים וכ־13% דתיים. כ־30% מתושבי השכונה הם צעירים בני 35–45 וכ־22% ילדים מתחת לגיל 17.

 

 

לדברי מיטל אסולין, מתווכת בסניף אנגלו־סכסון בעיר, בשלושת החודשים האחרונים חל שינוי בדינמיקת המחירים בשכונה שזוחלת כלפי מטה. "בעלי דירות הציעו מחירים מופקעים ומבינים כעת שלא יוכלו לסגור עסקאות. אפשר להגיד שאחרי תקופה ארוכה שבה הכל היה תקוע יש התעוררות קלה, אבל מי שרוצה למכור צריך להתגמש". לדבריה, דירות שדרשו עבורן לפני חצי שנה כ־900 אלף שקל מוצעות כיום ב־850 אלף שקל עם נטייה לירידה נוספת במחיר.

 

מחירי השכירות בשכונה נעים בין 1,800 שקל לדירות 2 חדרים ברחובות כמו השופטים, לכ־3,500 שקל בדירות 4–5 חדרים בבניינים חדשים ברחובות כמו דוד המלך. לדברי אפרת איברגימוב מסוכנות התיווך אפרת נכסים, מחירי השכירות עלו בשלוש השנים האחרונות ב־30%–50%. "יש חוסר איזון בין רמת השכר הממוצעת בעיר למחירי השכירות ומחירי הדירות החדשות. באזור הוותיק, ברחובות כמו ורה, הבשן והכרמל, המחירים נמוכים יחסית, אבל דווקא שם הצעירים לא מעוניינים לקנות דירות. לדעתי זו טעות כי אלו רחובות שקרובים לסניפי בנקים, גני ילדים, קופות חולים ובתי ספר".

 

האופציה השפויה

 

בשנים הקרובות צפויות להיבנות מצפון לשכונה אלפי יחידות דיור. מדובר ברובע הבנים שנבנה בימים אלה ובו מתוכננות 2,500 יחידות דיור ובשכונת ענק נוספת המשתרעת על פני 3,000 דונם ובה מתוכננות 7,000 יחידות דיור. תוכניתה של השכונה, הממוקמת מצפון לכביש 35 ומזרחית לכביש 40 הופקדה בשבוע שעבר. מינהל מקרקעי ישראל שמקדם את התוכנית מקווה למשוך באמצעותה אוכלוסייה חזקה לעיר. אם המהלך ייצא לפועל, תהפוך מלכי ישראל לאופציה השפויה והזולה עבור זוגות צעירים שאינם יכולים להרשות לעצמם דירה ביותר ממיליון שקלים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x