$
נדל

בלעדי ל"כלכליסט" - חריש יוצאת מהקיפאון: 6,000 דירות ישווקו בעיר

משרד הפנים החליט לזרז את ההליכים לבניית העיר החרדית, לאחר שנדחו ההתנגדויות להקמתה. התושבים החילונים: "יעשו לנו טרנספר, נעתור לבג"ץ"

דותן לוי ושירלי ששון־עזר 08:0105.12.11

לאחר עיכובים רבים, הקמת העיר החרדית חריש יוצאת לדרך, ובחודשים הקרובים מתוכנן שיווקן של כ־6,000 יחידות דיור חדשות, כך נודע ל"כלכליסט". הקמת העיר תתבצע תוך שילוב של פרסום מכרזים לביצוע תשתיות עם מכרזים לשיווק יחידות דיור. מכרזי התשתיות מתוכננים להתפרסם עד פברואר, ובהמשך, בחודשים מרץ־אפריל, ישווקו יחידות הדיור כך שההכרזה על הזוכים במגרשים תהיה כבר בחודשים מאי־יולי.

 

המהלך של משרדי הפנים והשיכון מגיע לאחר שב־15 בנובמבר התקיימה ישיבה של ועדת הערר במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אשר דחתה את כל העררים שהוגשו לה והכשירה את הקרקע להקמת העיר בפתחו המערבי של ואדי ערה, בסמוך לקיבוץ ברקאי. לדברי יגאל שחר, יו"ר ועדת התכנון המיוחדת לחריש ולשעבר הממונה על מחוז חיפה במשרד הפנים, המגרשים הראשונים שייצאו לשיווק הם אלה שפותחו בשנות התשעים והגישה אליהם נותרה פתוחה.

 

שחר ציין כי לרוב המגרשים יידרש פיתוח חדש מהיסוד. כדי להוציא את השיווקים לפועל, התוכנית תובא כבר בזמן הקרוב לאישור המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, ולאחר מכן שר הפנים אלי ישי יידרש לחתום עליה.

 

"כביש מילוט"

 

מתנגדי התוכנית טוענים במשך זמן רב כי העיר החדשה תוכננה לחרדים בלבד תוך טרפוד קידומו של היישוב ופרסום מכרזים חדשים לקרקעות, זאת אף שהם מחזיקים ברשותם רשימה של כאלף משפחות חילוניות שהביעו נכונות להתגורר בחריש. שחר מודה כי התכנון הקיים מייעד את העיר לחרדים, אך מסביר כי אם למכרזים ייגשו גם חילונים, ניתן יהיה להסב עבורם את השטחים הציבוריים כך שיתאימו למגוריהם וייסלל עבורם כביש "מילוט" שיאפשר להם לחמוק מהעיר בשבתות כאשר תהיה סגורה לכניסת כלי רכב. באופן מעשי, הוסיף שחר, רכישת הקרקעות על ידי ציבור חילוני תתאפשר רק אם תתבצע בדומה לנהוג במגזר החרדי, באמצעות התארגנות תחת עמותה או קבוצת רוכשים דרך יזם. עם זאת, שחר מעריך כי הסיכויים שציבור חילוני יגיע ליישוב הם נמוכים מאוד.

 

חריש. "כביש מילוט יאפשר לחילונים לחמוק בשבתות" חריש. "כביש מילוט יאפשר לחילונים לחמוק בשבתות" צילום: אלעד גרשגורן

 

לדבריו, התוכנית המקורית שהשתרעה על 4,000 דונם ייעדה את היישוב ל־4,000 יח"ד של צמודי קרקע, ואילו התוכנית הנוכחית תאפשר הקמת 11–12 אלף יחידות דיור. הבניינים שישווקו יהיו בני 5 קומות לכל היותר, ועד 8.5 יחידות דיור לדונם, בשל מגבלת הקומות של החרדים שלא יכולים לעלות במעלית בשבת.

 

"שיווק לחרדים"

 

 

כיום מתגוררים בחריש כאלף תושבים בלבד, השייכים למועצה המקומית חריש־קציר שבה מתגוררים כ־4,000 תושבים. עם זאת, בחודש האחרון הוחלט כי קציר תעבור למועצה האזורית מנשה. חמי בר־אור, מראשי המתנגדים לתוכנית המיועדת לחריש, אמר כי ברגע שיחלו בהליכים הבלתי הפיכים של שיווק הקרקעות לחרדים, בכוונתם לעתור לבג"ץ. "בתוכנית שהם מקדמים אין פתרון לתושבים הקיימים מלבד טרנספר", אמר בר־אור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x