$
נדל

בדרך למעלה - צפת: השכונות הוותיקות

במשך שנים היה נדמה שצפת נתקעה מאחור, אך לאחרונה גילו אותה המשקיעים והתבסס בה שוק שכירות תוסס. בית הספר לרפואה צפוי לחזק את המגמה

שי פאוזנר 08:4506.10.11

צפת היא כנראה אחד הסיפורים הנדל"ניים יוצאי הדופן של העשורים האחרונים בישראל. יחד עם הגליל העליון כולו נתקעה העיר מאחור והיה נראה שפוספסה בה הזדמנות, אבל יש האומרים כי השינוי בפתח. פרנסי העיר מקווים לפריחה על רקע התוכנית להפיכת בית החולים זיו למרכז רפואי אוניברסיטאי, שיביא לעיר אלפי סטודנטים, שחלקם אולי יישארו.

 

לדברי עו"ד אבישי מלכא, המלווה עסקאות בעיר, "יש בעוטף צפת עתודות קרקע לאלפי יחידות דיור, ותמיכה של הממשלה - באמצעות הקלות בהיטלי פיתוח, למשל - יכולה להפוך את הבנייה למציאות". בינתיים מוקצות עיקר עתודות הקרקע בעיר לבתים צמודי קרקע, בעיקר בשכונות נווה אורנים, הגדוד השלישי, נוף כנרת, נוף טליה ומאור חיים. נוסף על כך נמצאת בוועדה המחוזית תוכנית של העירייה לבניית 1,200 בתים פרטיים, ובצפת מעריכים כי שיווק הקרקע יחל בתוך שנה או שנתיים.

 

"האוכלוסייה שרוכשת כיום בתים בצפת מתרכזת בעיר התחתית, משמע בעיר הישנה. מדובר בעיקר בחרדים ובמשקיעים שמחפשים את הקרבה לבית החולים זיו, למכללה האקדמית ולבית הספר לרפואה", אומר רועי סופר, בעליה של סוכנות תיווך סופר בעיר. לדבריו, בכל העיר היו ועדיין יש עליות מחירים. "הבתים נמכרים כיום בתשואות של כ־6%–7%, דבר שגורם למשקיעים לרכוש דירות ובתים בכל אזורי העיר".

 

 

פעילי נדל"ן בעיר אומרים כי בשנתיים האחרונות החלו משקיעים ממקומות אחרים לזהות את הפוטנציאל בצפת, אף שבשבועות האחרונים נראה שמספר המשקיעים מתכווץ מעט, על רקע פעילות הממשלה נגד דירות להשקעה והצלחת המחאה החברתית. אך שוק השכירות התוסס בעיר עשוי לתמוך בהמשך רכישת הדירות להשקעה בה.

 

"האוכלוסייה ששוכרת דירות היא בעיקר של חרדים בעיר התחתית", אומר סופר. "זוגות צעירים שוכרים בעיקר בצפון העיר, סטודנטים שוכרים סמוך למכללה שממוקמת במרכז, וסטודנטים בבית הספר לרפואה שוכרים בעיקר בצפון העיר". פעילי הנדל"ן בעיר מדווחים כי היצע הדירות להשכרה הוא סביר ונמוך רק במעט מהביקוש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x