$
נדל"ן

בלעדי ל"כלכליסט": התושבים מתנגדים אבל עמידר ממשיכה לשווק ביפו

עמידר תערוך מחר סיור קבלנים ביפו ובו תשווק להם בניין נטוש של רשות הפיתוח. סיור דומה שנערך לפני שנה נגמר במאבק אלים מצד ערבים־ישראלים, תושבי המקום, המוחים נגד הפקעת הנכסים מהוריהם. ערן כהן, סמנכ"ל עמידר: "תושבי יפו נמצאים בעדיפות עליונה לרכישת הנכסים"

מתיחות דרוכה ביפו לקראת סיור קבלנים שתערוך מחר עמידר בעיר. החברה מוציאה נכס נוסף של נכסי רשות לפיתוח ביפו וסיור נוסף מתוכנן בסוף החודש. סיור דומה שערכה החברה לפני שנה הסתיים בעימות אלים עם ערבים־ישראלים תושבי המקום, המוחים על שיווקם של נכסים שהיו בעבר נחלתם של הוריהם. מאידך, במשרד השיכון רואים בשיווק הנכסים הנמצאים בבעלותם כפתרון למצוקת הדיור.

 

הנכס שיוצע מחר לקבלנים ממוקם על מגרש בשטח דונם ברחוב יהודה הימית 29–31. מדובר בבניין נטוש ששימש בעבר את מינהל הרכב של משרד האוצר. על פי התוכנית ניתן לבנות בשטח 33 יחידות דיור בשטח 50–55 מ"ר האחת ועוד כ־280 מ"ר מסחרי. מחיר המינימום שמוצע בנכס הזה עומד על 22 מיליון שקל, המשקף מחיר של 11 אלף שקל לכל מ"ר.

 

תושבים ביפו: "להקפיא את המכרז"

 

כאמור, לא בטוח ששיווק הנכסים יתקבל בברכה בקרב תושבי יפו. במאהל המחאה בגן השניים בעיר, מרחק כמה רחובות בלבד מהנכס שישווק, רואים במכרז את המשך מדיניות הממשלה להפרטת נכסים ששייכים לציבור. "הממשלה מדברת על הגדלת היצע הדיור, אבל צריך לשאול עבור מי היא מגדילה את ההיצע", אומרת הנא עמורי, חברת המאהל ביפו. "כל עתודות הקרקע שנמצאות ביפו צריכות לשמש או לדיור ציבורי או לדיור בר־השגה. הם משתמשים בנכס של המדינה, של האזרחים, ובמקום שזה יחזור לציבור מוכרים את זה ליזמים פרטיים. לקבלנים הכי משתלם למכור את זה כדירות יוקרה, ותושבי יפו, גם יהודים וגם ערבים, לא יוכלו לקנות שם". לדברי עמורי, היום תתקיים ישיבה במאהל במטרה להעלות רעיונות לביטול המכרז. "משרד השיכון צריך להקפיא את המכרז הזה כי זו חוצפה", היא מסכמת.

 

"לתושבי יפו מוצעות הנחות של 40%"

 

ערן כהן ערן כהן

ערן כהן, סמנכ"ל חברת עמידר, מסביר כי יש לעשות הפרדה בין פעילות החברה בניהול נכסי רשות הפיתוח לבין פעילותה כחברה משכנת. "זה נכס של מינהל מקרקעי ישראל. ההחלטה מה לעשות איתו היא לא של עמידר", הוא אומר ומוסיף: "הלוואי שהממשלה היתה מחליטה על הסבת הנכסים הללו לטובת הדיור הציבורי. השיטה היא הוצאת הנכסים למכרזים, ומי שזוכה בהם יכול לעשות מה שהתב"ע מאפשרת לו".

 

כהן מודע לסערת הרוחות שיצר סיור הקבלנים האחרון, שהתקיים בשנה שעברה ובו שווקו נכסי רשות הפיתוח. נכסי הרשות הם ברובם נכסי נפקדים שהיו בבעלות תושבי יפו הערבים, שברחו ממנה במלחמת השחרור. נכסים אלה עברו לבעלות מינהל מקרקעי ישראל, ובשל כך שיווק הקרקעות והנכסים של הרשות בדרך כלל מעלה מתחים רבים בעיר. בסיור הקבלנים התפתח מאבק אלים עם מפגינים תושבי העיר, שניסו לטרפד את יציאת המכרזים לפועל. החברה אף נאלצה להזעיק את עזרת המשטרה כדי לעצור את ההפגנות. באותו סיור שווקו שישה נכסים שעברו לידי יזמים פרטיים. לרשות הפיתוח יש עוד 7,500 נכסים המטופלים על ידי עמידר, מרביתם בלוד, רמלה, ירושלים, יפו וחיפה.

 

כהן מקווה שהסיור לא ימשוך אש מהסוג הזה גם הפעם. "אני מזכיר שאנחנו מאפשרים לתושבים שגרים בנכסי פיתוח לרכוש אותם בהנחה של 40% על הנכס ועוד 40% הנחה על הקרקע. משום מה רוב התושבים לא רוכשים. כשאנחנו רואים את ההפגנות האלה ביפו אני לפעמים לא מבין את זה, כי הם נמצאים בעדיפות ראשונה במכרז".

 

ספק אם תשובותיו של כהן יספקו את 200 המשפחות שממתינות לדיור ציבורי ברחבי תל אביב־יפו. "אנחנו ממשיכים לנהל את הדיור הציבורי ביפו באופן שוטף. בהנחה שהממשלה תחליט שקרקעות יופשרו לטובת דיור ציבורי או דיור להשכרה ארוכת טווח, אנחנו מקווים שחלקן יהיו גם ביפו ושעמידר תנהל אותן. זה ייתן גם פתרון לאוכלוסיות מוחלשות וגם לסטודנטים ולזוגות צעירים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x