שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

הטריק של אטיאס: קריטריונים לדיור שלא יעברו את בג"ץ

שר השיכון והבינוי הציע כי תינתן עדיפות ליוצאי צבא ברכישת דיור מוזל. גורמים במינהל: "הוא ידע מראש שאפליה שכזו לא תעבור את המבחן המשפטי". אטיאס בתגובה: "בסופו של דבר הקריטריונים לזכאות יהיו דומים להצעתי"

שי פאוזנר, דותן לוי וליאור בן דוד 08:1411.08.11

מועצת מקרקעי ישראל חתמה את ישיבתה אתמול בהסכמה על מרבית הסעיפים שהועלו על סדר היום אשר נוגעים לעתיד שוק הדיור בישראל.

 

השינויים המשמעותיים בחוק מדברים על שינוי שיטת שיווק הקרקעות. המועצה אישרה שינויים במכרזי "מחיר למשתכן" (מכרזים בהם זוכה היזם המציע את המחיר

הנמוך ביותר למ"ר בנוי), שיווק קרקעות לטובת בניית דיור להשכרה והקצאת קרקעות לבניית מעונות לסטודנטים.

 

עם זאת, לא אושרה הצעתו של שר השיכון לגבי הקריטריונים לקבל זכאות לרכישת דירה במסגרת "מחיר למשתכן". אטיאס הציע כי תינתן עדיפות ליוצאי צבא, וכי 45% מהדירות יינתנו לזוגות עובדים עם שלושה ילדים ומעלה,35% יינתנו לזוגות העובדים במשרה וחצי עם שני ילדים ומעלה ו־20% יינתנו לזוגות עובדים ללא ילדים. בנוסף, הוחלט שגודל הדירות בתוכנית זו ובמסגרת בניית דיור להשכרה יהיה 100 מ"ר לכל היותר, זאת למרות מאמציו של שר השיכון להקטין את הדירות.

 

דרמת הקריטריונים של השר אטיאס

 

לקראת פרסום החלטות המועצה, בה חברים נציגי משרדי ממשלה, נציגי הקרן הקיימת, מינהל מקרקעי ישראל ונציגי ציבור, התרחשה אתמול דרמה של ממש כי לא שונו הקריטריונים לפיהם יוחלט מי זכאי לדירות שייבנו במכרזי "מחיר למשתכן". המלחמה על זהות המשתייכים לרשימת הזכאים הביאה לחילופי האשמות בין גורמים במועצה לאטיאס, עד לפיצוץ שבעקבותיו הוחלט לחלק את קבלת ההחלטות לכמה שלבים שיאושרו כולם על ידי המועצה ולא על ידי משרד השיכון, כפי שביקש אטיאס. עד כה מי שביקש לרכוש דירה בתוכנית זו נדרש להיות זוג נשוי עם שלושה ילדים. בשנה האחרונה נשמעו טענות מגורמים בממשלה ומחוץ לה כי אטיאס מגן בגופו על הקריטריונים הללו, כדי לשמור על ההפליה לטובת משפחות העדה החרדית מרובות הילדים. אך כאשר בחודש שעבר הציג ראש הממשלה את התוכנית שכללה הפחתת חצי ממחיר הקרקעות, הבטיח אטיאס כי מספר הילדים יעלם מהקריטריונים.

 

אתמול באופן מפתיע לא התקבלה החלטה דווקא בשל התעקשותו של אטיאס כי הקריטריונים יכללו גם קדימות למי ששירתו בצבא. גורמים שנכחו בישיבה סיפרו כי אטיאס ממש נלחם למען משוחררי צה"ל מול טענה של נציג משרד המשפטים כי החלטה זו לא תעמוד במבחן בג"ץ, לאור טענות צפויות של אפליית המגזר הערבי. מנגד טוענים גורמים כי מדובר בתרגיל של ש"ס כדי למנוע כל סיכוי לשינוי בקריטריונים.

 

בתגובה לדברים אמרו אתמול במשרד השיכון כי ההחלטה בעניין קדימות ליוצאי צבע תיקבע על ידי משרד המשפטים. במשרד השיכון מעריכים כי בסופו של דבר הקריטריונים יהיו דומים להצעתו של אטיאס.

 

מועצת מקרקעי ישראל דואגת לסטודנטים

 

בישיבת המועצה הוחלט בעצם על שינוי מדיניות הקצאת הקרקע על ידי המינהל. שר השיכון הדגיש כי "אם עד כה היה נהוג להקצות קרקע לכל המרבה במחיר, הרי שמהיום שיווק הקרקע ישרת מטרות חברתיות ויסייע בסגירת פערים בחברה".

 

המועצה אישרה כי מחיר הקרקע ליזם יהיה קבוע ויעמוד על 50% משומת השמאי הממשלתי, בניגוד לנוהל הקיים שלפיו המחיר נקבע לפי מלוא השומה. כמו כן, נקבע כי ערך הקרקע ליחידת דיור לפי השומה לא יעלה על 400 אלף שקל (לא כולל מע"מ ופיתוח) וגובה ההנחה שתינתן עבור הדירות המיועדות להימכר לזכאים לא יעלה על 150 אלף שקל ליחידת דיור. זכאי שרכש דירה במסגרת זו, לא יהא רשאי למכור את הדירה במשך 10 שנים וכן לא יהא רשאי להשכירה במשך 5 שנים, והפיקוח על כך יהיה באחריות מינהל מקרקעי ישראל. עוד הוחלט, כי גודל הדירות בתוכנית לא יעלה על 100 מ"ר באזורים ללא עדיפות לאומית ועל 120 מ"ר באזורי עדיפות לאומית.

 

סעיף משמעותי נוסף הוא שיווק קרקעות לטובת דיור להשכרה במטרה להגדיל את היצע הדירות להשכרה ולאפשר פיקוח על דמי השכירות.

 

עוד החליטה המועצה על הקלות שיאפשרו את הגדלת חדרי המעונות לסטודנטים. לפי ההצעה, המינהל יקצה קרקע לבניית מעונות סטודנטים ללא תמורה בגין הקרקע כאשר היזמים שיזכו במכרז הם אלו שיציעו את המחיר הנמוך להשכרה למ"ר. הוצאת המכרזים תיעשה בהתייעצות עם המועצה להשכלה גבוהה ושמיעת עמדת התאחדות הסטודנטים. בנוסף, מוסד להשכלה גבוהה המחזיק בקרקע שניתן לבנות עליה מעונות סטודנטים, ואשר טרם שילם למינהל בגין השימוש בה, יהא פטור מתשלום, בתנאי שיבנה תוך 24 חודש מיום אישור העסקה במינהל ושבקשתו תוגש למינהל בתוך כשנה.

 

"אטיאס, אתה דואג לנו שם?"

 

מחוץ לבניין שבו התכנסה אתמול מועצת מינהל מקרקעי ישראל בירושלים לדיון בנושא דיור מוזל, התגודדו כ־70 מפעילי מאהל המחאה בעיר יחד עם סטודנטים שהגיעו במיוחד מהנגב כדי להפגין. מועצת המינהל התכנסה אתמול במטרה לאשר תוכנית מרחיקה לכת: אישור של 5,000 יחידות דיור שישווקו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן שלפיה יסובסדו 50% מעלות הקרקע. מהלך זה יאפשר יצירת מאגר של אלפי יחידות דיור מוזלות ברחבי הארץ שיימכרו לזכאים, שאותם מגדיר כיום שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס.

 

המפגינים דרשו להעביר את סמכות ההחלטה בעניין הזכאים למועצת מינהל מקרקעי ישראל, כדי שההחלטה בנושא תתקבל בצורה שקופה ולא תהיה נתונה בלעדית לשיקול דעתו של אטיאס, שלטענתם מונע לא פעם משיקולים סקטוריאליים צרים.

 

המפגינים קראו: "אטיאס, אתה דואג לנו שם?", "הגיע הזמן לפריפריה!", "איך נגור בעיר בירה — אי אפשר לשכור דירה", ו"המאבק לא ייגמר עד שהכנסת תתעורר".

 

במהלך ההפגנה ניסו המפגינים להתפרץ לבניין, אך נסוגו לאחר מאבק קצר עם השוטרים. המפגינים חיכו בכניסה לבניין מתוך כוונה להתעמת עם אטיאס בתום הישיבה, אך השר חמק החוצה מיציאה צדדית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x