שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

האשה שתוציא לפועל את רפורמת התכנון של נתניהו

אושר מינויה של בינת שוורץ לראש מינהל תכנון. המינוי לווה בהתנגדות נחרצת מצד הארגונים הירוקים שטענו כי היא תדחוף לאישור תוכניות בנייה שיפגעו באינטרס הציבורי

הממשלה אישרה שלשום בלילה את מינויה של בינת שוורץ לתפקיד ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, 10 חודשים לאחר שראש המינהל הקודם שמאי אסיף סיים את תפקידו. מינויה של שוורץ, חודשיים וחצי לאחר שוועדת האיתור בנציבות המדינה המליצה עליה, זכה להתנגדות עזה מצד הארגונים הירוקים והתנועה

לאיכות השלטון. אלה טענו כי מינויה של שוורץ יהפוך את מינהל התכנון לגוף שיאשר תוכניות שיפגעו באינטרס הציבורי.

 

כראש מינהל תכנון תידרש שוורץ להתמודד עם אחת המערכות המסורבלות והבירוקרטיות במדינה. מערכת התכנון, ובעיקר הוועדות המחוזיות, סובלת ממחסור בכוח אדם. תפקידי מפתח, דוגמת מתכנן מחוז מרכז והממונה על מחוז ירושלים, מאוישים זה כמה חודשים על ידי ממלאי מקום. תפקידים אחרים, דוגמת היועצים המשפטיים בוועדות, סובלים מעומס גדול וממחסור בידיים עובדות, שמיתרגמים לעיכוב אישורי תוכניות.

 

מינויה של שוורץ מגיע על רקע ניסיונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להוכיח כי הרפורמות שהוא מבקש לקדם בתחום התכנון ישימות ויספקו תוצאות. בין היתר צפויה לה עבודה רבה בעקבות שאיפתו של נתניהו לאשר בשנתיים הקרובות יותר מ־117 אלף יחידות דיור, שצפויה להתממש באמצעות חוק הווד"לים (ועדות הדיור הלאומיות) שאושר בשבוע שעבר בקריאה ראשונה בכנסת. אחד מנושאי המחלוקת שיידונו בווד"לים וששוורץ תידרש להכריע בעתידם הוא תוכניות לבניית יותר מ־2,300 יחידות דיור (יח"ד) בגליל ים ו־5,100 יחידות דיור בבית שמש.

 

במכתב ששלחו בשבוע שעבר לראש הממשלה והשרים ביקשו הארגונים הירוקים לעצור את מינויה של שוורץ לפני אישורו. במכתב ציינו הירוקים את מעורבותה באישור פרויקט הולילנד בכהונתה כמתכננת מחוז ירושלים כהוכחה לאי־התאמתה לתפקיד: "הבחירה להעמיד בראש מערכת התכנון דווקא אחת מהאחראיות הראשיות לדמותו של פרויקט הולילנד היא מסר בעייתי מאין כמוהו מבחינה ציבורית, ואקט שלטוני בלתי סביר לחלוטין מבחינה משפטית".

 

מקורביה של שוורץ ראו בציון הולילנד פרובוקציה, וטענו כי שוורץ אינה חתומה על תוספות בנייה בפרויקט, וכי בדיונים שהתקיימו במחוז ירושלים בתקופת כהונתה היא אישרה דווקא את הקטנת השטח הבנוי. בשיחה עם "כלכליסט" אף אמרה שוורץ כי עמדת הירוקים אינה תמיד נטולת אינטרסים, וכי לעתים יש להם "ראייה צרה מאוד של המרחב החברתי, הכלכלי והעירוני".

 

שוורץ הוסיפה כי עליית השפעתם של הגופים הירוקים על מוסדות התכנון בשנים האחרונות היא מבורכת, אך טענה כי לעתים השפעה זו מרתיעה אנשי מקצוע לצאת נגד עמדותיהם.

 

חוק הווד"לים צפוי לעמת את שוורץ שוב עם הארגונים הירוקים, שטוענים כי החוק אינו פותר את מצוקת הדיור אלא מאפשר לנתניהו להעניק מתנות לכרישי הנדל"ן, ולקבל הכשר על תוכניות שמלכתחילה לא צריכות לצאת לפועל. שוורץ כבר הכריזה כי כוח העמידות שלה מול גורמים אינטרסנטיים הוא גדול, וכי תפעיל אותו גם מול בעלי ההון וגם מול נציגי הירוקים באותה מידה. כמו כן, לתפיסתה אין כל קשר בין האצת תהליכים לשחיתות. "אפשר לשנות גישה ולבצע שינוי תרבותי בהתנהלות של הפקידות. אפשר לקבל החלטות גם בקונפליקטים", אמרה ל"כלכליסט" בעבר והוסיפה: "אין חוק או ערך סביבתי שסותרים את זה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x