$
נדל"ן

אחרי 12 שנה: תוכנית ענק לזוגות צעירים יוצאת לדרך בחולון

בשכונת ח-500 בחולון ייבנו 12.5 אלף דירות, מהן 2,000 לזוגות צעירים, והיא צפויה למשוך 50 אלף תושבים. העיכוב: בגלל החלטת העירייה לכלול בה דירות קטנות

שי פאוזנר 08:3401.08.11

בסוף השבוע שעבר, 12 שנים מאז יצאה לדרך, ובזמן שב"ערי האוהלים" ברחבי הארץ עסקו בהכנות להפגנות הענק של מוצאי שבת - אושרה תוכנית לשכונת הענק העתידית של חולון, ח־500. השכונה עתידה לכלול לפחות 12,500 יחידות דיור, מהן 800 בתים צמודי קרקע ואזור תעסוקה של לא פחות מ־930 אלף מ"ר.

 

העירייה קיבלה בסוף השבוע מתנה נוספת ממשרד הפנים, ולפיה בתנאים מסוימים ניתן יהיה להוסיף לתוכנית כ־800 יחידות דיור לצורך עידוד וסיוע בפינוי מטרדים, כך שמספר יחידות הדיור יעמוד על 13,300.

 

השכונה תוקם על עתודות הקרקע הגדולות האחרונות של חולון, והיא עתידה למשוך לעיר כ־50 אלף תושבים בעשורים הקרובים. חלקה הצפוני גובל בשכונת קריית אילון (ח־300); הדרומי בראשון לציון; המערבי בבת־ים; והמזרחי בכביש 4. המתחם כולו ייבנה על כ־4,070 דונם המחולק לכ־5,000 חלקות שרובן בבעלות יותר מ־10,000 בעלים פרטיים.

 

אין חוק דיור בר השגה

 

ההליך הארוך היה אמור להגיע לסיומו לפני כשנתיים, אולם ויכוח סוער בין עיריית חולון לוועדה המחוזית מרכז של משרד הפנים מנע את אישורה. הוויכוח, כך עולה מבדיקת "כלכליסט", היה סביב השאלה כמה ואילו דירות ייבנו תחת הכותרת "דיור בר־השגה". מתברר כי כאשר הוכנה התוכנית המקורית בעירייה, הוחלט בה שכ־1,300 דירות יוקמו בשיטת "דיור בר־השגה" ויוקדשו לזכאי משרד השיכון. מכאן ואילך עמד הנושא במרכז חוסר ההסכמה בין העירייה למדינה.

 

 

השיא היה כאשר ב־2009 העירייה הגישה את התוכנית לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ושם החל ויכוח על אופי הבנייה לזוגות צעירים, זכאי משרד השיכון. "העירייה התעקשה על הכללת דיור בר־השגה בתוכנית", מסבירה אדריכלית העירייה פנינה קול, "ההתעקשות הזו באה בעקבות הזינוק בביקושים לדירות חדשות קטנות, למרות שבעיר כשליש מהדירות קטנות מ־50 מ"ר".

 

הסיפור נתקע בעיקר בשל חוסר היכולת של הוועדות לאשר בנייה תחת הגדרה של "דיור בר־השגה", מפני שהחוק כיום איננו קובע מהי בנייה כזו. בשורה התחתונה, החליטה העירייה להתקפל, ולייצר יצור כלאיים עם הגדרה משלה לעניין: הוסכם שהעירייה תתכנן ותאשר בנייה של 2,000 דירות, שיהיו קטנות יותר מאשר בתוכנית המקורית, ושגודלן לא יעלה על 80 מ"ר כולל ממ"ד. זו כנראה התוכנית הגדולה ביותר לדיור לזוגות צעירים שאושרה בעשור האחרון במתחם יחיד באזור המרכז.

 

בנייה ירוקה בלבד

 

לפי התוכנית, ח־500 אמורה לכלול במרכזה כמה עשרות מבנים שרובם בניינים של כ־25 קומות לצד שכונת בתים צמודי קרקע גדולה. קול מציינת כי התוכנית אמורה לעבור כעת לשלב התוכניות הפרטניות, שיתקדם ככל שתאושר מהר התוכנית המרכזית לאחר התנגדויות: "התוכנית המרכזית מחולקת לשש תוכניות מפורטות שיאושרו בהדרגה. להערכתי, השכונה תחל להיבנות בתוך חמש שנים ותושלם בעוד יותר מעשור".

 

 

בין השאר, אומרת קול, העירייה תחייב לבנות את השכונה על פי עקרונות של בנייה ירוקה, אך היא מדגישה כי לא בטוח שהעירייה תיצמד בעניין זה לתקן החדש שאושר לאחרונה על ידי מכון התקנים והמשרד להגנת הסביבה.

 

בתוכנית נכללו הרבה שטחים ירוקים, הגדול בהם בפארק החולות, ששטחו יגיע לכ־400 דונם. במקביל ייבנה בשכונה גם מרכז תעסוקה גדול בשטח 930 אלף מ"ר, שיכלול גם בנייני ציבור בשטח של כ־175 אלף מ"ר. בעירייה מסרו שאת התוכנית המפורטת שלו כבר החלו להכין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x