שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

באוהלים ישמחו לדעת: המדינה מציעה מבול של אישורים לבנייה עתידית

תוכנית ל-12.5 אלף יח"ד אושרה בחולון ו-200 דירות לזוגות צעירים ייבנו ברעננה. בת"א מעוניינים להסב לופטים באזורי תעשייה למגורים

שי פאוזנר 21:1831.07.11

על רקע גל המחאה המתגבר, אושרו היום (א') תוכניות להקמת אלפי דירות ברחבי הארץ שרובן היו תקועות בוועדות של המדינה לאורך זמן רב - במקרים מסוימים שנים ארוכות.

 

התוכנית הבולטת, שאושרה כבר בסוף השבוע, היא להקמת שכונת ענק בחולון. התוכנית, שנקראת ח־500, תכלול 12.5 אלף יחידות דיור, בהן 2,000 דירות קטנות לזוגות צעירים ו-800 וילות. בנוסף אושרו על ידי משרד הפנים היום תוכניות ל־4,300 דירות בקרית מוצקין ושל 3,200 בטירת הכרמל.

 

תוכנית נוספת שאושרה לאחר עיכוב של חודשים היא תוכנית להקמת יותר מ-200 דירות ברעננה לדירות לצעירים (שתקרא על שמו של סגן ראש העיר לשעבר, עוזי כהן המנוח) ותוכנית של עיריית תל אביב לקדם קביעת כללים שייקלו על פיצול דירות ברחבי העיר, תוך התחשבות באזור ובתשתיות הקיימות.

 

מדובר בתוכנית שמכינה ועדת דיור בר השגה שמינה ראש העירייה חולדאי בראשותו של המשנה לראש העירייה, ארנון גלעדי ובהשתתפות חברי מועצת העיר לבחינה ויישום הנושא, אשר לוותה בצוות מקצועי.

 

חולון. 12.5 אלף יחידות דיור חדשות חולון. 12.5 אלף יחידות דיור חדשות צילום: עמית שעל

 

בנוסף, הוועדה החדשה בתל אביב פועלת לאישור פרוייקטים לדיור בר השגה בקרקעות עירוניות: עד כה אושר על ידי ועדת הכספים ומועצת העיר לייעד 3 קרקעות עירוניות עבור פרויקטים לדיור בר השגה: גני שפירא, מתחם גליפולי ביד אליהו ומתחם מיכלאנג'לו ביפו לקהילה הערבית. פרויקטים נוספים כמו שוק העלייה, מגרש 3 ביד אליהו והקרקעות בתוכנית צפון מערב (3,700) מצויים כרגע בהכנה.

 

במספר תוכניות חתמה העירייה על הסכמים עם היזמים ליצירת דיור בר השגה: כך נעשה ב"מגדל הצעירים" הנמצא בשלבי היתר בנייה ויקצה 50 יחידות דיור להשכרה לדיור בר השגה, ובתוכניות אחרות הנמצאות בשלבי דיונים בוועדה המקומית. סה"כ, נכון להיום יש כ-450 יחידות דיור בר השגה הכלולות בתוכניות בשלבי דיון בוועדה המקומית.

 

במקביל פועלת העירייה מול הגורמים המשפטיים במשרד הפנים והיועץ המשפטי לממשלה, על מנת לאפשר הגדרת דיור בר השגה בתוכניות. נציין כי בין השאר, בעירייה מתכוונים לפעול מול הממשלה לקידום חקיקה המאפשרת שילוב של דיור בר השגה בתוכניות המוגשות לוועדה המחוזית לאישור - מה שלא מתאפשר כעת, בשל העובדה שהחוק לא קבע מעולם מהו דיור בר השגה.

 

בתחום פיצול הדירות קובעת הוועדה כי מינהל ההנדסה יכין עבודה שתמליץ על כללים ותנאים שיאפשרו פיצול דירות גדולות בהתחשב באיזור ובתשתיות הקיימות, שתמליץ תוך 4 חודשים על אזורים בהם יותר לפצל דירות למטרת השכרה בלבד, לתקופה מוגבלת ובכפוף לקריטריונים לגבי גודל מינימלי ואיכות המגורים.

 

הוועדה מציעה מנגנון לבקרה על אופן היישום, לפיו כל תוכנית המוסיפה 100 יחידות דיור חדשות ומעלה תאושר רק לאחר בחינת מלאי יחידות דיור בר השגה באיזור, תוכניות לגבי חלקות שבבעלות העירייה שבייעוד מגורים יופקדו לאחר שייקבעו היקף יחידות דיור בר השגה. כמו כן הוועדה המקומית תקבע בכל תוכנית תמהיל יחידות דיור על פי גודל, שיאפשרו למגוון אוכלוסיות להתגורר בכל איזור בעיר, כשבצפון העיר תינתן עדיפות לדירות קטנות ובדרום לדירות גדולות.

 

כמו כן, העירייה קיבלה מהוועדה המלצה לפיה "לופטים" ונכסים בשימוש מסחרי כן יכללו מגורים. מדובר בין השאר במתחם מונטיפיורי ונחלת יצחק. העניין יוסדר בתוך שלושה חודשים. בעניין דירות קטנות קובעת הוועדה כי בתוכניות חדשות יוגדר תמהיל שיכיל דירות קטנות, בעיקר באזורי צפון העיר, בהם שיעור הדירות הקטנות נמוך.

 

בנוסף, הוועדה בעיריית תל אביב ממליצה להקים מרכז סיוע לשוכרי דירות במרכז הצעירים העירוני שיספק מידע על זכויות השוכר, ייעוץ כולל ייעוץ משפטי לקראת חתימה על חוזה וכו' ויביא להרחבת היצע הדיור הציבורי-סוציאלי בשיתוף מינהל השירותים החברתיים וחברת חלמיש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x