$
נדל"ן

"בנדל"ן אין מעשי קסמים והשינוי לא יכול להיות מיידי"

יזמים ויועצי נדל"ן מגיבים בהסתייגות מתוכנית הדיור שהציג נתניהו, בעיקר משום שאינה אינה נותנת פתרונות מעשיים לשנים הקרובות

כתב כלכליסט 16:3026.07.11

עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון: "רשימת צעדי החירום עליהם הכריז ראש הממשלה טובים אולם הם לא מתייחסים למקומות ספציפיים בארץ. נתניהו מדבר על בניית דירות לשכירות מוזלת ושיווק קרקעות לבניית אלפי יחידות דיור למטרה זו, על קרקע המיועדת למבני ציבור עירוניים. הדבר יכול לפעול בצורה מצוינת אולם השאלה היא באילו ערים מדובר. המטרה החברתית אמורה להביא לכך שאוכלוסייה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך תוכל להתגורר בשכנות לאוכלוסייה ממעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר ויש להביא לתמהיל הנכון כדי לגרום לכך".

 

 

דליה שוסטר, יו"ר ובעלי נוה שוסטר: "בנדל"ן אין מעשי קסמים ואני לא רואה שינוי מיידי. על מנת שהרעיונות שביבי ושטייניץ הציגו היום אינם יכול להתממש כל עוד אין תיאום בין הצהרות הממשלה על הכוונות להוריד את מחירי הנדל"ן לבין ההתעקשות של מנהל מקרקעי ישראל לשווק קרקעות במכרזים במחיר מלא".

 

סמנכ"ל אמריקה ישראל, דרור תורן, אומר כי התוכנית ראש הממשלה בנימין נתניהו למשבר בשוק הדיור "לא מספיק טובה. מדובר בתהליכים שיכולים לעזור, אבל לא בטווח הקצר".

 

לדבריו, התוכנית נוגעת בנקודות מאוד ספציפיות, אך היא לא נותנת פתרון משמעותי שיסייע בזמן הקרוב, כפי שהציבור מצפה לו. "תוכנית החירום אינה נותנת פתרונות מעשיים לשנים הקרובות. זה בסדר וחשוב לקדם תוכניות בפריפריות, אך לא רק. צריך לקדם תוכניות שישחררו אלפי יח"ד במרכז הארץ", אמר תורן.

 

פרופ' דן גלאי, יו"ר סיגמא בית השקעות:  "התוכנית שהציע נתניהו אינה יישמה בשלב המיידי אלא רק לטווח הארוך. הכוונות טובות אבל אין פתרונות מידיים, יש מחסור מובנה בהיצע הדירות וזה עובדה קיימת. צריך לזכור שלפתרונות מהירים שכאלה יש עלויות לא רק כספיות אלא גם חברתיות". 

 

שי הניג, מנכ"ל חברת הבנייה אפגד: "ההנחה של 50% במכרזי מחיר למשתכן - מדובר ביוזמה שיכולה להיות מבורכת, אולם חשוב לזכור שבמחיר למשתכן הקבלן מבטיח מחיר קבוע, אך צריך להתמודד עם הלא נודע בעניין מיסוי משתנה וגבוה. ובאשר להבטחתו של נתניהו לשווק 50 אלף דירות, לא סביר שהממשלה תצליח לארגן כמות כזאת של יח"ד בזמן כל כך  קצר".

 

בני קרת, מנכל פרסום אזימוט ויועץ אסטרטגי ליזמי נדל"ן: "עולם כמנהגו נוהג, הממשלה מנסה לייצר רגיעה ללחץ החברתי שהתעורר בעזרת ספין תקשורתי. התחושה שמה שנעשה זה מעט מדי ומאוחר מדי על מנת לענות על ביקושים של קהלים שיש להם צרכים אמיתיים".

 

נחמה בוגין, שמאית המקרקעין: "אין בהכרזה זו שום דבר מהותי חדש. כולנו מבינים ויודעים שיש צורך דחוף בהפשרת קרקעות לבנייה דהיינו שינוי ייעוד קרקע. הממשלה נמנעת מלטפל בעיקר ונצמדת לטפל, שינויי צריך לבוא משורש הבעיה ולא פתרון קוסמטי של שיווק הקיים".

 

עו"ד יהודה זהבי ממשרד עו"ד זהבי, בלאו ושות': "שלא ישלו את הציבור, גם אם בזכות החוק תאושרנה תוך שנה בוועדות המחוזיות תוכניות לבנייתן של עשרות אלפי דירות, ייקח עוד שנתיים להכין את התשתיות הדרושות לבנייתן ועוד שנתיים לבניית הדירות עצמן וכל זאת בזמני שיא – את הדירה הראשונה נראה איפוא בעוד 5 שנים לפחות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x