שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

פיצוי למושב על הפקעת שטח יופחת ב-39 מיליון שקל

המושב יד רמב"ם תבע פיצויים לאחר ש-700 דונם הופקעו ממנו לטובת כביש 6. שמאי מכריע קבע כי יקבל 59 מיליון שקל, אך בעקבות ערעור יופחתו הפיצויים ל-20 מיליון שקל

דותן לוי 08:3606.07.11

שומה שהגישה לאחרונה השמאית המייעצת לבנה אשד מפחיתה באופן דרמטי את דמי הפיצויים שיקבל מושב יד רמב"ם מזכיינית כביש 6 "דרך ארץ" ומהמועצה האזורית גזר שבתחומיה נמצא המושב. לפי שומה זו יקבל המושב פיצוי של כ־20 מיליון שקל, במקום 59 מיליון שקל, כפי שקבע השמאי המכריע.

 

תחילת

הפרשה בשנת 1995, כאשר במסגרת סלילת כביש 6 פורסמה תוכנית מתאר ולפיה יופקעו מהמושב כ־700 דונם בשתי תוכניות. המושב הגיש לוועדה המקומית תביעת פיצויים בגין סעיף 197 (ירידת ערך הקרקע), ובשנת 2005 קבעה ועדת הערר המחוזית מחוז מרכז כי התיק יועבר לשמאי מכריע לצורך קביעת היקף הפיצויים. השמאי המכריע קבע כי סכום הפיצוי יעמוד על 12,350 דולר לדונם. השמאי התבסס על פיצוי שניתן למושב בית מאיר על קרקע מופקעת, שייעודה לא היה חקלאי כמו הקרקע ביד רמב"ם, אלא יועדה לבניית תחנת כוח ולכן שווייה גבוה יותר.

 

בעקבות ערעור שהגישו המועצה אזורית גזר ודרך ארץ לוועדת הערר המחוזית, נקבע כי יש לבחון בשנית את ההחלטה, והנושא הועבר לבחינה אצל השמאית המייעצת אשד. בהחלטת הוועדה להתערב בהחלטת השמאי המכריע נכתב: "אין להתערב בקביעתו של השמאי המכריע, אלא אם מראה אחד מהצדדים פגם או דופי חמור בשיקול דעתו של השמאי".

 

השמאית המייעצת שינתה כאמור את החלטתו של השמאי המכריע, וקבעה כי שווי הפיצוי לדונם קרקע צריך להיות 4,800 דולר. במועצה האזורית גזר טוענים כי גם הפיצוי המופחת גבוה ב־6 מיליון שקל מהמחיר הראוי. 70% מהפיצוי שנקבע אמור להיות משולם על ידי דרך ארץ, ו־30% על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה במועצה המקומית גזר.

 

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה גזר יוצגה בהליכים על ידי עוה"ד שחר בן עמי ושלי רוזטל ממשרד שרקון, בן־עמי, רוזנבוים, אשר, עו"ד אילנה בראף־שניר ועל ידי השמאית אסתי כהן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x