$
נדל"ן

בלעדי ל"כלכליסט": כלמוביל רוכשת מגב־ים קרקע בבאר טוביה ב־130 מיליון שקל

מימוש העסקה יתעכב עד להכרעה בסכסוך בין גב־ים לשיכון ובינוי, בדבר הזכויות לחלק מהמתחם. היום תגיע המחלוקת לבית המשפט

גולן חזני 07:0222.05.11

חברת כלמוביל רכשה מידי גב־ים מקבוצת אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר, קרקע של 130 דונם באזור התעשייה באר טוביה הכוללת מבנים בשטח של 10,000 מ"ר - כך נודע ל"כלכליסט". כלמוביל, שבבעלות שמואל ויואב חרל"פ, תשלם בעסקה מיליון שקל לדונם ובסך הכל 130 מיליון שקל. על פי הערכות, החברה

מתכוונת להקים במתחם מרכז לוגיסטי ענק.

 

עם זאת, לכלמוביל אין כרגע יכולת לממש את הרכישה, מאחר שהקרקע מצויה במחלוקת מתוקשרת בין גב־ים לשיכון ובינוי שבשליטת משפחת אריסון - סכסוך שמגיע לכותלי בית המשפט.

 

בינואר 2006 גב־ים העניקה ל־IPM, שבשליטת שיכון ובינוי אנרגיות מתחדשות (60%), אופציה לשנתיים לרכישת 62 דונם מתוך המתחם. IPM תכננה להקים במתחם תחנת כוח בהספק של 400 מגה־ואט, בהשקעה של 350 מיליון דולר.

 

בינואר 2008 הוארכה האופציה בשלוש שנים, כלומר עד סוף 2010. נקבע, כי IPM תשלם בעד הקרקע 10 מיליון דולר (9.5 מיליון דולר בעד הקרקע, ועוד 480 אלף דולר תמורת האופציה), שהם כ־35 מיליון שקל.

 

בינואר 2011 הודיעה שיכון ובינוי כי מכרה את חלקה ב־IPM תמורת 7 מיליון שקל (ובונוס של 4 מיליון שקל כשתקום תחנת הכוח). הרוכשים הם קבוצת המשקיעים טריפל אם, שבה שותפים יו"ר רשות ניירות ערך לשעבר משה טרי, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל לשעבר מוטי פרידמן וקבוצת משקיעים בהובלת איל ההון אברהם נניקשווילי.

 

לאחר ששיכון ובינוי הודיעה כי היא מממשת את האופציה שלה, הודיעה גב־ים  על מכירת המתחם לכלמוביל. גב־ים טענה כי שיכון ובינוי הפרה את הסכם האופציה, ולכן היא מבוטלת. לטענת גב־ים, שיכון ובינוי אנרגיות מתחדשות הפרה סעיף בחוזה, שלפיו לא תמכור את אחזקותיה ב־IPM לצד שלישי.

 

הסכסוך, שפורסם בהבלטה בכלי התקשורת, הגיע לערכאות, והדיון בו יחל היום בבית המשפט בבאר שבע.

כלמוביל, המנוהלת על ידי צבי פולק, מייצגת את מותגי הרכב מרצדס־בנץ, סמארט, פוסו, פרייטליינר, מיצובישי ויונדאי. החברה הוקמה ב־1936 ומעסיקה כ־750 עובדים במרכזי החברה בראש העין, תל אביב, ירושלים, חיפה ואשדוד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x