$
נדל"ן

נתניהו הציג את הרפורמה במינהל: "אם נתניע אותה נוציא את המדינה ממשבר הדיור"

ראש הממשלה אמר כי "הגיע הזמן לשחרר את אזרחי ישראל מהכבלים הבירוקרטיים. מדובר בשינוי משמעותי והיסטורי". במסיבת עיתונאים הוצגה הרפורמה במינהל לפיה המינהל יהפוך לרשות עצמאית שתפעל בעיקר וכמעט רק לשם מכירת קרקעות המדינה וניהולן. כמו כן היא כוללת פיטורי עשרות עובדים וניודם בין חלקי המינהל השונים

תומר אביטל ושי פאוזנר 16:0418.05.11

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אחה"צ מסיבת עיתונאים מיוחדת במשרדו בה הציג את ההסכם עם עובדי מינהל מקרקעי ישראל שאפשר את השלמת הרפורמה במינהל.

 

במסיבת העיתונאים השתתפו גם שר האוצר יובל שטייניץ, שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס, מנהל מינהל מקרקעי ישראל ירון ביבי ויו"ר

ההסתדרות עופר עיני. נתניהו הציג את הרפורמה הכוללת  פיטורי עשרות עובדים וניודם בין חלקי המינהל השונים.

 

ראש הממשלה אמר כי "הגיע הזמן לשחרר את אזרחי ישראל מהכבלים הבירוקרטיים".  לדבריו, מדובר בשינוי משמעותי והיסטורי. הרפורמה תאפשר לעשות דברים שלא הצלחנו לעשות במשך שנים. המינהל יתמקד בשיווק בקרקעות קיימות ובאיתור קרקעות חדשו. הוא יעסוק גם בפיקוח על קרקעות המדינה. אנו גם מתכוונים לשפר באופן דרמטי את השירות לאזרח ומתכננים מיקור חוץ במה שקשור בחוזים והיוון.

 

"אנו רוצים לשחרר את מסת העבודה של המינהל. בעצם נאפשר טיפול בפעולות שלקחו הרבה זמן והתערבבות בכמות הזאת". נתניהו הוסיף: "ניתן לאזרחים להיות בעלי הנכס והם יוכלו לעשות בו כרצונם. הגיע הזמן לשחרר את אזרחי ישראל מהכבלים הבירוקרטיים הללו. זו רפורמה גדולה מאוד שתסתיים בהליך חקיקה שאני מבקש שיהיה מזורז מאוד", אמר נתניהו.

 

ראש הממשלה ציין כי "מהניסיון שלי בהעברת רפורמות צריכים לקרות כמה דברים: צריך להאמין שזה באמת קורה - אחרת אין התנעה לעשות זאת. אני יודע שיש כאלו שמטילים ספק. אני כבר עמדתי פה ב-2003 כשהיינו במשבר עמוק וביצענו רפורמות עמוקות, ואז אנשים לא קיבלו את זה. אבל הלכנו ועשינו את הדברים הללו והתברר שלא טעינו. רק אנחנו יכולים להזניק את הכלכלה ולסגור את הפער מול אירופה. כעת אנו נמצאים במשבר דיור וברור שאם נתניע את הרפורמות הללו נוציא את המדינה מהמשבר". צריך גם שיתוף פעולה בלעדיו הדבר הזה לא יתאפשר".

 

נתניהו פנה לאנשי המקצוע ואמר להם: "נפגשנו 8 פעמים בשבועות האחרונים, ולא אחת הרמת את קולי. סדקתי כמה שולחנות ודחקתי בכם. אבל תדעו שהאמנתי בכם, ובמקצועיות שלכם. תדעו שלמרות שדיברתי בטונים כאלה זאת הייתה התוכנית. העברתי עשרות רפורמות, והכל היה מכוון מראש לתוצאה הזאת. אבל היא לא הייתה יוצאת לפועל ללא הנכונות שלכם להיות שותפים לחזון".

 

שטייניץ: "זהו יום חג"

 

שר האוצר יובל שטייניץ אמר כי "זהו יום חג. יש מצוקת דיור, חסרות דירות. הבירוקרטיה עולה כסף, היא לא זניחה. הזמן, עורכי הדין, והמאכרים, והזמן שמחכים, והריבית של הכסף שלא משתמשים בו - הכל מייקר את מחירי הדירות. בישראל לוקח בממוצע 10 שנים לבנות מלון. באתונה או ברומא זה לוקח שנתיים פלוס מינוס. יש כאן נזק כלכלי ולכן הרפורמה חשובה לא רק בהיבט של מצוקת הדיור, אלא מדובר ברוח גב לכלכלת ישראל. אנו מאפשרים לאזרחי ישראל לקחת אוויר - אזרחינו סובלים מהבירוקרטיה ומהצורך לרוץ ממקום למקום. כל העניין הזה הולם להסתיים".

 

המינהל ימכור קרקעות מדינה וינהלן

 

בסיס הרפורמה הוא הפיכת המינהל לרשות עצמאית שתפעל בעיקר וכמעט רק לשם מכירת קרקעות המדינה וניהולן. הרפורמה תכלול מחשוב של כל פעילות המינהל, יצירת תוכניות מדף רבות של מתחמי בנייה עתידיים שיאושרו מראש כדי שהמינהל יוכל לשווקו בעתיד על פי רמות הביקוש לדירות במשק וכמובן את השלמת הליך שיוך הקרקע לבעלי דירות פרטיות ובתים קטנים בערים. הליך שכבר החל.

 

ברקע למסיבת העתיונאים עומד כאמור סכסוך עבודה שהחל עם אישור הכנסת לחוק הרפורמה במינהל באוגוסט 2009. החוק כלל סעיף לפיו אין אפשרות לבצע את הרפורמה ללא הסכמת ההסתדרות שהתערבה מייד בעניין ודרשה לשפר את תנאי העובדים שכלולים במסגרת החוק ההופך את המינהל לרשות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x