שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

הטבה לרוכשים בפריפריה: גם הקבלנים יגזרו קופון

האוצר הסכים להעניק הטבה של 100 אלף שקל לזוגות צעירים שירכשו דירה בפריפריה. גם מי שלא יתגורר בעצמו במקום יקבל את ההטבה, שתהפוך למענק אחרי חמש שנים

דותן לוי 07:0117.05.11

בתום חודשים של מגעים בין האוצר למשרד השיכון והבינוי, ולאחר שש"ס הפעילה לחצים על שרי הממשלה הושגה אתמול הסכמה על הענקת הטבות לרוכשי דירות בפריפריה. האוצר הסכים להעניק הטבות אך לא נענה לדרישת שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס להענקת סבסוד משכנתאות ל־20 שנה. עלות ההטבה לקופת

המדינה תיקבע לפי היקף הזוגות הצעירים שירכשו דירות בפריפריה אך לפי הערכות מדובר ב־400–800 מיליון שקל בשנים הקרובות.

 

מהם פרטי ההטבה שהתקבלה?

זוגות צעירים יוכלו לקבל מענק בהיקף 100 אלף שקל עבור רכישת דירה בפריפריה. ההטבה תתחלק לשני סכומים עיקריים: כ־60 אלף שקל שיוענקו במסגרת הלוואה שתהפוך בהמשך למענק מקום ו־40 אלף שקל נוספים שיוענקו עבור סבסוד תשתיות לקבלנים.

 

כיצד תינתן ההטבה?

הסכום של 60 אלף שקל יכלל בהון העצמי של בני הזוג ויוכר כך גם על ידי הבנקים למשכנתאות. הסכום הנוסף של 40 אלף שקל יפחית את עלות הפיתוח לדירה מהסכום אותו נדרש לשלם הקבלן ובתנאי שיוכיח שמכר את הדירה לזוג מחוסר דיור.

 

האם ניתן יהיה לקבל את ההטבה עבור רכישת מגרשים לבניית צמודי קרקע בפריפריה?

לא, ההטבה לא תאפשר רכישת בתים צמודי קרקע אלא תינתן לכל דירה חדשה בבנייה רוויה בפריפריה. עבור המגרשים כבר קיימות הטבות של 50–100 אלף שקל, כך שההטבה היא מעין השוואת תנאים בין צמודי הקרקע לבנייה הרוויה.

 

אילו יישובים יכללו ברשימה?

רשימת 30 הישובים תקבע בעוד כשבועיים במסגרת החלטת ממשלה. מדובר בישובי עדיפות לאומית א' הממוקמים בנגב ובגליל ונותרו בהם עתודות קרקע משמעותיות לשיווק. לפי הערכות, בין הישובים שייכנסו לרשימה נמנים: מעלות, עכו, כרמיאל, חצור הגלילית, נצרת, באר שבע, דימונה אופקים, שדרות, נתיבות, ירוחם וערד.

 

אם אני ואשתי נרכוש דירה בפריפריה האם זה מחייב אותנו להתגורר בה?

לא, תוכלו תיאורטית להשכיר אותה ולהתגורר בדירה אחרת.

 

ומה יקרה אם כעבור שנתיים נרצה לשפר דיור לדירה גדולה יותר?

ההלוואה תהפוך למענק כעבור חמש שנים שהדירה תהיה ברשותכם. זוג שימכור את הדירה כעבור שנתיים יידרש להחזיר את ההלוואה שקיבל בגובה 60 אלף שקל.

 

כיצד משרד השיכון והבינוי והאוצר יבטיחו שהקבלנים לא יעלו את מחירי הדירות בגובה ההטבה?

הם לא יוכלו להבטיח זאת, אך כיוון שמדובר בדירות שנמצאות בעיירות פיתוח בפריפריה הערכות הן שההטבה תוריד את מחירי הדירות ותשפיע על כלל השוק. למרות זאת ההערכות הן שהקבלנים יגזרו גם הם "קופון" בגובה של 20–30 אלף שקל מתוך הסכום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x