שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בדרך למעלה - קציר: הגבעה המרכזית

מחירי הבתים ביישוב הממוקם בוואדי ערה רשמו עליות מחירים של עשרות אחוזים, אולם עדיין נחשבים לנמוכים בהשוואה לפרדס חנה השכנה

דותן לוי 11:4112.05.11

את פרסומו הראשון קנה לו היישוב קציר בעקבות פסק דין קעדאן. עאדל ואימאן, בני זוג ערבים אשר התגוררו בבאקה אל־גרבייה הסמוכה, ביקשו להתיישב ביישוב, אך נדחו בשל היותם ערבים. לאחר שמאבקם לא צלח, פנו לבג"ץ בטענה שהם מופלים לרעה בכל הנוגע לרכישת קרקעות מדינה. פסק הדין התקדימי נקבע לטובתם ואפשר להם להקים את ביתם בקציר. בתקופה האחרונה עלה היישוב לכותרות כחלק מהמאבק המתנהל נגד העיר החרדית שצפויה לקום בחריש, המאוחד עמה באותה מועצה מקומית.

 

קציר ממוקם בין יישובי ואדי ערה, בסמוך לכפרים הערביים ברטעה ועין א־סהלה ובמרחק של כ־15 דקות נסיעה מפרדס חנה־כרכור וכ־20 דקות מחדרה. היישוב מחולק לשלוש גבעות: גבעה מערבית, גבעה מרכזית וגבעה מזרחית, שנמצאת בשלבי תכנון וצפויה לאכלס בעתיד שכונה של אנשי קבע. תחילתו של היישוב ב־1982 בגבעה המערבית שהוקמה כיישוב קהילתי, אשר משך אליו בהמשך כמה גלי התיישבות ובהם עולים מרוסיה שהתיישבו בשנות התשעים בגבעה המרכזית.

 

בגבעה המערבית הוותיקה מתגוררים תושבים ממעמד סוציו־אקונומי גבוה יותר, והיא נהנית מתדמית טובה בזכות רובע האמנים שלה וזוגות צעירים שהגיעו אליה בשנים האחרונות, שלחלקם שימש היישוב כתחליף מעט זול יותר ליישובי הסביבה. בית בגודל ובשטח זהה בפרדס חנה השכנה יהיה יקר יותר בשיעור של עד 50%. למרות הפרשי המחירים, בדומה לפרדס חנה־כרכור גם קציר נהנה מעליות מחירים נאות של עשרות אחוזים בזכות קרבתו לכביש 6 ואיכות החיים שמציע היישוב. קציר מאוחד עם היישוב חריש שנחשב זול יותר, בין היתר בשל בני משפחת קראג'ה מרמלה שהובאו אליו ב־1996 בשל סכסוך דמים. אם חריש תהפוך לעיר חרדית, ההערכות הן שמצבו של היישוב יידרדר ומחירי הדירות בו יירדו.

 

 צילום: זהר שחר

 

איחודם של קציר וחריש התרחש ב־1992 במסגרת מהלך ארצי לאיחוד רשויות, אף שמדובר ביישובים המרוחקים אחד מהשני. מאותה סיבה, הדעות בנוגע לתוכניות העתידיות להפיכת חריש לעיר חרדית חלוקות, ומול המתנגדים יש כאלה המעריכים כי מהלך כזה יאיץ בהיפרדותם של שני היישובים ויסייע להעברת קציר למועצה האזורית מנשה, מה שעשוי להיטיב עמו ואף להשביח את הנכסים בו.

 

בקציר מתגוררות כיום יותר מ־800 משפחות, והיישוב מציע לתושביו גני ילדים, בתי ספר, מרפאות, צרכניות, מגרשי ספורט וטיילת המשקיפה לנוף החורשות. בין הבתים שמוצעים כעת למכירה ביישוב: וילה בשטח בנוי של 150 מ"ר על מגרש בשטח בנוי של 550 מ"ר תמורת 1.7 מיליון שקל, ווילה בשטח בנוי של 120 מ"ר על מגרש בשטח של 800 מ"ר תמורת 1.57 מיליון שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x