$
נדל

מדוע מתנגדים הירוקים למינוי בינת שוורץ לראש מינהל התכנון?

בחירתה המסתמנת של בינת שוורץ לאחד התפקידים החשובים במערכת הבנייה והתכנון גוררת התנגדות בקרב הירוקים, שזוכרים את תמיכתה בתוכנית ספדי בירושלים, וחוששים מאישור תוכניות סיטונאי

בחירתה המסתמנת של בינת שוורץ למנהלת מינהל התכנון החדשה במשרד הפנים יצרה סערת רוחות בקרב בכירי הנדל"ן בארץ, כמו גם אצל ארגוני הירוקים. ברשימת 15 המועמדים לתפקיד ניתן למצוא שמות מוכרים כמו נעמי אנג'ל, מתכננת מחוז מרכז, ופול ויטל, מהנדס העיר נתניה. ל"כלכליסט" נודע כי שני

המתמודדים המובילים במירוץ הם שוורץ והאדריכל ארי כהן, לשעבר מתכנן מחוז במשרד השיכון והבינוי. עוד נודע ל"כלכליסט" כי לאחר התלבטות ארוכה בוועדה, הוחלט ברוב קולות כי שוורץ היא המתמודדת המתאימה לתפקיד וזאת למרות התנגדות מצד יו"ר הוועדה - מנכ"ל משרד הפנים שוקי אמרני. כשמונה חודשים חלפו מאז שעזב את תפקידו מנהל מינהל התכנון הקודם, שמאי אסיף, ועדיין לא התקבלה החלטה בנושא.

 

העובדה ששוורץ מסתמנת כמועמדת המובילה לתפקיד הובילה להרמת גבה מצד בכירים בעולם הנדל"ן. לדבריהם, מדובר במועמדות מפתיעה, שכן שוורץ לא היססה בעבר למתוח ביקורת על ההתנהלות האטית של מערכת התכנון. בנוסף, לשוורץ, בניגוד למועמדים אחרים, לא היה לובי פוליטי שידחוף את המינוי.

 

במהלך החודשים האחרונים ניהלו הארגונים הירוקים מאבק להסרת שמה ממרשימת המועמדים. עוד לפני שיצאו באופן ישיר נגדה, עתר ארגון אדם טבע ודין לבג"ץ בבקשה לפסול שניים מחברי ועדת האיתור: אודי ניסן, המכהן כממונה על התקציבים במשרד האוצר, וחיים פיאלקוף, מנכ"ל משרד השיכון לשעבר. לטענתם, השניים לא עומדים בקריטריונים שהוגדרו לחברי הוועדה. בהמשך שלח הארגון, יחד עם התנועה למען איכות השלטון, מכתב לוועדת האיתור עם טיעונים שונים נגד מינוי שוורץ.

 

הירוקים מסתייגים

 

מערכת היחסים בין הארגונים הירוקים לשוורץ עלתה על שרטון בעת כהונתה כמתכננת מחוז ירושלים ב־2001. שוורץ, ששימשה בתחילת דרכה כמתכננת בחברה להגנת הטבע והתמחתה בפיתוח בר־קיימא, התנגדה בסמוך לכניסתה לתפקיד לתוכנית בינוי של כ־1,400 יחידות דיור בעמק הצבאים בעיר. עם זאת, בהמשך כהונתה היא תמכה בתוכנית ספדי למערב ירושלים, תמיכה שעוררה את זעמם של הארגונים הירוקים.

 

חילוקי הדעות בינה לבין הארגונים הירוקים החריפו לאחר ששוורץ תמכה בקידום התוכנית ליישוב מרשם בחבל לכיש, שאליו מתוכננים לעבור מפוני גוש קטיף.

 

"מדובר במועמדת היחידה שיש לה קבלות בניהול מערכות סטטוטוריות ובקידום פיתוח ממשלתי להשקעה בתשתיות. הוועדה יכלה לבחור מישהו פחות שנוי במחלוקת, בעיקר כשמדובר במתמודד שאינו מהמגזר החרדי ובאשה", אמר בכיר בתחום.

 

"שוק הנדל"ן צריך את בינת"

 

לדבריו, "בינת ידועה כמי שיודעת לעשות את החלטות הנדרשות ולא רוקדת לצליליו של אף אחד. שוק הנדל"ן, המוגדר היום כשוק חולה, צריך מישהו כזה שיוביל את המערכת".

 

בתגובה לפניית "כלכליסט" מסר משרד הפנים כי "הועדה התכנסה ביום רביעי האחרון במטרה להחליט על המלצתה, אך עד שכל חבריה לא יחתמו על ההמלצה, לא תוכל לצאת תגובה רשמית. ההליך יסתיים ככל הנראה בתחילת השבוע, ואז תצא הודעה מסודרת". מנציבות שירות המדינה לא נמסרה תגובה עד לסגירת הגיליון. מאדם טבע ודין סירבו להגיב. שוורץ מסרה כי טרם קיבלה הודעה רשמית מהוועדה וסירבה להגיב.

 

בינת שוורץ (47)

תפקיד: יועצת בחברת דר ייעוץ ניהול ותכנון עירוני

תפקידים קודמים: מנהלת תחום תכנון במשרד הפנים, מתכננת מחוז ירושלים, סמנכ"לית תכנון וביצוע במעצ

השכלה: תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה מהאונ' העברית

החלטות בולטות: התנגדה לתוכנית הבנייה בעמק הצבאים בירושלים. תמכה בתוכנית ספדי למערב ירושלים

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x