שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

ביהמ"ש: "הפקעה שתפגע במגורים לא תאושר ללא דיור חלופי"

נדחתה תביעה של עיריית פ"ת והוועדה המקומית להורות על הפקעת שטח חצר בית מגורים פרטי לשם הרחבת הכביש ברחוב העצמאות בעיר

שי פאוזנר 11:0428.04.11

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה דחה בתחילת החודש תובענה של עיריית פתח תקווה והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שביקשו להורות על הפקעת שטח חצר בית מגורים פרטי לשם הרחבת הכביש ברחוב העצמאות בעיר.

 

בהחלטתו קיבל השופט אברהם יעקב את טענות בעלי הנכס שייצג עוה"ד עפר טויסטר

ושילה הרשקוביץ ממשרד עפר טויסטר, כי אם יופקע השטח לצורך הרחבת הכביש ההשלכות יהיו הגדלת עומס התנועה וקירבה גדולה מדי של הכביש לחצר כך שתימנע איכות חיים סבירה בבית. "בנסיבות אלו אני סבור כי לכאורה לפחות, על פי ניסיון החיים המצטבר, תפיסת החזקה בשטח המבוקש לא תאפשר למשיבים לנצל באופן סביר את יתרת המקרקעין שלהם", ציין בפסיקתו.

 

החוק עומד במקרה זה לצד המשיבים וקובע שבמקרה של הפקעה הפוגעת בבית מגורים יש להעניק לבעליו דיור חלופי. "לאור הפגיעה שתיגרם כתוצאה מהפקעת מרב שטח החצר הקדמית של הבית אין לאשר את ההפקעה זולת אם יינתן דיור חלופי לבעלי הבית", קבע יעקב.

 

"אם ברצון הרשות לטעון אחרת, עליה להוכיח כי המצב העובדתי הנכון שונה מהקביעה האמורה לעיל. משלא עשתה כן, זכאים המשיבים להגנת החוק", ציין השופט ולפיכך דחה את התובענה כלפי המשיבים. בתוך כך, חייב השופט את העירייה והוועדה לשאת בהוצאות המשיבים להגנה המשפטית.

 

התוכנית נהגתה לפני 20 שנה כאשר הוועדה המקומית בפתח תקווה פרסמה תב"ע - תוכנית בנין עיר - שלפיה בכוונתה להרחיב את כביש העצמאות בשכונת כפר גנים בפתח תקווה.

 

בינואר 2007 קיבלה המשפחה הנתבעת מכתב מהרשות, שלפיו בכוונתה להפקיע לה חלק מהקרקע לצורך סלילת הכביש והרחבת הרחוב. כשזו סירבה לפנות את הקרקע, פנתה הוועדה המקומית לבית המשפט. השטח הנו חלק מבית צמוד הקרקע שנרכש על ידי המשפחה לפני כשני עשורים, למרות שהתב"ע היתה בתוקף וייעוד המתחם היה מיועד להפקעה.

 

על פי התוכנית, הוועדה המקומית אותה ייצג עו"ד יחזקאל ריינהרץ ממשרד פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות', ביקשה להפקיע אדמות מ־14 בעלי חוזי חכירה לדורות מול מינהל מקרקעי ישראל בשכונת כפר גנים. סך כל השטח שנתבקש להפקעה הוא 1,190 מ"ר מתוך 1,460 שברשותם. קביעתו של השופט שלא להפקיע את שטח המשפחה הנתבעת מפריעה לעת עתה להמשך יישומה של התוכנית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x