שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

"נתוני האוצר על מחירי הדיור מעוותים - מאז 2007 לא נרשמה ירידה"

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר, קבוצת שיווק הדירות החדשות הגדולה בישראל: "אני מציע לאוצר שמקום לנסות להוריד מחירים באמצעות הודעות - שיעבור למעשים"

שי פאוזנר 09:4814.04.11

"מחירי הדירות החדשות לא ירדו מאז 2007, משרד האוצר זורה חול בעיני הציבור" - כך טוען רוני כהן, מנכ"ל אלדר, קבוצת שיווק הדירות החדשות הגדולה בישראל. דבריו של אלדר נאמרים על רקע פרסומי משרד האוצר בחודשים האחרונים, שהציגו נתונים שלפיהם מחירי הדירות בישראל יורדים בהתמדה.

בתחילת השבוע פרסם משרד האוצר כי בפברואר ירדו מחירי הדירות החדשות ב־1.4%. אולם בגוף הגדול ביותר בתחום שיווק הדירות של קבלנים, קבוצת

אלדר, מספרים כי התמונה שעולה מנתוני האוצר כלל אינה קשורה למציאות. "כאשר משרד ממשלתי, שאמור לפרסם נתונים אמיתיים על מצב המשק, מפרסם נתונים מעוותים - אנחנו בבעיה", אומר המנכ"ל כהן ל"כלכליסט".

 

אלדר מספקת אנשי מכירות לאתרי הבנייה של רוב השחקנים בשוק הדירות החדשות ברחבי המדינה, ולכן היא חשופה באופן תדיר לנתוני אמת בתחום זה. לדברי כהן, "האוצר מנסה להביא לירידת מחירים באופן שיטתי באמצעות הפצת הודעות לעיתונות אשר אינן משקפות את המצב האמיתי בענף הנדל"ן". הוא מפנה תשומת לב לכך שבדרך כלל, זמן קצר לאחר פרסום האוצר, מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים הסותרים את נתוני האוצר.

 

"נתונים המבוססים על סקר הלמ"ס, שמקיף גם את שוק היד שנייה, מלמדים כי מאז שנות השישים כמעט לא היתה שנה שבה מחירי הדירות לא עלו", טוען כהן. "גם בשנים הספורות שכן היתה ירידה במחירים, היא נעה בין 0.7% ל־5.7% בלבד".

 

לפני כחודש פרסם משרד האוצר כי מחירי הדירות החדשות ירדו ברבעון הרביעי של 2010 בשיעור של 2.8%, והשלימו שלושה רבעונים רצופים של ירידות.

 

מנגד, בפרוטוקולים מישיבת הריבית האחרונה בבנק ישראל עולה כי מחירי הדירות דווקא עלו בשנה האחרונה בשיעור של 16.3%. לטענת מנכ"ל אלדר, "צריך לזכור כי הפרסומים של האוצר פוגעים בסופו של דבר בציבור. לא רק שהמשרד לא עוזר לזוגות הצעירים בעיוות הנתונים שהוא מפרסם, אלא הוא מזיק להם. זוגות צעירים שישבו על הגדר וחיכו להוזלות רק הפסידו".

 

"אני מציע לאוצר, שבמקום להזיק לציבור ולנסות להוריד מחירים בהפצת הודעות לעיתונות - יעבור למעשים. עובדתית, מלאי הדירות יורד", אומר כהן.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x