$
נדל"ן

גם משרד המשפטים מנסה לצנן את בועת הנדל"ן

העביר לממשלה הצעה להקמת צוות בין־משרדי שיכין בתוך 90 יום תוכנית לפינוי מחנות צה"ל במרכז הארץ לטובת בנייה למגורים

שי פאוזנר 11:4710.04.11

יוזמה חדשה של משרד המשפטים מבקשת להאיץ את פינוי מחנות צה"ל במרכז לטובת בנייה למגורים, לאחר קיפאון של 20 שנה. בשבוע הקרוב תדון ועדת השרים לביקורת המדינה בהצעת החלטה של המשרד המשפטים, שלפיה יוכרז פינוי המחנות כפרויקט לאומי. לפי ההצעה, תוקם ועדה שתסדיר את שחרור קרקעות לבנייה למגורים באיזורי ביקוש. היוזמה של משרד המשפטים באה לאחר שבחודש שעבר פרסם מבקר המדינה דו"ח חריף שבו מתח ביקורת על התנהלות צה"ל והגורמים הרלבנטיים בעניין פינוי מחנות צה"ל.

 

הגדרת פינוי המחנות כפרויקט לאומי תיעשה לפי החלטת הממשלה לשינוי ייעוד קרקעות לבניה למגורים לפי צורכי המשק, ותסלול את הדרך לתקצוב הפינוי בידי המדינה - הבעיה המרכזית שתוקעת את הפינוי כבר כמעט 20 שנה. בעקבות ההחלטה צפוי לקום צוות בין־משרדי שיגבש בתוך 90 יום קריטריונים לפינוי.

 

הוראות לפינוי מחנות צה"ל במרכז הארץ גובשו כבר בשנות התשעים, ולפיהן כבר היו אמורות לקום שכונות מגורים מאוכלסות בקרקעות שעליהן יושבים מחנות כתל השומר, גלילות וצריפין. לצה"ל מאות מחנות קבע בשטח כולל של 614 אלף דונם שחלק מהם ממוקמים במרכזים עירוניים או בסמוך להם. איגוד השמאים העריך בשנה שעברה כי מספר הדירות שניתן יהיה לבנות במקום המחנות הללו במרכז הארץ מגיע ליותר מ־65 אלף יחידות דיור.

 

ב־1993 החליטה הממשלה לפנות מחנות צבא ושטחי אש מאזורים שבהם יש ביקוש רב לקרקעות, ולהעביר את הקרקעות לניהול המינהל. לפי ההחלטה, יפונו רק מחנות שכדאי לפנותם מהבחינה הכלכלית - בהתחשב בעלות הפינוי מצד אחד ובערך הקרקע מצד אחר - או מחנות שייכללו ב"סל" מחנות, שיגובש בהסכמת צוות הכולל נציגים ממשרד הבינוי והשיכון, המינהל, משרד הביטחון והאוצר. למרות זאת, עד פברואר 2010 נותרו עשרות רבות של מתקנים ושטחי אש של צה"ל, בשטח של 55 אלף דונם, סמוך למרכזים עירוניים.

 

לפי דו"ח מבקר המדינה מהחודש שעבר, לא רק שצה"ל מחזיק בכ־39% מקרקעות המדינה אלא שהוא אף מגביל בנייה בכ־40% נוספים מהן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x