שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

אושר: תוספת הבנייה בתמ"א 38 תגדל ל-2.5 קומות - פרט לאזורי הביקוש

באזורי הביקוש ניתן יהיה לקבל זכויות בנייה של עד 1.5 קומות תמורת חיזוק המבנה בפני רעידת אדמה

דותן לוי 14:4305.04.11

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה הגדילה את זכויות הבנייה הניתנות במסגרת תמ"א 38 - תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. זאת, בניסיון להגדיל את מספר הפרויקטים שיבוצעו במסגרת זו. לפני נתונים שנחשפו במועצה, בישראל כ-1.1 מיליון דירות אשר אינן עמידות בפני רעידות

אדמה.

 

לפי ההחלטה, תוענק תוספת זכויות בנייה של עד 2.5  קומות - למעט באזורי הביקוש, בהם יוגדלו זכויות הבנייה עד ל-1.5 קומות בלבד. אופן החלוקה המדויק של האזורים בישראל ייקבע בשבועות הקרובים.

 

בנוסף הוחלט לפרט בתמ"א 38 את התנאים ההנדסיים שיבטיחו את עמידות המבנה המחוזק, בהתאם לתקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה.

 

כמו כן הוחלט לאפשר למוסדות התכנון לתת זכויות בנייה גם במגרשים בהם לא נדרש חיזוק - בתמורה לחיזוק מבנים.  עם זאת ציינו במועצה כי סמכות זו אינה מחייבת ותופעל לשיקול דעת של מוסדות התכנון.

 

עד עתה ניתן היה לחזק מבנה שהוקם לפני 1980 ולקבל בתמורה זכויות לתוספת בנייה של קומה אחת - באמצעות תוספת קומה עליונה, סגירת קומת עמודים מפולשת או תוספת אגף לבניין. אלא שבפועל, תמ"א 38 יושמה רק בערים במרכז בהן מחירי הדיור גבוהים ויוצרים כדאיות כלכלית לפרויקטים כאלה. כעת, מקווים במשרד הפנים כי התוספת של קומה וחצי תאפשר את יישום תמ"א 38 גם בערים נוספות.

 

עם זאת, באזורים בפריפריה בהם מחירי הדיור נמוכים במיוחד גם התמריץ הנוכחי שאושר לא יספיק, ובמשרד הפנים הדגישו כי יש צורך במענקים ובהלוואות. 

 

בהתאחדות הקבלנים, שהיו שותפים למהלך, ציינו כי תוספת הקומות וניוד הזכויות תביא לגידול במספר המבנים המחוזקים ויגנו על מספר גדול יותר של תושבים במקרה של רעידת אדמה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x