שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

רוכשים בנגבה תובעים: "גבו מאיתנו מחיר כפול"

רוכשי דירות בהרחבה בקיבוץ נגבה טוענים כי גבו מהם סכומי יתר בניגוד להוראות המינהל

רוכשי דירות בפרויקט ההרחבה של קיבוץ נגבה הגישו ביום רביעי לבית המשפט המחוזי בבאר שבע תביעה נגד קיבוץ נגבה, חברת הבנייה נאות שיטים ומינהל מקרקעי ישראל, כך נודע ל"כלכליסט". הרוכשים, המיוצגים על ידי עו"ד אברהם זיו כהן ועו"ד מור חן ממשרד מ.תגר, טוענים בכתב התביעה כי אף על פי שתקנות מינהל מקרקעי ישראל מאשרות גביית סכום שלא עולה על 117 אלף שקל עבור דמי פיתוח, ניגבו מהם סכומים כפולים ומשולשים שהוגדרו כ"תשלומים נוספים".

 

בסך הכל מדובר ב־13 משפחות שהתארגנו להגשת התביעה, ומכולן נגבו סכומים גבוהים שהגיעו לכ־300 אלף שקל בממוצע לכל יחידת דיור. המשפחות דורשות יחד החזרים של כ־2.7 מיליון שקל, שלטענתן נגבו מהן שלא כדין.

"נגבה היא סמל לשיטה שרווחת לאחרונה בהרחבות", מצטטים עורכי הדין בכתב התביעה את ירון ביבי, מנהל מינהל קרקעי ישראל, מתוך ראיון שפורסם באוקטובר 2010. "המדינה נותנת הנחה בהתיישבות בפריפריה, והקיבוץ שואב את כל ההנחה באמצעות גביית תשלומים לא חוקיים של היטלי פיתוח מהחברים החיצוניים החדשים. אנחנו מוצאים בכל הרחבה שנייה שגובים יותר ממה שצריך", אמר ביבי, לפי התביעה.

 

מהתביעה עולה כי לאחר שנודע למינהל על הסכומים, הוקפא פיתוח חלק מההרחבה, ומ־138 יחידות הדיור המתוכננות בו נבנו רק 50. מכיוון שהמשפחות התובעות
רכשו בתים בשיטת "בנה ביתך", הן לא נדרשו להפסיק את הבנייה וחלקן כבר מתגוררות בה. לדברי אחת התובעות, מעבר לסכומים הגבוהים שנגבו ממנה וממשפחות אחרות, צצות בעיות בנושא פיתוח ההרחבה שמתנהל בעצלתיים ונכון לעכשיו טרם הוחלט להגיש תביעה גם בנושא זה. מהמינהל נמסר: "התביעה טרם הגיעה לידינו. ב־7 באפריל 2009 פורסמו הוצאות הפיתוח המאושרות בהרחבת קיבוץ נגבה שעמדו על 170.8 אלף שקל".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x