שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בני בגין: היערכות לרעידת אדמה בדרגה 9 בסולם ריכטר - היא מוגזמת

בגין, האחראי מטעם הממשלה על היערכות הרשויות לרעידת אדמה: "במאה אלף השנים האחרונות לא היו רעידות כאלו ולכן לדעתי לא צריך להיערך לכך". מבקר המדינה: "גם רעידת אדמה של 6 בסולם ריכטר בלבד – עלולה לגרום נזק טוטאלי בארץ"

שי פאוזנר 16:5228.03.11

הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, דנה היום (ב') בהיערכות הרשויות לרעידת אדמה בישראל, בהשתתפות מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס והשר בני בגין. יו"ר הוועדה ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר כי לא יהיה מנוס מהקמת גוף שיעקוף את הרשויות המקומיות, ויהיה

בעל סמכות בעניין תמ"א 38. "זה צריך להיות בסדרי העדיפויות של הממשלה. דו"ח מבקר המדינה בעניין הוא מקיף, ואילו הרשויות מעכבות מימוש התוכנית. כשחלילה תתרחש רעידה – יבואו בטענות לשרי הפנים והשיכון ואילו ראשי הערים ימצאו תירוצים", אמר..

 

השר בני בגין, האחראי מטעם הממשלה על היערכות הרשויות לרעידת אדמה ביקש להרגיע ואמר, כי "מקום הסיכון העיקרי הוא בקע ים המלח ורעידה משם זה אירוע נדיר ביותר, בערך כל עשרת-אלפים שנה. במאה אלף השנים האחרונות לא היו רעידות כאלו ולכן לדעתי לא צריך להיערך לכך. אפילו חברות עשירות כמו יפן לא נערכו לרעידה של 9 בסולם ריכטר. כאשר מנסים להטיל על החברה בישראל היערכות לדבר כזו - זה מעל ומעבר למה שצריך. אין תפקיד הממשלה להפחיד את הציבור, והיערכות מניחה את הדעת. הטיפול במבנים שלא עומדים בתקן אכן איטי אך גם לזה יש גבול".

 

 בין השאר, הזהירה נציגת משטרת ישראל, סגן-ניצב סימון שייביץ, כי כל תחנות המשטרה בארץ יקרסו ברעידת אדמה. "אנו יושבים בין היתר ב-21 מצודות טייגרט שבנו הבריטים בשנת 38'. הם ישנים וכולם יתמוטטו ברעידה. אנחנו רוצים לצאת מהם אך כל תחנה חדשה עולה לבנות בין 60 ל- 70 מיליון שקל".

 

חסון הגיב כי יפנה לראש הממשלה אם עמדת השר בגין מקובלת על הממשלה – הרי שאין הדבר מתאים למסקנות מבקר המדינה. חסון הדגיש כי הוא חושש שהארגונים והמטות שיטפלו ברעידת אדמה – הם בעצמם לא עמידים בפניה.

 

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, ציין כי "צריך להתכונן מיד, והבעיה היא יישום ההמלצות שלנו. חלילה וחס שנצטרך לבדוק עצמנו לאחר מעשה. גם רעידת אדמה של 6 בסולם ריכטר בלבד – עלולה לגרום נזק טוטאלי בארץ".

 

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס קבל על כך כי עדיין נדרשים 66% הסכמה מהדיירים כדי לבצע תוכנית תמ"א 38 בבניין. "צריך להוציא צווי פינוי לבניינים המסוכנים. אנו דורשים תקציב לחיזוק המבנים - ולא מקבלים. את דירות "עמידר" במקומות הרגישים יותר מבחינה גיאוגרפית לרעידה, אנו נשקם בשנה הקרובה רק עם 90 מיליון שקל, שאושרו, כשאנו צריכים כ-450 מיליון שקל. מדובר בכ-4,000 דירות בלבד. משרד האוצר מחלק את הכסף ועליו צריך להיות הלחץ".

 

ד"ר שוקי אמרני, מנכ"ל משרד הפנים בפועל, הוסיף כי המשרד מעודד את ביצוע התוכנית, אך "הטילו על המשרד שלנו דברים שאין לנו אפשרות לפקח עליו". ח"כ אמנון כהן (ש"ס) קרא לעודד יותר את הקבלנים לבצע את התוכנית, ע"י הורדת מס שבח ומע"מ, ואילו חברו לסיעה, סגן שר האוצר, יצחק כהן טען כי אין כל בעיה תקציבית ו-140 מיליון שקל הוקצו לעניין. ח"כ דב חנין (חד"ש) הציע לבדוק את עמידותו של הכור בדימונה, לאור לקחי הרעידה בפוקושימה, ואילו שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי האשים כי "קיצצו אין ספור תקציבים במשרד השיכון, ועכשיו מחזירים אותם דרך הדאגה לרעידות אדמה. זו עבודה בעיניים".

 

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, מוטי כידור הבהיר אחת הבעיות של תמ"א 38 הם המכשולים שמציבות עיריות בדרך לביצוע פרויקטים כאלה. הוא תקף בדיון את ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי שלדבריו, "מכשיל את חיזוק המבנים בתל אביב במכוון ובכך מתנער מהאחריות על תושבי העיר המתגוררים בבניינים הזקוקים לחיזוק כנגד רעידות אדמה". כידור אמר כי לעומת תל אביב יש רשויות כמו ראשון לציון, רחובות ורמת-גן מאפשרות להוסיף גם 4 קומות אם ניתן וזאת בתמיכת משרד השיכון ומנהל הנדסה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x