$
נדל"ן

"הקרקעות בפי גלילות לא מתאימות לזוגות צעירים"

לאחרונה החלו יזמים לשווק קרקעות לדירות בודדות במתחם, למרות שיעברו עוד שנים ארוכות עד שהבנייה תאושר בו. בנוסף טוענים גורמים בשוק כי משום שלא ברור בשלב זה כיצד תחולק הקרקע, מי שלא יחבור לקבוצות גדולות עשוי למצוא את עצמו ללא דירה

דותן לוי 07:0702.03.11

"מכירת קרקעות ליחידות דיור או חצאי יחידות עבור זוגות צעירים והצגתן כדירות למגורים היא מעשה חסר אחריות", כך אמר באחרונה אורי בכור, מנכ"ל חברת אדמה קפיטל המחזיקה בקרקעות במתחם פי גלילות. אדמה קפיטל מאגדת במתחם רוכשים לקבוצות לטובת הקמת פרויקטים למגורים.

 

דבריו של בכור, כמו גם של עו"ד אביעד שוב ממשרד עוה"ד משה שוב ושות' שמייצג רבים מבעלי הקרקע, נאמרו בעקבות פעילות מואצת של יזמים אשר החלו למכור באחרונה חלקות בודדות במתחם פי גלילות. יזמים אלה הצליחו, לפי הערכות, למכור בדרך זו עשרות דונמים למשקיעים פרטיים באופן ספורדי, מאחר שכך הם ממקסמים את העמלה שהם גובים בניגוד, למשל, למכירה לקבוצות רכישה.

 

אף שהתוכנית אושרה למגורים לפני כחמש שנים, בכור ושוב מעריכים כי הדרך לדירת המגורים צפויה להימשך לפחות חמש שנים נוספות עד לתחילת הבנייה. על רקע זה אומר שוב כי המכירה לזוגות צעירים בקרקע בלתי מתוכננת אינה תחליף לרכישת דירה. "נתקלתי בזוגות שחושבים שעקב התייקרות הדירות הם יכולים לרכוש קרקע וכך לחסוך בעלויות הדירה העתידית", אומר שוב. "אך מדובר בהשקעה ספקולטיבית המגלמת בתוכה סיכון ואי־ודאות, כך שהיא מתאימה למשקיעים מנוסים ולא כפתרון דיור ראשון".

 

 

מלבד הזמן הארוך, מציין שוב גם את היקף המיסוי שיהיה על בעלי הקרקעות לשלם בהמשך. "היטל השבחה ראשון כבר שולם כאשר הקרקע הוסבה למגורים", הוא אומר, "אבל בהמשך, עם אישור התוכנית המפורטת, ייאלצו בעלי הקרקע לשאת בהיטל השבחה נוסף שכיום לא ניתן לקבוע את גובהו. כמו כן יהיו עלויות של היטלי סלילת כבישים, ביוב וגם אגרות על הבנייה".

 

אחת הנקודות הבעייתיות לרוכשי הקרקעות הבודדות היא ההתארגנות לבנייה. מאחר שהקרקע לא עברה עדיין את שלב האיחוד והחלוקה, לא ניתן להעריך את מיקום הקרקע של כל רוכש. הדבר מורכב עוד יותר משום שבמרבית הקרקעות המכירות הללו נעשות לפני אישור התוכניות, ולכן הרוכש יכול לגלות לפתע שבמקום דירה מתוכנן על השטח שלו כביש, גן ילדים או גינה.

 

עם זאת, ההערכה היא כי קבוצות שמתאחדות בהסכמי שיתוף יוכלו להתחיל בבנייה מיד. מנגד, מי שרכש קרקע בשטח 125 מ"ר יהיה חייב להתאחד עם בעלי קרקעות כמוהו, מאחר שמוערך כי השטח הנדרש להקמת בניין מגורים יחיד יהיה10-5 דונמים. במקרה כזה יהיה צורך לאחד עשרות ולעתים אף מאות רוכשים (במקרים שכוללים חצאי יחידות).

 

עניין איחוד החלקות בעייתי במיוחד, שכן ייתכנו משקיעים שלא יהיו מעוניינים בבנייה מיידית, ואז יהיה צורך לפרק את השותפות. על כך אומר בכור כי אינו ממליץ על רכישת קרקע ללא שייכות לקבוצה, שהיא גוף מקצועי שמבין באיחוד וחלוקה, תכנון ובנייה, וכל הרוכשים בו מאוגדים תחת חוזה דרקוני ומחייב. "כשעושים את זה נכון, זה בסדר גמור", אומר בכור. "לדוגמה, בגוש הגדול מוכרים שטחים גדולים במסגרת קבוצות עם חוזים שכוללים מאות פרמטרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x