$
נדל"ן

ניצחון לאטיאס: החוק לסבסוד משכנתאות עבר בוועדת השרים לענייני חקיקה

לפי ההצעה, שתעלה לקריאה טרומית ביום רביעי, הזכאים לסבסוד יהיו 'חסרי דירה', וירכשו דירה באזורי עדיפות לאומית

הצעת החוק שיזם שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס לסבסוד משכנתאות בפריפריה, עברה הבוקר (ב') בוועדת השרים לענייני חקיקה, למרות התנגדות משרד האוצר. ההצעה תעלה לקריאה טרומית בכנסת ביום רביעי הקרוב, ועל פי הסיכום עם אטיאס החוק יקודם בתיאום עם משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר.

 

לפי

הצעת החוק, הזכאים יהיו 'חסרי דירה', כלומר מי שאין ולא היתה בבעלותו דירה וירכוש דירה באזורי עדיפות לאומית. הזכאים יוכלו לקבל הלוואה נוספת מהבנקים בריבית הממוצעת של הבנקים למשכנתאות, ולא יותר מ-4% (גם אם והריבית הנמוכה משמעותית כיום, תעלה בעתיד מעבר לשיעור זה). 

 

ההטבה תינתן למי שירכוש דירות בבנייה רוויה בלבד ולא למי שירכוש בתים צמודי קרקע. בנוסף, המדינה תסבסד את החזרי המשכנתא כל עוד הזכאים יחזיקו בדירה בגינה נלקחה ההלוואה או יגרור אותה לנכס אחר באזור עדיפות לאומית.

 

על פי הצעת החוק, המדינה תשתתף בהחזר משכנתא בגובה של כ-800 שקל לחודש ברכישת דירה באזור לאומי א' למשך 20 שנה - מענק שמגיע ל-192 אלף שקל על פני כל התקופה. באזור לאומי ב' יזכו הזכאים להחזר בסך 475 למשך 20 שנה, מענק שמגיע ל-11 אלף שקל על פני 20 שנה.

 

במשרד השיכון מסבירים כי עד כה הגיעה אוכלוסייה חזקה מהמרכז לפריפריה, בעיקר לצמודי הקרקע וההרחבות במושבים, ולא לבניינים בערים. הצעד החדש, סבורים במשרד השיכון, יעודד ביקושים גם לבנייה רוויה באזורי עדיפות לאומית, ובכללם מגדל העמק, כרמיאל, מעלות, חצור הגלילית, נתיבות ועוד.

 

אטיאס יזם את תוכנית סבסוד המשכנתאות בפריפריה וביקש לקבלה במסגרת הצעת חוק ההסדרים, אולם משרד האוצר סירב לקדם אותה. לאור זאת, היא הועברה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה במסגרת הצעת חוק פרטית, וכאמור הבוקר היא התקבלה. להערכת המשרד, החוק המוצע יביא לכך שכ-7,000 זכאים יממשו מדי שנה את זכאותם וירכשו דירה ביישובי הפריפריה. ההוצאה התקציבית המוערכת תעמוד על כ-55 מיליון שקל לשנה והיא תגדל מדי שנה בכ-55 מיליון שקל נוספים.

 

 אטיאס מסר היום, כי "לצד הגדלת היצע הקרקעות והכפלת השיווקים בשנה האחרונה, חובתה של הממשלה, לקדם צעדים משלימים לתמוך ולסבסד משכנתאות לזוגות צעירים שנאנקים תחת עול המשכנתאות. החוק המתגבש יסייע לזוכות צעירים לרכוש את דירתם הראשונה ויעודד הגירה של אוכלוסייה חזקה לישובים שבאזורי עדיפות לאומית. החוק יעודד בנייה רוויה באזורים אלה ויחזק את הערים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x