$
נדל"ן

ירידה של 20% בהיקף המשכנתאות ביחס ליוני

היקף המשכנתאות שהעמידו הבנקים באוקטובר עמד על 3.9 מיליארד שקל - ירידה של 20% לעומת שיא כל הזמנים שנרשם ביוני. מתחילת השנה ניתנו משכנתאות בהיקף שיא של 38.8 מיליארד שקל

תומר זלצר 08:3429.11.10

סימנים להאטה בשוק המשכנתאות: בנק ישראל דיווח אתמול כי בחודש אוקטובר העמידו הבנקים משכנתאות חדשות בהיקף של כ־3.9 מיליארד שקל. הנתון אמנם מהווה עלייה של כ־33% לעומת אוקטובר 2009, אך בהשוואה לשיא שנרשם ביוני האחרון - 4.9 מיליארד שקל - מדובר בירידה של כ־20%.

 

מספר עסקאות המשכנתה באוקטובר עמד על 6,751 - ירידה של כ־22% לעומת השיא שנרשם ביוני האחרון. היקף המשכנתה הממוצעת שנלקחה באוקטובר עמד על כ־575 אלף שקל.

 

 צילום: אוראל כהן

 

העליות החדות במחירי הנדל"ן והתחרות החריפה בין הבנקים על רוכשי הדירות הפכו את 2010 לשנת שיא בתחום המשכנתאות. מתחילת השנה העמידו הבנקים משכנתאות חדשות בהיקף של 38.8 מיליארד שקל. בכל אחד מהחודשים מאי־אוגוסט העמידו הבנקים משכנתאות בהיקף שעלה על 4 מיליארד שקל, סכום שעד לפני שנה נחשב לדמיוני בענף. בספטמבר אמנם נרשמה ירידה חדה בהיקף המשכנתאות ל־3.2 מיליארד שקל, אך היא יוחסה בעיקר למספר המועט של ימי העבודה שנרשמו בחודש עקב תקופת החגים.

 

בחודשים האחרונים מנסה בנק ישראל לצנן את הביקושים לדירות כדי למנוע התפתחות בועת נדל"ן. בתחילת יולי נכנסה לתוקף הוראת בנק ישראל שדרשה מהבנקים להגדיל ב־0.75% את ההפרשה לחובות מסופקים על משכנתאות הניתנות בשיעור מימון (גובה המשכנתה ביחס לשווי הנכס) הגבוה מ־60%.

 

בסוף אוקטובר הודיע בנק ישראל על הגבלה חדשה, שמחייבת את הבנקים להקצות יותר הון על משכנתאות של יותר מ־800 אלף שקל הניתנות בריבית משתנה וביחס מימון הגבוה מ־60%. השפעת ההוראה החדשה עדיין לא באה לידי ביטוי בנתוני חודש אוקטובר, אך גורם בנקאי אמר אתמול ל"כלכליסט" כי היקף המשכנתאות שהעמידו הבנקים בנובמבר היה דומה לזה שניתן באוקטובר - מה שמצביע על המשך מגמת ההאטה בתחום המשכנתאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x