שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

הטלת מע"מ על קבוצות הרכישה תאושר כחלק מחוק ההסדרים

ההחלטה נועדה להשוות את המס שמשלמות הקבוצות לזה שמשלמים כיום יזמים וקבלנים. ענבל אור: "ההחלטה תפגע בזוגות הצעירים"

ועדת הכספים לא התנגדה להטלת מע"מ על קבוצות רכישה במהלך דיון בנושא שנערך היום (ה'). על פי סעיף שהוכנס לחוק ההסדרים, רשות המסים תטיל חובת תשלום מע"מ על כל מי שימכור קרקע לקבוצת רכישה. ההחלטה נועדה להשוות את המס בין הקבוצות לזה שמשלמים כיום יזמים וקבלנים.

 

משמעות

ההחלטה היא כי מתחילת 2011 כל מי שימכור קרקע לקבוצת רכישה ישלם מע"מ של 16%. העלות הנוספת צפויה להתגלגל לפתחם של חברי הקבוצות, שישלמו את התוספת כחלק ההשקעתם בפרויקט. 

 

על פי נתונים שהוגשו לוועדה, בשנת 2009 נרכשו כ-4,300 דירות באמצעות קבוצות רכישה, ומשקלן עומד על כ-26.9% מכלל השוק. על פי הנתונים, לפעילות קבוצות הרכישה ישנה השפעה על ירידת בהכנסות המדינה. "קבוצות הרכישה חוסכות רווח יזמי, עליו הקבלן או חברת הבנייה משלמים מסים למדינה, וחלק מהמיסוי - מע"מ על רכישת הקרקע ומס רכישה. לפי הערכת מינהל הכנסות המדינה מדובר בהפסד מס בסך של כ-321 מיליון שקל בשנת 2009" נכתב במסמך שהעבירה מחלקת המחקר של הכנסת לקראת הדיון היום.

 

סגן נשיא התאחדות הקבלנים, איציק אמסלם: "אנו שמחים שועדת הכספים השוותה את התנאים של כל העוסקים בענף, אנו מאמינים כי מדובר במהלך לטובתם של רוכשי הדירות שנאלצו להסתכן בהתקשרות עם גופים לא מקצועיים על מנת לזכות בהטבת מס אך בסופו של דבר שילמו יותר לאור עיכובים בהשלמת הפרויקטים, דרישות לתוספות תשלום במהלך שלבי הבנייה או בשל התפרקותן של קבוצות במהלך הפרויקט". 

 

מארגנת קבוצות הרכישה ענבל אור אמרה ל"כלכליסט" כי להחלטת ועדת הכספים תהיה השפעה על פעילות קבוצות הרכישה, אבל ההשפעה הזו תחול רק על קבוצות רכישה קטנות. "בעסקאות של 40-30 יחידות דיור זה יפגע, ללא ספק. בעסקאות על קרקעות גדולות בדרך כלל יש כבר מע"מ, מכיוון שבעלי הקרקעות הם חברות גדולות שגובות את המע"מ על הקרקע מלכתחילה", אמרה אור והוסיפה: "בסופו של דבר ההחלטה הזו תפגע ברוכשים, בזוגות הצעירים עצמם. עד שנמצאה האלטרנטיבה לזוגות הצעירים לקנות דירות ולחסוך קצת כסף - מגיעה הממשלה ועוצרת גם את זה. אני חושבת שצריכים לתת לזוגות הצעירים הקלה במסים אם מדובר ברכישת הדירה הראשונה שלהם. להטיל עליהם מע"מ זה פשוט לא פייר".

 

"חוסר הבנה של הממשלה"

 

אלון הרצוג, מנכ"ל קפיטל גרופ המארגנת קבוצות רכישה חושב ההיפך מאור ומאמין כי ההחלטה לא תפגע בקבוצות הרכישה. "95% מעסקאות קבוצות הרכישה נעשות בכל מקרה מול מוכר שהוא עוסק מורשה ולא אנשים פרטיים, ולכן מע"מ חל בכל מקרה. חוסר ההבנה של הגורמים בממשלה בתחום גורם להם להתרכז בשוליים של השוליים של קבוצות הרכישה. קבוצות הרכישה נולדו מתוך מטרה אחת בלבד - להוזיל את העלות הסופית לצרכן". לדבריו של הרצוג, אם הממשלה רוצה ליצור תחרות היא הייתה צריכה לתת הטבות לאלו שקונים מקבלן, ולא לנסות ולייקר לאלו החברים בקבוצה. "מרוב כל הניסיונות "להוזיל" את הדירות - רק הוסיפו עלויות. זה כאילו באו ואמרו: 'בואו נייקר כל כך את הדירות לכדי רמה שאנשים לא יוכלו לקנות אותם ואז אולי ירדו המחירים'".

 

לדבריו, ההשפעה היחידה של ההחלטה החדשה היא כי בעלי הקרקעות יקפיאו את העסקאות. הסיבה לכך היא כי הנושא באחריות על תשלום המע"מ הוא מוכר הקרקע והוא זה שיצטרך להבין בסופו של דבר האם הקונה הוא אדם בודד או קבוצת רכישה. "לו אני הייתי מוכר קרקע, החוק החדש היה גורם לי להימנע מעשיית עסקה עד שלא אהיה בטוח מי זהות הקונים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x