שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בדיקת "כלכליסט": כישלון שלישי ברציפות למכרז הקרקעות באשקלון

במסגרת תוכנית משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל שווקו לקבלנים בשבוע שעבר קרקעות להקמת אלפי יחידות דיור. באשקלון הוצע שטח ל־1,136 יחידות דיור אך התקבלו הצעות ל־258 יחידות דיור בלבד. בשהם התקבלו מאות הצעות ל־4 מגרשים

שי פאוזנר 12:1024.10.10

בשבוע שעבר הושלמה שורה ארוכה של מכרזי קרקע של משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל, שבהם נמכרו והוחכרו לקבלנים וליזמים קרקעות להקמת עשרות אלפי מטרים רבועים של מגורים, תעשייה ומסחר ברחבי הארץ. מדובר במכרזים ל־36 אלף מ"ר באזור התעשייה של מודיעין, מכרזים להקמת 530 דירות בירושלים,

ומכרז בבאר שבע לשטח מסחר של 628 מ"ר בעיר העתיקה. לצדם בלטו שני מכרזים נוספים, באשקלון ובשהם.

 

המכרז של משרד השיכון, שבו הוצעה קרקע להקמת 1,136 יחידות דיור ב־12 מגרשים בשכונת אגמים העתידית באשקלון, נסגר בחסר. ל"כלכליסט" נודע כי זו הפעם השלישית ברציפות בחודשים האחרונים שבה נכשל מכרז בשכונה. הפעם הוגשו בו הצעות לקרקע ל־258 יחידות דיור בלבד. המכרז כלל קרקע ל־794 יחידות דיור עם שטחי מסחר קטנים ושטח ל־342 יחידות דיור בשיטת "מחיר למשתכן", שבה הקבלן מתחייב מראש למחיר הדירה הסופי.

 

הזוכים בקרקעות היו החברות צמח המרמן, ששילמה על שטח ל־60 דירות כ־5.6 מיליון שקל, היזם אברהם פרימק זכה בשני מגרשים - אחד להקמת 94 דירות תמורת 8.4 מיליון שקל ובשטח ל־61 דירות שעבורו הוא שילם 9.4 מיליון שקל. חברת אסום שבבעלות משפחת אסולין שילמה עבור שטח ל־43 דירות 4.5 מיליון שקל. כל המחירים כוללים דמי פיתוח.

 

ל"כלכליסט" נודע כי חברות כמו י.ח. דמרי, צ. לנדאו ורייסדור התעניינו במכרזים אך החליטו לוותר עליהם. יזם ותיק ששקל אף הוא להשתתף במכרז העריך כי ההחלטה לחייב הקמת חניונים תת־קרקעיים במבנים, לצד העובדה שמדובר באזור שפיתוחו טרם החל והקירבה לשכונה קשה בעיר, הפכו את המחיר שדרש המינהל באשקלון ללא משתלם. ממשרד השיכון נמסר כי "במכרז הוצעו מחירי פיתוח והערכת שומה נמוכים, ונראה כי יש שינוי מגמה".

 

לעומת זאת, בשהם בלטה בהצלחתה סדרת מכרזים לבנייה בשיטת "בנה ביתך" בארבעה מגרשים, שעבורם התקבלו 234 הצעת. המכרזים נסגרו במחירים שנעו סביב 2 מיליון שקל למגרש של 270–360 מ"ר, כולל דמי פיתוח. פי שלושה ממחיר המינימום שקבע שמאי של המינהל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x