שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

כנסו כנסו: כמה שווה הדירה של השכנים

מערכת המידע המורחבת שרשות המסים פתחה השבוע מאפשרת הצצה לכל עסקת מקרקעין שבוצעה בישראל בעשור האחרון. מורה נבוכים למערכת החדשה

רימונה פרקש ברוך 10:5420.10.10

כמעט בלי להרגיש, רשות המסים חוללה השבוע מהפכה קטנה בענף הנדל"ן בישראל: היא לקחה את מערכת מידע נדל"ן, כשלעצמה מערכת חדשה יחסית - והוסיפה לה שורה של כלי סינון וניתוח עוצמתיים.

 

אם במערכת עד כה אפשר היה לקבל רק את היקפה הכספי של עסקה, ורק לפי גוש וחלקה, המערכת המורחבת מציגה נתונים על עסקאות נדל"ן לפי חתכים שונים - מסוג הנכס וכתובתו המדויקת, ועד מספר החדרים, הקומה ואפילו המחיר הממוצע לחדר.

 

פרטים טריוויאלים? כן, אבל הנדל"ן נמצא בפרטים הקטנים. עד היום, מי שרצה לקנות או למכור דירה הסתמך על אומדן - שלו, של המתווך, של עסקאות אחרות מהעיתון. עכשיו, לראשונה, המערכת החדשה מספקת תמונת מצב מדויקת של שוק הנדל"ן - גם ברמת הנכס הסצפיפי, אבל גם ברמה הלאומית.

 

 

תמונת המצב הזו אינה מעודדת במיוחד: היא משקפת, אחד לאחד, את הנסיקה האדירה שרשמו מחירי הנדל"ן בשנה האחרונה, ונותנת לסטטיסטיקה היבשה כתובות מדויקות. "כלכליסט" מציג מדריך למערכת החדשה, שיאפשר לכל גולש לבקר בכתובות האלו.

 

1 כניסה למערכת

היכנסו לכתובת www.misim.gov.il/svInfoNadlan. בלשונית שבימין המסך, בחרו באפשרות "הצגת מידע נדל"ן מורחב".

 

2 חיפוש

כדי לחפש נכס מסוים, הזינו למערכת את מספר הגוש והחלקה שלו. אפשר להזין טווח של גושים וחלקות, וכך להרחיב את החיפוש מבניין לרחוב ואפילו לעיר. את מספר הגוש והחלקה תוכלו למצוא באתר ייעודי, בכתובת: tinyurl.com/gushcalc

 

3 סינון

המערכת מאפשרת להגדיר במפורט את סוג הנכס (מגורים, חקלאי וכן הלאה), ואת מהות העסקה (דירה רגילה, דירת גן, קוטג' חד משפחתי וכן הלאה). נוסף על כך, אפשר לבחור גם בטווח התאריכים הרלוונטיים, ולקבל מידע השוואתי רחב גם על עסקאות שנעשו בתקופה האחרונה וגם על עסקאות שנעשו בעבר.

 

קונים ומוכרים המעוניינים לאתר דירות על פי שווי מסוים שמעניין אותם, יוכלו לבצע חיפוש גם באמצעות הגדרת שווי המכירה והאזור. אותם הכללים תקפים גם בנוגע למספר החדרים, לשטח ולשנת בנייה.

 

מסך הכניסה למערכת החדשה מסך הכניסה למערכת החדשה

 

4 כלל התוצאות

אחרי הסינון, המערכת מפיקה טבלה ובה הנתונים הרלוונטיים. רבות מהעסקאות כוללות גם מידע מורחב: הקלקה על מספר הגוש והחלקה (שמייצגים את העסקה, ומצויים בטור השני מימין) תאפשר לקבל נתונים על כל עסקה ועסקה בנפרד.

 

5 מידע פרטני

בבחירת המידע המורחב, תיפתח חלונית שתציג פרטים עשירים יותר על העסקה, ובראשם שני היבטי מחיר: מחיר מוצהר, המבוסס על המחיר שהוצהר בעת הדיווח לרשויות המס ולטאבו; מחיר מוערך, המבוסס על סינון שהמחשב עושה על כל האזור המבוקש.

 

המערכת מציגה גם את המחיר לחדר (בשקלים) ואת המחיר למ"ר (בדולרים). המחיר למ"ר רלוונטי עבור קונה שמעוניין לקבל אומדן על נכס שאינו זהה בדיוק לנכס הנמכר, אך נמצא באותו אזור.

 

נוסף על כך אפשר למצוא בחלונית נתונים כמו הקומה, מספר הקומות הכולל בבניין, והאם הנכס כולל חניה, מרפסת, מחסן וכדומה. לחיצה על הכותרת של כל אחת מהעמודות בטבלה תסדר את כל התוצאות על פי סדר עולה או יורד.

 

6 למה כדאי לשים לב

1. אסור לפספס את הערות הביניים שבטלת התוצאות. אם, למשל, הטבלה מציינת שמדובר במכירה של דירה בדיור מוגן, סביר להניח שהיקף העסקה אינו משקף את מחירי השוק.

 

2. חשוב לשים לב לעמודת המספרים "החלק הנמכר". כאשר החלק הנמכר אינו שלם (למשל 0.7), מדובר בעסקה שנעשה מול כמה קונים. מחירה של עסקה שכזו יהיה נמוך יותר, אבל לא ישקף את העלות הכוללת של הנכס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x