שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

הונג קונג מציגה: כך נאבקים בעליית מחירי הדירות

לפי הכללים החדשים, רוכשי דירות ששווין 1.5 מיליון דולר ויותר, ייאלצו לשלם במזומן 40% ממחירן, לעומת 30% כיום; כמו כן, הבנקים בהונג קונג יתבקשו לבצע "מבחני לחץ", במסגרתם ייאלצו להתמודד עם עלייה אפשרית של ריבית המשכנתאות ב-2%

סוכנויות הידיעות 17:0214.08.10

הונג קונג תהדק את הכללים להענקת משכנתאות ותגדיל את היצע הקרקעות - כחלק מהחרפת המאבק במה שכינה שר האוצר, ג'ון צ'אנג, "העלייה הנדירה במחירי הבתים".

 

לפי הכללים החדשים, רוכשי דירות ששווין 1.5 מיליון דולר ויותר, ייאלצו לשלם במזומן 40% ממחירן (כלומר לקחת משכנתא של

עד 60% מהמחיר), לעומת 30% כיום. רוכשי דירות שמחירן נמוך מ-1.5 מיליון דולר, יוכלו לקחת משכנתא מרבית של כ-930 אלף דולר. גם התשלום במזומן שיש לשלם עבור נכסים להשקעה, יעלה מ-30% ל-40% ממחיר הנכס. עוד הוחלט כי הממשלה תגדיל את מכירת הקרקעות ב-2011.

 

ממשלת הונג קונג מבקשת לרסן את מחירי הדירות אשר עלו בכ-40% מאז תחילת 2009; אחת הסיבות לעלייה הזו היא הריבית הנמוכה על המשכנתאות - אשר הגיעה לשפל של שני עשורים. סיבה נוספת היא שטף של רוכשים אמידים מסין שביצעו מאז תחילת השנה כ־20% מכלל העסקאות של נדל"ן למגורים באי.

שר האוצר צ'אנג אמר כי מחירי הבתים מתקרבים לרמה של 97' - שיאה של בועת הנדל"ן הקודמת, שהתפוצצותה גרמה לקריסה שארכה שש שנים. לפי הערכות, מחירי הבתים יעלו ב-10%-15% נוספים עד סוף השנה.

 

עוד אמר שר האוצר כי הבנקים בהונג קונג יתבקשו לבצע "מבחני לחץ", במסגרתם ייאלצו להתמודד עם עלייה אפשרית של ריבית המשכנתאות ב-2%; היחס חוב/הכנסה של לווי המשכנתא לא יוכל לעלות על 60% בשעה שהריבית תעלה ב-200 נקודות בסיס.

 

שווי המשכנאות הסתכם בסוף יוני בכ-87 מיליארד דולר, לעומת 75.5 מיליארד דולר בסוף 2008. "אנו רוצים להזכיר לרוכשים הפוטנציאלים כי שיעורי הריבית כעת נמוכים מאוד - ולא יוכלו להישאר ברמה זו לנצח", אמר שר האוצר.

 

הצעדים של ממשלת הונג קונג ננקטים לאחר שהכלכלה המקומית צמחה בשיעור גבוה מהצפוי של 6.5% ברבעון השני, לפי דיווח שנמסר אתמול. זאת, לעומת ציפיות לצמיחה של 6.3%. הממשלה מסרה עוד כי ב-2010 כולה תצמח הכלכלה המקומית ב-5%-6%.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x