$
נדל"ן

מצוקת דיור? רק כמה עשרות הגיעו להפגנה נגד עליית מחירי הדירות

זאת למרות שכ-2,000 בני אדם נרשמו לאירוע בשדרות רוטשילד בת"א; המשתתפים האשימו את הממשלה והעירייה בעליית המחירים

"דור שלם דורש דיור", "העם דורש דיור בר השגה" ו"גם לצב יש בית", היו הכתובות על השלטים שהחזיקו עשרות צעירים בהפגנה נגד עליית מחירי הדירות שהתקיימה היום (ו') בשדרות רוטשילד בתל אביב.

 

את ההפגנה ארגנו אדם בשם רמי  יחד צביקה רובין, מקימי ארגון תמורה, שפתחו לפני כחודש קבוצה בפייסבוק בשם ממ"ד- מורידים מחירי דירות. כ-2,000 בני אדם נרשמו לאירוע שמטרתו הייתה לעורר את הממשלה לשמוע את הצעירים שנאבקים עם מחירי הדירות בשוק הנדל"ן הגואה, אבל בסופו של דבר למקום הגיעו רק עשרות בודדות של מפגינים.

 


 

"אני בן 34 כיום ולפני כשלוש שנים היה לי כבר ביד סכום שהוא כ-80% מערך דירה בבת ים", אמר ל"כלכליסט" מארגן ההפגנה רמי, "היום הגעתי למצב שהסכום הזה הוא בקושי 20% ואני צריך לעבוד עכשיו עוד כמה שנים טובות כדי לחסוך את המינימום לקבלת משכנתה".

 

"אנחנו נשואים כבר שנה וחצי ורצינו לקנות דירה במרכז, לאו דווקא בתל אביב", אמר יגאל ברבי, מתכנת בן 33 המתגורר בשכירות בעיר, "אין לנו יכולת לקנות היום דירה בלי עזרה מההורים. כל הדירות עולות מעל מיליון שקל ואני מדבר על קומה שלישית בלי מעלית ברחוב לא משהו. המצב בלתי אפשרי וגם אין הגנה עלינו כשוכרים". "אני מגיע למצב שאני ואשתי עובדים, ואני עם רכב חברה ופלאפון חברה, ואין לנו אפשרות להגיע לדירה", אמר ערן שנהב, אחד המשתתפים בהפגנה, "המצב הזה אומר דרשני".

 

הטיילת בת"א. "לוקח שעות להיכנס לעיר" הטיילת בת"א. "לוקח שעות להיכנס לעיר" צילום: שאול גולן

 

"האוצר רק רוצה להרוויח כסף"

 

במקום נרשמה נוכחות של חברי כנסת וחברי מועצת העיר תל אביב שניצלו את הבמה כדי לקדם את הפתרונות שלהם למצב הנוכחי. ח"כ מירי רגב חשפה את הצעת החוק החדשה שהיא מתכוונת להגיש בימים הקרובים, שמטרתה הקפאת מחירי השכירות. לדבריה, "אני לא רוצה לערבב כאן את האוכלוסיות החלשות באמת שזה דיון אחר כי להן המדינה צריכה לדאוג בדיור ציבורי, אני מדברת על זוגות צעירים שסיימו את הצבא, עושים מילואים, עובדים ומנסים לפרנס בכבוד את המשפחה ואין להם איפה לגור. האוצר לא מגדיר את הדיור כבעיה. האוצר רק רוצה להרוויח כסף על חשבון האזרחים וזו הבעיה. צריך להתעורר לפני שתהיה כאן קטסטרופה ואנשים יעברו לגור באוהלים".

 

"אני מצטער שממשלת ישראל לא יודעת להעריך ולתגמל את הצעירים שלה", אמר חבר מועצת העיר ארנון גלעדי, "אם המדינה לא תטפל בזה, בנושא שהוא הכי בסיסי עבור כל אזרח בישראל, זה יתפוצץ לה בפנים".

 

ח"כ כרמל שאמה דיבר עם המשתתפים על הרעיונות שהוא מקדם בכנסת, כמו למשל העלאת מס הרכישה לדירה נוספת, ביטול פטור ממס שבח למי שזו אינה דירת המגורים היחידה שלו, הוראת שעה שמטרתה מתן פטור ממס שבח למי שימכור דירה בשנתיים הקרובות ולא ירכוש דירה חדשה במקומה והגדלת הפטור ממס לדירות ששכר הדירה בהן עומד על עד כ-6,000 שקל (הפטור היום ניתן עד לסכום של 4,200 שקל ובעלי הדירות מגלגלים את המס על ציבור השוכרים). בנוסף קרא שאמה לצעירים ואמר שימתינו עם רכישת הדירות עוד קצת כיוון שהוא צופה התפוצצות של בועת הנדל"ן. "מי שרוכש עכשיו דירה דומה למי שנכנס לבורסה ערב מפולת המניות. אל תקנו דירה. אל תהיו הפראיירים שמגיעים כשהמסיבה כבר נגמרה".

 

דב חנין מסיעת עיר לכולנו הצביע על בעיית התחבורה בכניסה לעיר שרק מעלה את מחירי הדירות ואמר כי תל אביב יפו הופכת לעיר לעשירים בלבד והמדינה ועיריית ת"א חייבות להתערב בכך. "זה אומר עידוד בניה של דירות קטנות להשכרה בתל אביב יפו, ומתן מגוון של כלים כמו משכנתאות זולות לצעירים והגנה על השוכרים".

 

יואב גולדרינג, חבר מועצת העיר מסיעת עיר לכולנו הפנה אצבע מאשימה כלפי ראש עיריית תל אביב: "כבר 12 שנים שחולדאי בשלטון ואנחנו רואים שמחירי הדירות רק עולים כי הוא חושב שהוא לא צריך להתערב בשוק. אין דיור ציבורי, אין תחבורה נוחה - כל מי שרוצה לעבוד בעיר רוצה גם לגור בה כיוון שלוקח שעות להיכנס לעיר. יש מה לעשות בנידון. צריך להשמיש דירות להשכרה וליצור מערכת תמריצים לבניית דירות קטנות וליצור מערכת תחבורה נאותה. הלחץ הציבורי הוא הדרך היחידה לעשות את זה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x