שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מנהלי פעילות המשכנתאות בבנקים נגד חזקיהו: "רוכשי הדירות בפריפריה ייפגעו"

אירית שלומי, ראש אגף בנקאות בבנק הבינלאומי, טוענת שהאוכלוסייה בפריפריה תסבול מהוראת בנק ישראל להגדיל את שיעור ההפרשה: "שיעורי המימון בפריפריה גבוהים באופן מסורתי"

תומר זלצר 15:2108.07.10

בעוד שהמפקח על הבנקים רוני חזקיהו טוען כי להנחיה החדשה שלו בתחום המשכנתאות לא תהיה השפעה על בסיס גיאוגרפי, מנהלי פעילות המשכנתאות בבנקים סבורים אחרת. בראיון משותף למגזין "בנקאות" של איגוד הבנקים הם מעריכים כי במצב החדש שנוצר יתקשו תושבי הפריפריה לרכוש דירה.

 

בסוף חודש מאי הורה בנק ישראל לבנקים להגדיל את שיעור ההפרשה לחובות מסופקים על משכנתאות ביחס מימון (הלוואה ביחס לשווי הנכס) הגבוה מ־60%. לדברי יעקב רויטר, מנהל המשכנתאות בבנק מזרחי טפחות, "הלקוחות יושפעו מעלייה צפויה בריבית הפריים ומעליית ריבית כתוצאה מהרגולציה. ושוב, לצערי, אותם אנשים בפריפריה יתקשו לרכוש דירה והביקושים יירדו".

 

אירית שלומי, ראש אגף בנקאות בבנק הבינלאומי, אמרה כי "ההוראה החדשה תפגע יותר בפריפריה, כי שיעורי המימון באזורים האלה הם באופן מסורתי גבוהים יותר".

 

שוקי בורשטיין, מנכ"ל בנק לאומי למשכנתאות, התייחס להוראה אחרת של בנק ישראל, הנוגעת להחמרת תנאי מתן האשראי לקבוצות רכישה. לדבריו, "קבוצות רכישה הן נישה הגיונית ונכונה שצריכה להתקיים. לפני החוזר של בנק ישראל לא היה הבדל באיכויות. החוזר קצת הרגיע את התחום הזה, וכיום יש יותר משקל למארגנים איכותיים".

 

לדברי רויטר, "תחום קבוצות הרכישה כבר קטן כתוצאה מכך שחלק מהמשקיעים החליטו לצאת, והוא ימשיך לקטון".

 

רויטר התייחס גם לשאלה האם יש בועת מחירים בשוק הנדל"ן: "תחום המשכנתאות בשליטה ואנחנו נותנים אשראי רק לאחר ביצוע כל הבקרות הנדרשות, כך שאין כאן מצב של בועת נדל"ן, אלא מחירים שמשקפים את ההיצע והביקוש. השאלה היא האם תהיה נפילת מחירים בעתיד. בועה היא תופעה של התנפחות שיכולה להתפוצץ בתוך ירידות מחירים חדות כמו שרואים בספרד. אני לא רואה תופעה כזאת בישראל. אני מעריך שמגמת העלייה במחירי הדירות נעצרה. המחירים לא יעלו, ובמקומות מסוימים גם יירדו".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x