שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

זינוק של 35% בעסקאות הנדל"ן בחודש מאי

באזור ת"א והמרכז נרשמה ירידה חדה של כ-8% במספר העסקאות, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. במחירי דירות חדשות נמשכת מגמת ירידת המחירים המסתמנת מאז תחילת 2010, כאשר שיעור הירידה בחודש מאי הוא הגבוה ביותר מאז תחילת השנה ועומד על 1.4%

כתב כלכליסט 11:5829.06.10

לאחר הירידה החדה במספר העסקאות לרכישת דירה באפריל, נרשם במאי זינוק של 35% - כך עולה מסקירה של אגף כלכלה ומחקר במשרד האוצר. בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נרשמה ירידה בשיעור של כ-1% במספר העסקאות. באזור ת"א והמרכז הירידה הייתה חדה יותר (כ-8%).

 

הירידה המתונה ברמה

הארצית במספר העסקאות בחודש מאי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נובעת מגידול מתון ברכישת דירות יד שנייה, אשר פיצה על ירידה חדה ברכישת דירות חדשות.

 

בחודש מאי מסתמנת ירידה מסוימת בקצב מכירת הדירות ע"י משקיעים במרבית האזורים, למעט ת"א ובאר-שבע, לאחר עלייה כמעט רצופה מאז חודש ספטמבר 2009. המשמעות היא שבחודשים האחרונים היה גידול בהיצע הדירות הנובע מיציאה של משקיעים מהשוק שנעצר בחודש מאי. במידה ולא תחול עלייה מחודשת בקצב מכירת הדירות ע"י המשקיעים, הדבר יוביל לקיטון בהיצע הדירות העומדות למכירה. בנוסף, ניתוח הנתונים לחודש מאי מצביע על עלייה מינורית בלבד בשיעור הרוכשים דירה למגורים ממי שהחזיקו בדירה עד אותה עת לצורך השקעה, זאת לאחר עלייה משמעותית יותר בחודש אפריל. בהתאם לכך כמות הדירות למגורים תישאר מצומצמת.

 

במחירי דירות חדשות נמשכת המגמה של ירידת מחירים המסתמנת מאז תחילת 2010, כאשר שיעור הירידה בחודש מאי הוא הגבוה ביותר מאז תחילת השנה  ועומד על 1.4%. שיעורי הירידה חדים יותר בדירות שמחירן מעל 2 מליון שקל. בהקשר זה יש לציין כי באזורים מסוימים מהווים בדרך כלל תושבי החוץ משקל לא מבוטל בקטגוריה זו (מעל 2 מליון שקל), אלא שבחודשיים האחרונים מסתמנת ירידה חדה ברכישות תושבי החוץ, במיוחד באזור ת"א (ירידה של 60% ו-43% בחודשים אפריל מאי 2010 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, בהתאמה).

 

ממצא נוסף הראוי לציון הוא העלייה המשמעותית בשכר הממוצע של רוכשי הדירות למגורים בחודש מאי, בהשוואה לרמות השכר של הרוכשים בחודשים הקודמים. בכך נבלמה מגמת הירידה בשכר של רוכשי הדירות המתאפיינת מאז חודש ספטמבר אשתקד.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x