שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מנכ"ל דלק נדל"ן: "ניתן להוריד את מחירי הדירות מחר בבוקר עם התערבות ממשלתית"

לדברי ערן מיטל "כ-30% מהרוכשים הם משקיעים, הקבוצה הזו מעלה את הביקושים. וניתן לטפל בה"

שי פאוזנר 18:4328.06.10

"ניתן להוריד את מחירי הדירות כבר מחר בבוקר, אבל לשם כך נדרשת התערבות ממשלתית. בלי התערבות כזו זה לא יקרה". כך אמר ערן מיטל, מנכ"ל דלק נדל"ן, בדיון על עתיד שוק הנדל"ן, בכנס השנתי של ארנסט אנד יאנג בשיתוף משרד שטיינמץ הרינג גורמן ושות' עורכי דין.

 

מיטל, המעורב בתחום המגורים באמצעות חברת דנקנר השקעות מקבוצת דלק נדל"ן, מדווח כי בחברה מזהים עתה ביקוש עצום לדירות, אך מציין כי חלק גדול מהרוכשים עושים זאת למטרות השקעה. "כ-30% מהרוכשים הם משקיעים, הקבוצה הזו מעלה את הביקושים. וניתן לטפל בה", הוא אומר.

 

לדבריו, יש שורה של מהלכים שניתן לבצע בהיבטי המיסוי החל מהקלות במע"מ ובמס הרכישה. בנוסף, הוא אומר, כי נדרש שיווק קרקעות מסיבי. "צריך להתחיל לשחרר כמות גדולה של קרקעות וגם אמרתי את זה לשר השיכון. זה לא מספיק לדבר".

 


 

מנסים לכבות את האש שהבעירו

 

"בנק ישראל והממשלה מנסים לכבות את האש של שוק הנדל"ן שהם בעצם האחראים לחלק גדול מבעירתה", כך אמר היום עו"ד מני גורמן, שותף במשרד שטיינמץ, הרינג גורמן ושות' עורכי דין.

 

גורמן ציין כי כל שרשרת המזון של פעילות הנדל"ן בארץ ובעולם קשורה בטבורה לאפשרויות המימון, החל מהליך ייזום הנדל"ן ועד לרוכש הדירה, החנות או המשרד. אפשרויות המימון של כל אחד מהשחקנים בשרשרת המזון משפיעות באופן ישיר על התנהלות שוק הנדל"ן ועל רמת הביקושים והמחירים בו.

 

בנוסף אמר גורמן, כי מבחינת רמת הריבית הנוכחית של בנק ישראל, המשבר טרם הסתיים. "אנחנו עדיין מצויים בסביבת ריבית נמוכה יחסית. רמת הריבית הנוכחית, אמורה היתה, ובמידה רבה אף תרמה לרמת נזילות גבוהה של גופי ההשקעה התרים אחרי תשואות לתיקי ההשקעה, וממילא לעידוד השקעות וצריכה, ולעידוד לנטילת אשראים שברובם מבוססים על ריבית לזמן קצר".

 

להערכתו, רמת הריביות הנוכחיות הינה אחד מחומרי הבעירה שמלבים את האש שאותה מנסים לצנן ביד השנייה. היצע נדל"ן נמוך מהביקושים, הינו חומר בעירה נוסף שאינו מסייע אף הוא להתייצבות ברמות המחירים.

 

גורמן הוסיף כי לפני כשנה, ההרגשה שעדיין רווחה היתה שאנחנו חלק מהכפר הגלובלי, "שנדבק במגפה הזו שנקראת משבר פיננסי שהחיידק הראשון המחולל שלה היו הלוואות הסאב פריים בארה"ב והמכשירים הפיננסיים שהומצאו סביבם. סיפרו לנו שכאשר בארה"ב מתעטשים אז אצלנו חולים בדלקת ריאות. אנחנו למדים, שנכון לכרגע, בעולם המערבי בעיקרו, עדיין ישנה דלקת ריאות חריפה ואילו כאן אצלנו נראה כי השפעת חלפה ועברה".

 

זוגות צעירים לא היו קהל היעד של קבוצות הרכישה

 

חן שיין, ראש תחום הנדל"ן בפירמת רו"ח ארנסט אנד יאנג, לא חושב שהחלטות הוועדה של רשות המיסים בנושא קבוצות הרכישה תשפיע על הזוגות הצעירים.

 

"זוגות צעירים לא היו קהל היעד של קבוצות הרכישה. מי שהשקיע בתחום הזה זה בעיקר אנשים עם הרבה כסף שלא היו צריכים לקחת משכנתא גדולה. גם המיסוי שישולם אם ההחלטות החדשות יתקבלו לא יהיה כ"כ גבוה. רוב המיסוי שולם גם קודם, אולי קבוצות בודדות שרכשו קרקעות מגורמים פרטיים שילמו פחות, אבל זה לא כזה הבדל גדול וזה לא מה שימוטט את הקבוצות ובטח לא מה שישפיע על הזוגות הצעירים", אמר.

 

שיין אינו מאמין שדיור בר השגה ישים במרכז הארץ. "יהיה קשה לעשות את זה במרכזי הערים", הוא אומר ומוסיף כי לדעתו לא צריך לעודד זוגות צעירים לקנות כרגע דירות במרכז ובתל אביב בפרט. "אני חושב שלהחזיר את המענקים באזורי הפיתוח כפי שמציע השר אטיאס יכול לפתור חלק מהבעיה". הוא מציע פיתרון נוסף - הצעה להכיר בתשלומי המשכנתא לצרכי מס. "זה יהווה תמריץ גם לשכבות חזקות יותר וגם לשכבות החלשות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x