שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

הקבלנים: מי שמחזק בבית שאן - שייתנו לו לבנות בת"א

בהתאחדות הקבלנים מותחים ביקורת על תמ"א 38: "אנו שמחים לראות שבמשרדי הפנים והשיכון הבינו שהתוכנית לא עובדת"

שי פאוזנר 10:3427.04.10

"בבית שאן, קריית שמונה ובטבריה גם הוספת 5 קומות לא יהפכו את חיזוק המבנה לכדאי", אומרים היום (ג') בהתאחדות הקבלנים, בתגובה להנחיית משרד הפנים שפורסמה אתמול הדורשת מכל עירייה או מועצה מקומית תוכנית איזורית של תמ"א 38.

 

איציק אמסלם, סגן נשיא התאחדות הקבלנים, התייחס להנחייה החדשה שפרסם משרד הפנים לרשויות המקומיות שבו הוא מורה לוועדות המקומיות לקדם תוכניות פרטניות לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה, וציין כי בהתאחדות הקבלנים מתריעים מזה שנים כי תמ"א 38 אינה משיגה את יעדיה.

 

קריית שמונה. "גם הוספת 5 קומות לא יהפכו את חיזוק המבנה לכדאי" קריית שמונה. "גם הוספת 5 קומות לא יהפכו את חיזוק המבנה לכדאי" צילום: מיכאל קרמר

 

"אנו שמחים לראות כי במשרד הפנים ובמשרד השיכון הפנימו את העובדה שתמ"א 38 במתכונתה הנוכחית אינה עובדת ומחפשים דרכים לשפרה, אולם נראה כי הממשלה במהלך הזה בורחת מהאחריות ומעבירה את האחריות לרשויות המקומיות במקום לקבוע הקלות ברורות במסגרת התמ"א שיחייבו את הרשויות", אומר אמסלם.

 

אני מחזק בבית שאן

 

התאחדות הקבלנים מציעה פתרון כולל שבמסגרתו יבוצע ניוד זכויות וקבלן שיסכים לחזק מבנים בבית שאן יקבל זכויות בנייה בתל אביב, ראשון לציון או ערים אחרות בהן הוא בונה דירות חדשות.

 

בצורה כזו, ללא עלות תקציבית, טוענים בהתאחדות הקבלנים, המדינה תוכל לקבוע את סדרי העדיפויות לחיזוק המבנים ותדאג לכך שקודם יחוזקו הבניינים באיזורים הבעייתים ותוספת הקומות תתבצע בשכונות חדשות המסוגלות לקלוט את תוספת הדיירים. לטענת הקבלנים, הפתרון המוצע יכניס למעגל העבודה אין ספור קבלנים מכל הרמות.

 

אמסלם טוען, כי התוכנית הנוכחית שתאשר לוועדות המקומיות להגדיל את הזכויות לקבלנים משפרת את המצב הקיים בעיקר באיזורי הביקוש ומדובר במהלך שיתרום בעיקר לקידום חיזוק של מבנים באיזור המרכז.

 

עם זאת, לטענתו, התוכנית אינה משפרת את המצב בערים שמועדות לפורענות במקרה של רעידת אדמה. "בערים כמו בית שאן, טבריה או קרית שמונה שבהן קיימת הסכנה הגדולה ביותר לקריסת מבנים במקרה של רעידות אדמה גם מתן סמכויות לוועדות המקומיות לתוספת זכויות לא יביא לקידום פרויקטים של תמ"א 38, משום שמדובר בערים שבהן לקרקע כמעט ואין ערך וגם תוספת של 5 קומות על הבניין לא יהפכו את הפרויקט לכדאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x