$
נדל"ן

בלעדי ל"כלכליסט": אור ירוק לשכונת המגדלים שתזרים לדודי אפל מיליארד שקל

בזמן שהנושים של אפל נושפים בעורפו, הוא זכה השבוע לאוויר לנשימה: רשויות התכנון אישרו את תוכניתו להקים 12 מגדלי מגורים בגבעת שמואל. בעקבות ההתפתחות הוא צפוי להגיע להסדר עם בנק מזרחי טפחות, שלו הוא חייב 183 מיליון שקל

דותן לוי 07:3411.03.10

ההמתנה השתלמה לאיש העסקים דודי אפל. 15 שנה לאחר שרכש את 72 הדונמים בצפון־מערב גבעת שמואל, ובשעה שהנושים נושפים בעורפו, אושרה תוכניתו של אפל להקמת 710 יחידות דיור במקום.

 

 צילום: יריב כץ

 

התוכנית, שעל פי ההערכות תניב הכנסות של עד מיליארד שקל, תסייע לאפל להיחלץ מהחובות הכבדים שאליהם נקלע במסגרת פרשות ותביעות שונות, בהם חוב של 183 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, שממנו לווה 82 מיליון שקל לרכישת הקרקע בגבעת שמואל.

 

ל"כלכליסט" נודע כי שלשום (ג') אישרה ועדת המשנה לערערים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה את בקשת אפל להרחיב את מיזם המגורים שבכוונתו להקים בקרקע מ־270 יחידות דיור ל־710 יחידות דיור.

 

הוועדה דחתה את ההתנגדויות לתוכנית ההרחבה שהגישו עיריית גבעת שמואל והוועדה המקומית לתכנון ובנייה מצפה אפק. לפי התוכנית המורחבת של אפל, יחידות הדיור יוקמו ב־12 מגדלי מגורים בני 22 קומות.

מה דעתך על מניית מזרחי טפחות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

אפל רכש את הקרקע בגבעת שמואל ב־1995 באמצעות חברת נילי נדל"ן, חברה־בת של חברת מגדלי הזוהר שבבעלותו. כאמור, לשם רכישת הקרקע לווה אפל באותה השנה 82 מיליון שקל מבנק מזרחי טפחות לתקופה של שנתיים וריבית שנתית של 5%. את התוכנית להקמת שכונת מגורים במקום מקדם אפל כבר יותר מעשר שנים, זאת בשל התנגדות של עיריית גבעת שמואל.

 

 

העירייה התנגדה להגדלת מספר היחידות שבתוכנית בטענה שהדבר מהווה תוספת משמעותית להיקף יחידות הדיור הקיים ביישוב, וכי היקף הבנייה הוא בצפיפות חריגה לעיר. העיכוב שחל במימוש הקרקע הביא את בנק מזרחי טפחות להגיש בספטמבר 2009 בקשה לכינוס נכסים נגד החברה של אפל על סכום של 183 מיליון שקל. בית המשפט נתן צו כינוס, אפל הגיש התנגדות ועד היום הנושא נידון ללא תוצאות. ההערכות הן כי ההתקדמות בפרויקט עם אישורה שלשום של תוכנית ההרחבה תוביל את הצדדים לדון בהסכם פריסת חובות.

 

האתגר הבא של אפל בבניית שכונת המגדלים החדשה יהיה הזזתו של קו המתח הגבוה שעובר במקום. כתנאי לקיום התוכנית נקבע כי יש להטמין את קו החשמל באדמה. עיריות גבעת שמואל ופתח תקווה, הגובלת בשכונה, הסכימו רק לאחרונה על תוואי הטמנת קו המתח. עתה נותר לאפל להסדיר עם העירייה את מימון ההטמנה, שעלותה מוערכת בכ־6 מיליון שקל.

 

על פי השמאי אהוד המאירי, אפל יוכל למכור את הדירות בפרויקט החדש במחירים הנעים בין 1.3 מיליון שקל לדירת 4 חדרים ל־1.5 מיליון שקל לדירת 5 חדרים. אם יחליט אפל למכור את הקרקע וזכויות הבנייה בה ליזם אחר, הוא צפוי לקבל מחיר של כ־500 אלף שקל עבור קרקע ליחידה, שיסתכמו בהכנסה של כ־355 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x