שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

צמיחה בשוק המשרדים: חיפה ורחובות מובילות את הזינוק בדמי השכירות

בעוד שברוב ערי ישראל עלו מחירי שכירות המשרדים ב־2009, שיאנית המחירים תל אביב רשמה ירידה של כ-5%. סקר גיאוקרטוגרפיה מעלה: שטח המשרד הממוצע הולך ומצטמק

דותן לוי 08:4203.02.10

מחירי שכירות המשרדים בשנת 2009 זינקו במידה משמעותית בערים רחובות ונס ציונה, חיפה ונתניה. מסקר שערכה ד"ר רינה דגני, מנכ"ל קבוצת גיאוקרטוגרפיה, עולה כי המחיר הממוצע ששולם למ"ר בשכירות משרדים עלה ב־27% ברחובות ונס ציונה, ב־26% בחיפה וב־22% בנתניה.

 

 צילום: אילן ארד

 

בגיאוקרטוגרפיה מסבירים כי העלייה במחירי השכירות המשרדית בערים הללו קשורה ישירות לגידול באוכלוסייה וצמיחת שוק הנדל"ן למגורים המקומי. הגידול באוכלוסיית רחובות ונס ציונה קידם את שוק התעסוקה באזור ותרם לעליית מחירי הנדל"ן המשרדי. כך גם בחיפה, שם לדברי דגני נרשם לאורך שנים ארוכות קיפאון של ממש בשוק הנדל"ן המניב. אולם גידול בדירות שנמכרו בעיר וביישובים הסמוכים יצר שינוי מגמה, המתבטא בעליית מחירי שכירות המשרדים בשנה האחרונה. בנתניה, אומרת דגני, הגידול הבלתי פוסק של שוק הדיור בעיר, שעיקרו במזרחה, ממשיך להשפיע על הביקוש לנכסים מניבים בה ועל המחירים.

 

תל אביב ממשיכה להוביל את רשימת הערים היקרות לנדל"ן משרדי מושכר בישראל עם 88 שקל למ"ר בחודש ב־2009, אך נרשמה בה ירידה של 5% לעומת 93 שקל למ"ר ב־2008. סקר גיאוקטוגרפיה התבסס על דגימה של מודעות ותוצאות העסקאות להשכרת אלפי משרדים ברחבי הארץ. למרות העלייה שנרשמה בשנה האחרונה בחיפה והגיעה למחיר ממוצע של כ־58 שקל למ"ר, הפער במחיר שכירות המשרדים בינה לבין תל אביב גדל בעשור האחרון והסתכם ב־50%. השוואה בין נתוני שנת 2009 לנתוני שנת 2000 מעלה כי מדובר בעלייה של 30% לעומת פער המחירים שנרשם בשנת 2000 בין שתי הערים.

 

 

בסך הכל, מחירי שכירות המשרדים בערים המרכזיות בישראל (בשקלים, ללא תיקוני מדד) עלו בעשור האחרון בכ־30% בממוצע. עלייה זו נמוכה מהעלייה שהיתה באותה תקופה במחירי הדירות, שעלו בכ־40% בממוצע.

 

במקום השני אחרי תל אביב ברשימת הערים היקרות בתחום הנדל"ן המשרדי המושכר ממוקמת רמת גן עם דמי שכירות חודשיים ממוצעים של 86 שקל למ"ר. במקום השלישי נמצאת ירושלים עם דמי שכירות חודשיים של 80 שקל בממוצע למ"ר. למקום הגבוה התברגה הבירה בזכות היצע שוק המשרדים הקטן משמעותית מזה שבגוש דן, המאופיין בהתחלות בנייה מעטות. אחרי שיאניות המחירים תל אביב, רמת גן וירושלים נמצאות הערים נתניה, הרצליה ופתח תקווה עם מחירים חודשיים ממוצעים לשכירות של 69 שקל למ"ר, 68 שקל למ"ר ו־67 שקל למ"ר, בהתאמה.

 

ירידה של 30% בשטח המשרד הממוצע

 

עוד עולה מהסקר כי לאור עליית מחירי השכירות נרשמה ירידה חדה בשיעור ממוצע של 38% בגודל שטחי המשרדים שהושכרו במהלך העשור האחרון. את הירידה ניתן להסביר גם בהשפעות המשבר הכלכלי שגרם לצמצום מספר העובדים בחברות רבות והשכרת השטחים שהתפנו לשוכרי משנה. הירידות החדות ביותר בהיקף המשרד הממוצע, בשיעור של 50%, נרשמו בערים פתח תקווה ורמת גן. שטחו של המשרד הממוצע שהושכר בפתח תקווה בשנת 2000 עמד על 237 מ"ר, ואילו ב־2009 שטחו של המשרד הממוצע בעיר ירד ל־117 מ"ר בלבד. ברמת גן, שבה תפס המשרד הממוצע בשנת 2000 כ־179 מ"ר, ירד שטחו ל-89 מ"ר בלבד.

 

בתל אביב וחיפה חלו ירידות מתונות יותר, של כ־40%, בשטח המשרד הממוצע. בשנת 2000 עמד השטח הממוצע של משרד מושכר בתל אביב על 143 מ"ר, ואילו בשנת 2009 הוא צנח ל־87 מ"ר בלבד. בחיפה נרשמה מגמה דומה עם ירידה מ־107 מ"ר ל־64 מ"ר במהלך העשור בשטח ההשכרה הממוצע של משרד בעיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x