נדל"ן

פרשנות: "לי זה לא יתמוטט"

רעידות אדמה נראות לישראלי הממוצע רחוקות שנות אור ובלתי מאיימות

דותן לוי 08:1118.01.10
בדיבורים על הסכנות הטמונות ברעידות אדמה אנחנו הישראלים אלופים. הפער בין הדיבורים על היערכות לרעידות אדמה לבין התוצאות בשטח הולך וגדל עם השנים. ועדות היגוי קמו פה למכביר, תקנים נכתבו וחוקים חוקקו, אלא שטיפול מעשי בתחום כמעט לא נראה. במקרה הטוב שומעים על בניין או שניים באחת מערי גוש דן שעבר תהליך לחיזוק מפני רעידות אדמה. ועל המספרים בפריפריה אין מה לדבר כלל.

 

הסיבה לכך, מעבר להיבט הביורוקרטי והכלכלי, היא שלציבור הישראלי זה לא ממש מזיז. גם אם מתרחשות רעידות אדמה במקומות רחוקים ואקזוטיים ברחבי העולם, הן נראות לישראלי הממוצע רחוקות שנות אור ובלתי מאיימות. גם המשפט "לי זה לא יקרה" עובר בראשו של כל מי שמתגורר במבנה ישן ומט לנפול.

 

משיחות עם יזמי תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38) עולה כי הדיירים שכבר מאמצים את התוכנית מתמקדים בעיקר בהתמקחות על התוספות שיקבלו מהקבלן ולא בטיב הבטון או רמת החיזוק שהמבנה יזכה להן.

 

אם היתה מודעות אמיתית של הציבור היינו שומעים קריאה תקיפה אל ראשי השלטון להאיץ את קידום הנושא, ולא רק בגוש דן. בדיוק כפי שאנו רואים את הציבור מצביע ברגליו כשמדובר בהיבטים אחרים, כמו תעריפי הביטוח או שכר הלימוד. רק לחץ ציבורי יגרום למשרד האוצר לפתוח את הכיס. זה אולי הסיכוי האחרון שלנו לראות את התמ"א מתממשת לפני שהרעש יגיע גם אלינו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x