$
נדל"ן

ארדן: רפורמת הבנייה תפגע באיכות חייהם של אזרחי המדינה

השר להגנת הסביבה דורש לדחות את ההצבעה הצפוייה ביום שלישי הקרוב על הרפורמה, על מנת לאפשר הכנסת שינויים מהותיים לדבריו

אורי חודי 16:5617.01.10

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הגיב לרפורמה אותה הציג היום (א') ראש הממשלה, ואמר כי הרפורמה המוצעת בהליכי התכנון עלולה לפגוע בשטחים הפתוחים ובאיכות חייהם של אזרחי המדינה.

 

במקביל דורש ארדן לדחות את ההצבעה הצפוייה ביום שלישי הקרוב על הרפורמה וזאת כדי לאפשר הכנסת

שינויים מהותיים, לדבריו, שיאזנו בין האינטרסים השונים: "הרפורמה צריכה להתגבש בהליך שקוף ככל הניתן ובשיתוף גורמי מקצוע רלבנטיים" אומר ארדן, "במדינה הצפופה ביותר בעולם המערבי ובעלת הריבוי הגידול הגבוה ביותר באוכלוסייה, חייב להיות איזון בין האינטרסים הכלכליים והפיתוח לבין השמירה על השטחים הפתוחים. נדרש זמן סביר לאפשר לחברי הוועדה ללמוד את הרפורמה המוצעת ולהעיר הערותיהם, טרם הצבעה".

 

עוד הוסיף ארדן כי :"בהחלט יש מקום לשינוי מהותי בהליכי הבירוקרטיה הישראלית בתכנון ובנייה, אך אם לא נשמור על האינטרס הסביבתי לצד השינויים הנדרשים זו תהייה בכייה לדורות. מחובתנו לחזק את כוחם של שומרי הסף הסביבתיים ולא להחלישם."

 

אירגוני המטה לתכנון אחראי, שפנו הבוקר לשרי הממשלה במכתב בו ביקשו מהם לא לאשר את הרפורמה בצורה אוטומטית, מסרו בעקבות הצגת הרפורמה היום כי:"ראש הממשלה זורה חול בעיני הציבור ומבטיח שהרפורמה תציב רף חדש של שקיפות אבל כל גיבוש הרפורמה נעשה תחת מטה חשאיות ומידור שלא היו מביישים את ארגוני הביון. ראש הממשלה מבטיח מלחמה חסרת פשרות בשחיתות אבל לא מאפשר למערכת המקצועית לעשות את עבודתה ומעביר סמכויות לוועדות המקומיות שנגועות בפוליטיזציה ואיתה מתמודד על ידי הקמת יחידה משטרתית מיוחדת. הוא מבטיח יעילות - אבל זו תעבוד רק לטובת אילי הנדל"ן ולרעת הציבור הרחב. הרפורמה עתידה לשנות את פני המדינה לצמיתות, אולם גובשה במחטף מהיר תוך מספר שבועות על ידי צוות מצומצם, מבלי להתייעץ עם גורמים מקצועיים בתוך הממשלה ומחוצה לה. לו רק הייתה הממשלה מגלה את אותה נחישות בטיפול בבעיות קיומיות אחרות כמו משבר המים."

 

במכתב שנשלח כאמור היום בבוקר לשרי הממשלה, התייחסו במטה לתכנון אחראי גם לחיזוקן של הוועדות המקומיות על פני המחוזיות: "העברת סמכויות דווקא לוועדות המקומיות בהיעדר איזון ובקרה על ידי מערכת תכנון לאומית ומחוזית חזקה, תגרום להרחבת הפערים החברתיים בין רשויות חזקות לחלשות ובין המרכז לפריפריה, כמו גם להגדלת פערים בתוך הרשויות עצמן בין אוכלוסיות חזקות ומוחלשות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x