שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מנהל רשות המיסים: אין יתרון לרוכשי דירה בקבוצת רכישה

במסגרת יום עיון של התאחדות הקבלנים אמר יהודה נסרדישי כי הקים ועדת מומחים שתעביר המלצותיה לגבי מיסוי קבוצות רכישה

אורי חודי 12:4023.12.09

לרוכשי הדירות אין יתרון בקבוצות רכישה, כך אמר אמש (ג') מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, במסגרת יום עיון של התאחדות הקבלנים. לדבריו, אמנם יש חיסכון במיסוי אבל הסיכונים רוכשי הדירות נוטלים הם גדולים מאוד ולכן התופעה הזו לא תמשך לדעתו לאורך זמן. נסרדישי ציין, כי לאור התגברות

התופעה כבר הקים ועדת מומחים ברשות המיסים שתעביר המלצות ברבעון הראשון של 2010 לגבי מיסוי קבוצות רכישה.

 

במהלך האירוע העלו נציגי התאחדות הקבלנים בפני נסרדישי את נושא האפלייה הקיימת בין קבלן שבונה דירה ובין יזם שמאגן קבוצות רכישה ודרשו ליצור שוויון בענף.

 

נסרדישי פנה לקבלנים ואמר, כי "בשנת 2008 אכן עלה משקלן של קבוצות הרכישה. בתל אביב לדוגמא הן היוו 34% מסך הדירות החדשות לעומת 24% בשנת 2007" . הוא אישר שלקבוצות הרכישה יש חיסכון במס כי הם משלמים מע"מ על הקרקע אך לא על עלויות הבנייה ועל המוצר הסופי, וגם בהקשר של מס רכישה הם משלמים מס רכישה על הקרקע אך לא משלמים מס רכישה על המוצר המוגמר. בעבר היו קבוצות קטנות של 10-20 איש, היום יש קבוצות של מאות רוכשים וזה תופס נפח. אני ער לבעייתיות בקבוצות הרכישה ולכן הקמתי את ועדת המומחים". במקביל הוסיף ואמר נסרדישי לקבלנים כי הוא אינו יכול להביע את דעתו האישית על התופעה לאור פעילות הוועדה.

 

לטענה שאין פיקוח על קבוצות הרכישה ענה נסרדישי, כי כל קבוצת רכישה חייבת לדווח לרשויות המס על כניסתה לעסקה הזו. "יש לי מידע על קבוצות הרכישה יש לי דיווח עליהם – אי דיווח גובל בעבירה פלילית. כבר היום אנחנו פועלים למיסוי קבוצות הרכישה". נסרדישי הציג מספר מקרים בהם נדרשו הדיירים לשלם מס רכישה על כל עלויות הבנייה על אף שרכשו דירה במסגרת קבוצה. וציין כי רשות המיסים תוקפת מקרים מובהקים שבהם ניתן להוכיח פעילות עסקית של הקבוצה.

 

נסרדישי סיפק נתונים עדכניים על ההכנסות ממיסי נדל"ן ואמר כי בחודשים ינואר עד נובמבר 2009 הסתכמו ההכנסות בכ-4.5 מיליארד שקל לעומת 5.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

 

נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל, ציין את שיתוף הפעולה עם רשות המיסים והתייחס גם לפעולתה של ההתאחדות יחד עם רשות המיסים בנושא תיקון החוק ההופך את הבנייה להשכרה לכדאית יותר. "אני מאמין שנתחיל לראות קבלנים שמתחילים לבנות דירות להשכרה, השינוי הזה משפר הכדאיות ומגביר את הסיכוי שיותר קבלנים ויזמים ישקיעו כספים ויבנו דירות להשכרה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x